YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hepsinin ortak noktası sakalları
Herhangi bir suçtan dolayı aranan şüphelilerin yaptıkları ilk iş, tanınmamak için sakal, bıyık bırakmak oluyor
Hepsinin ortak noktası sakalları
17 Eylül 2009 / 16:35 Güncelleme: 17 Eylül 2009 / 16:54

Herhangi bir suçtan dolayı aranan şüphelilerin yaptıkları ilk iş, tanınmamak için sakal, bıyık bırakmak oluyor.

197 gündür Türkiye'nin gündeminde olan Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem de bu geleneğe uymuş. Yakın zamanda Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'de, uzun sakalları ve gözlüğüyle dikkat çekmişti. Saddam Hüseyin, Sırp Radovan Karadziç ve Louai Sakka da ilk akla gelen isimlerden. Tanınmamak için estetik yaptıran Louai Sakka, Türkiye'de El Kaide saldırılarını yöneten isimdi ve kaşlarının üzerindeki ameliyat izlerinden yakalanabilmişti.

13 yıl boyunca aranan Bosna kasabı Radovan Karadziç tanınmamak için klinikte doktorluk yapmıştı. Saçı sakalı birbirine karışmış halde bulunan Karadziç'i görenler gözlerine inanamamıştı. Sahte bir kimlikle serbestçe Belgrad'da yaşayıp çalışmıştı. Irak'ta uzun süre bulunamayan Saddam Hüseyin de yakalandığında tanınmaz haldeydi. Uzun bir sakal bırakan Saddam'ın saklanmak için zaman zaman da çarşaf giydiği belirtilmişti. Üzeyir Garih cinayetinin bir numaralı zanlısı Yener Yermez, cinayetin 11. gününde Kayseri girişinde bir otobüste gözaltına alınmıştı. Tanınmamak için top sakal bırakan, gözlük takan Yermez, kendisini 6 yıl önce hırsızlıktan yakalayan komiser Hasan Kahraman'ın tanıması sayesinde ele geçirilmişti.

Türkiye'nin 'organize suç örgütü kurmak' suçundan kırmızı bültenle aradığı Alaattin Çakıcı, yakalandığında beyzbol şapkalı ve gözlüklüydü. DHKP-C'nin lideri Dursun Karataş, bin bir şekle girmesi sebebiyle 'Türkiye'nin Çakal Carlos'u' olarak tanınıyordu. Tanınmamak için sürekli tip değiştiren Karataş, yanında daima makyaj malzemesi ve peruk taşıyordu. Son olarak polisin elinden kaçtığı Çiftehavuzlar'daki evde de Karataş'a ait saç boyası, peruklar ve diğer makyaj malzemeleri ele geçirilmişti.

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler