YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Henzemin geçitte facia!
Yolcu treni, kapalı bariyerden geçtiği iddia edilen servis minibüsüyle çarpıştı...
Henzemin geçitte facia!
04 Şubat 2011 / 08:36 Güncelleme: 04 Şubat 2011 / 09:56

Trenin altına alarak, yaklaşık 100 metre sürüklediği minibüste tam bir can pazarı yaşandı. Kazada 5 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

Torbalı'da faaliyet gösteren ve peçete, kağıt havlu gibi ürünler üreten fabrikanın 08.00-18.00 vardiyasında çalışan işçileri Tire'ye getirmekte olan servis minibüsü ilçeye 1 km uzaklıkta bulunan Bekleme Mevkii'nde İzmir- Basmane seferini yapmakta olan yolcu treniyle çarpıştı. Kazada, trenin altına alarak sürüklediği servis minibüsünde bulunan işçilerden Ahmet Çilek (34) ve Mesut Acar (30) olay yerinde, ağır yaralılardan Leyla Dalarca (42) kaldırıldığı Tire Devlet Hastanesi'nde, Ergün Gözeger (44) Ege
Üniversitesi'nde ve Saim Köse (37) isimli işçi ise Tire Devlet Hastanesi'nden, Ege Üniversitesi Hastanesi'ne ambulansla sevk edilirken yolda yaşamını yitirdi.

Kazada yaralanan Mustafa Birkiye (32), İbrahim Ayarcı (42), Yusuf Acar (29), Tuğba Akçay (21) ile Burak Dalarca (23) isimli işçiler ise kaldırıldıkları Tire Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı kaydedildi. Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, kazada hayatını kaybeden Leyla Dalarca ile yaralanan Burak Dalarca'nın anne oğul, yine hayatını kaybeden Mesut Acar ile yaralı olarak kurtulan Yusuf Acar'ın kardeş oldukları belirtildi.

Kazayı duyan ilçe Kaymakamı Hüseyin Ergi ile Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'te olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Kazayı haber alıp, olay yerine koşan işçi ailelerinin feryatları ise yürekleri dağladı.

GÖZALTINA ALINDILAR
Kazanın ardından bir dönem Tire Belediyesi eski Başkanı Nazım Çulcu'nun da makam şoförlüğünü yaptıktan sonra belediyeden emekli olduğu öğrenilen minibüs şoförü Salih İşgüzar ile yolcu treninin makinisti Halil Çelik jandarma tarafından gözaltına alındı.

İşgüzar, verdiği ifadede, havanın yağışlı olması nedeniyle görüş mesafesinin azaldığını ve hemzemin geçitte kapalı bir şekilde bulunan bariyerleri görmediğini belirterek, "Her şey bir anda olup bitti. Bariyerlere hızla çarpıp, kendimizi trenin önünde bulduk. Minibüsten yükselen çığlık seslerini duyduktan sonrasını hatırlamıyorum. Çok üzgünüm" dedi. Yolcu treninin makinisti Halil Çelik ise son bir gayretle treni durdurmak için çabaladığını ifade ederek, "Hemzemin geçide gelirken defalarca düdük çalarak araçları uyardım. Minibüsü rayların üzerinde gördüğümde artık her şey için çok geçti" şeklinde konuştu. her iki aracın sürücüsü jandarmadaki sorgusunun ardından, Tire Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler