YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Hepimizi şaşırtmaktadır'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan yalanlama. Davutoğlu, 'İsrail'le ilgili çıkan haberler hepimizi şaşırtmaktadır.' dedi.
'Hepimizi şaşırtmaktadır'
09 Aralık 2010 / 16:43 Güncelleme: 09 Aralık 2010 / 16:49

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu'nun İsrailli yetkililerle Cenevre'de yapılan görüşmesiyle ilgili basında çıkan haberlerin kendilerini şaşırttığını söyledi.

Davutoğlu, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Basında yer alan İsrail'in Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelere tazminat vererek, üzüntüsünü belirteceği yönündeki haberlerle ilgili değerlendirmesi sorulan Bakan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yangın söndürme uçaklarını göndermesinin ardından ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini belirterek, şunları söyledi:

"İsrail ile uzlaşma konusunda yeni bir atmosfer doğmuştur. Ve bu çerçevede Cenevre'de görüşme gerçekleştirilmiştir ama bu görüşmelerle ilgili çıkan haberler hepimizi şaşırtmaktadır. Çünkü bu haberlerin hiçbir karşılığı yoktur, tamamen spekülatiftir. Bu noktada Türkiye'nin talepleri bellidir. Türk tarafı çok açık bir şekilde her düzeyde her toplantıda Sayın Başbakanımız tarafından, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ve bizim tarafımızdan ifade edilmiştir. Bu talepler çerçevesinde tutumumuz tabii ki sürüyor. Bizim bunun dışında varsayımlar üzerine yorum yapmamız doğru değil, hele hele rakam telaffuzları ya da üzüntü gibi tartışmaların doğru olduğu kanaatinde değiliz. Böyle bir rakam telaffuzu veya üzüntü gibi hususlar gündeme gelmemiştir. Bunun bilinmesinde fayda mülahaza ediyoruz. Dolayısıyla bunlar spekülatif haberlerdir." AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler