YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Her bakımdan Tunus'un yanındayız
Her bakımdan Tunus'un yanındayız
09 Mart 2012 22:56
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus'a yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda döndü. Döner dönmez ayağının tozuyla kameraların karşısına geçti. Tunus ziyaretinden notlar aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, Her bakımdan Tunus'un yanında olunacağının mesajını verdi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye, bu kritik dönemde Tunus'un yanında olmaya, her bakımdan onların başarısına katkı sağlamaya devam etmekte kararlıdır'' dedi.

Gül, Tunus dönüşü Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki'nin davetine icabetle bu ülkeye gerçekleştirdiği geziden döndüğünü hatırlatarak, 14 Ocak devriminden sonra Tunus'a resmi ziyaret yapan ilk cumhurbaşkanının kendisi olduğunu, tüm Tunus halkının kendisini çok büyük bir coşkuyla karşıladığını söyledi.

Ziyareti sırasında başta Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki, Başbakan Hammadi Cibali ve Tunus Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustafa Bin Cafer ile ikili görüşmelerde bulunduğunu aktaran Gül, Tunus'un ilk serbest seçimle, demokratik yolla yapılan seçimle kurulan Ulusal Meclisinde bir konuşma yaptığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu ziyaretimiz her bakımdan önemli, başarılı, verimli bir ziyaret olmuştur. Görüşmelerimizde, önce iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmeyi kararlaştırdık. Daha sonra da Tunus'taki gelişmelerle ilgili bize bilgiler verdiler. Doğrusu ziyadesiyle memnun olduğumuz şey şudur ki, Tunus'ta gerçekten büyük bir başarı vardır. Sizlerin de bildiği gibi Arap dünyasındaki demokrasi dalgasının ilk fitili, ilk ateşi Tunus'ta gerçekleşti. Tunus, kısa süre içerisinde demokratik rejime geçen devrimlerini gerçekleştirdi. Bunu gerçekleştirirken ülkenin birliğini, bütünlüğünü koruyarak yaptı. Aynı zamanda bölünmeye fırsat vermediler. Seçimlerin neticesinde cumhurbaşkanını seçtiler. Koalisyon hükümetini kurdular. Hükümetleri güvenoyu aldı. Şimdi de Tunus'un anayasasını yapmak için çalışma içerisindeler, buna gayret gösteriyorlar.''

Türkiye ile Tunus arasında çok özel bağlar olduğunu, 400 yıllık ortak tarihin bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bunun izlerinin bugün Tunus'ta gayet canlı olduğunu ve tüm Tunusluların bununla övündüğünü dile getirdi.


-''Ziyaretimiz, bize gelecekle ilgili çok büyük ümit verdi''-


Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Aramızda kan bağı, akrabalık bağları vardır. Türklerden kalma eserler vardır. Tunus'taki ilk reform hareketlerini başlatan Hayrettin Paşa, bildiğiniz gibi aynı zamanda Osmanlı Sadrazamı olmuştur. Daha sonra dönüp orada reformları yapmıştır. Bütün bu ortak tarih büyük bir saygıyla anılmakta ve övünç kaynağıdır. O bakımdan biz de Türkiye olarak devrimden sonra çok büyük bir ilgi gösteriyoruz. Hükümetimiz, kurumlarımız olarak, ekonomik alanda sıkıntıların gitmesi ve başarı için bütün tecrübelerimizi aktardığımız gibi, Türk özel sektörü de çok büyük bir gayret içerisinde. Tunus'ta birçok yatırımlar gerçekleşmekte. İki önemli havaalanını Türk firması yapmış ve işletmektedir. Bunlarla ilgili bazı sorunlar vardı. Bu gezi vesilesiyle halledilmiştir. Dolayısıyla Tunus'taki ziyaretimiz bize gelecekle ilgili çok büyük ümit vermiştir. Resmi görüşmelerin yanında, iş adamları, iş adamları dernekleri, onlarla da görüşmeler yaptık. Türk iş adamlarıyla yakın işbirliği içerisinde olmaya çok önem veriyorlar.''

Ayrıca, eğitim alanında da işbirliğine önem verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

''Üniversiteler arasında öğrenci, öğretim üyesi değişimi mutabakatları vardır. Tunus'ta Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılmasını da kararlaştırdık. Ayrıca Tunus'un çok prestijli, Osmanlı döneminden kalan, bizdeki Galatasaray Lisesini andıran Sadıka Koleji diye bir kolej var ki, tamamen Türk yapımı ve bütün Tunus elitlerinin, bugünkü Cumhurbaşkanı dahil hepsinin mezun olduğu okul ve orada gerek üniversite öğrencileri, gerekse lise öğrencileriyle buluştuk. Onlarla bir sohbet yaptık. Gayet verimli bir ziyaret oldu. Gerekse heyetimizde bulunan bazı bilim adamları ve gazeteciler, hepsi verimli görüşmeler içinde oldular. Büyük bir memnuniyetle döndük. Türkiye, bu kritik dönemde Tunus'un yanında olmaya, her bakımdan onların başarısına katkı sağlamaya devam etmekte kararlıdır. Heyetimdeki milletvekilleri, Ulusal Mecliste milletvekilleriyle toplantılar yaptılar. Dostluk grupları arasında çok güzel temaslar oldu. Bu temaslar da tabii ki siyasetçilerden siyasetçilere devam edecek. Bu da ilişkilerimizin ayrı bir boyutu olacak.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler