YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hem terörü hem işsizliği vuracak
Hem terörü hem işsizliği vuracak
30 Haziran 2010 09:54
Akşam gazetesi, hükümetin profesyonel ordu için düğmeye bastığını 500 bin kişinin istihdam edileceğini iddia etti. Habere ilk açıklama Savunma Bakanı'ndan geldi. Bakan Gönül, sayının henüz belli olmadığını ancak çalışmaların sürdüğünü söyledi

Akşam gazetesinin hükümetin profesyonel ordu kurmak için adım attığı ve 500 bin paralı asker istihdam edileceği haberine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den açıklama geldi...

Bakan Gönül, profesyonel askerliğe geçiş konusunda, ''Genelkurmay inceleme yapıyor, biz de yapıyoruz. Bunun ne şekle geleceği, bu teknik çalışmadan sonra ortaya çıkacak'' dedi.

Gönül, Milli Savunma Bakanlığında Kamerun Cumhuriyeti Savunma Bakanı Edgar Alain Mebe Ngo ile bir araya geldi.

Gönül, burada gazetecilerin profesyonel askerliğe geçiş çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bu konuda ''paralı asker'' lafını hiç kullanmadıklarını vurgulayan Gönül, böyle bir şeyin literatürlerinde olmadığını söyledi.

Profesyonel orduya geçişle ilgili kanun çıkalı yaklaşık 10 yıl olduğunu anımsatan Gönül, bunun tamamen profesyonel ordu olmadığını, vatan hizmeti yapan gençlerle beraber istihdam edilen profesyonellerden oluşan bir yapının kanunda öngörüldüğünü belirtti.

En son yapılan değişiklikle uzman çavuş olarak nitelendirilen kesime 45 yaşından sonra Mili Savunma Bakanlığında Genel Kurmay Başkanlığında ve bağlı birimlerde emeklilik yaşına kadar çalışma olanağı sağlanarak, bu konudaki problemin giderildiğini anlatan Gönül, şöyle konuştu:

''Bu miktarın daha fazla artırılması için yeni bir statü olur mu? Çünkü bugüne kadar hep uzman çavuş kullanıldı. Halbuki kanunda uzman onbaşılar da var veya başka bir şekilde istihdam edebilir miyiz diye araştırma yapıyoruz. Genelkurmay inceleme yapıyor, biz de yapıyoruz. Bunun ne şekle geleceği, bu teknik çalışmadan sonra ortaya çıkacak. Bugün için ne miktar tespit edilmiştir. Çünkü kadro ihdas edilmesi lazım. Böyle ihdas edilmiş bir kadro henüz mevcut değil, ayrıca istihdam bugüne kadar düzenlenen kanun içerisinde mi yapılabilir? Yoksa yeni bir kanun mu çıkarılması gerekir, bunun üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor." (A.A.)

para nerde sayın bakan
 // metehan türkoğlu
bu ülkede bir akıl tutulması yaşanıyor.diyorlar ki 500 bin paralı asker alınacak mış.alacaksınızda ALLAH aşkına kemiksiz sadece askerlerin maaşı savunma bütçemizi aşar.normalde böyle bir ordunun maliyeti bütçenin yüzde 40 nı aşar.ve diğer sorun bu adamlar 45 yaşından sonra ne yapacaklar.uzman çavuşların durumu ortada.bazıları diyecek ki abd nin var böle ordusu.ama dikkatinizi çekerim o ordu ekmeğini kendisi çıkarıyor.bugün ırak ,yarın afganistan......
30 Haziran 2010 23:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler