YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Her havanla atılan mermi yerine düşmez'
'Her havanla atılan mermi yerine düşmez'
'Her havanla atılan mermi yerine düşmez'
09 Ağustos 2008 / 09:17 Güncelleme: 09 Ağustos 2008 / 00:00


1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Üsküdar'daki havan toplu saldırısında kullanılan malzemenin basit bir düzenek olduğunu söyledi. Koçman, askerî tesislerin içine mermi düşmediğini, sadece birkaç şarapnel parçasının Selimiye Astsubay Ordu Evi'nin bahçesine geldiğini belirtti.


Orgeneral Koçman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a veda ziyareti sırasında basın mensuplarının önceki gün Üsküdar'da meydana gelen patlamaya ilişkin sorularını yanıtladı. Koçman, "1. Ordu değil de Selimiye Astsubay Ordu Evi'nin bahçesine gelen şarapneller var. Çöp arabasının üstünde patlayan şarapnelin parçalarından 3-5 tane orada görülmüştür. Merminin askerî tesislerin içine düşmesi gibi bir olay yoktur. Zaten iki tanesi mezarlığın içinde, bir tanesi de çöp arabasının üstüne düşmüştü.'' açıklamasında bulundu. Patlamayla ilgili emniyet güçlerine istedikleri teknik yardımı sağladıklarını belirten Koçman, 'saldırının askerlerin içtima saatinde ve acemice bir saldırı olduğu söylendiğinin' hatırlatılması üzerine "Her havanla atılan mermi yerine düşmez. Askerî faaliyetler de 06.00'da başlar ve devam eder. Kışla içinde faaliyetler olabilir. Sosyal tesislerde de personelimiz var. Personelin faaliyetinin olduğu bir zamanda oldu. Ama hedef orası mıdır, burası mıdır onu biz kestiremeyiz. Düzenekler, bunun basit bir düzenek olduğunu gösteriyor." diye konuştu.


Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü birimleri, Selimiye Kışla ve Atölyeler caddelerinden elde edilen çok sayıda kamera görüntüsünü inceliyor. Görüntülerden, düzeneği ateşleyen şüphelilerin tespitine çalışıldığı öğrenildi.


Havan topunun aynısı Ergenekon'da çıkmıştı


Üsküdar'daki havan topu saldırısının ardından incelemelerini sürdüren polis, ilginç bir bilgiye ulaştı. İddiaya göre, saldırıda kullanılan havan topunun benzerleri Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Vedat Yenerer'in evinde çıktı. Ergenekon iddianamesinin ek delil klasörlerindeki Yenerer'in evinde ele geçirilen mühimmatların fotoğrafları ile Üsküdar'da kullanılan havan topunun aynısı olduğu belgelendi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler