YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hem CHP hem AKP tepki gösterdi
Hem iktidardaki AK Parti hem de muhalefetteki CHP, DTK'nin 'öz savunma gücü kurulması' iddialarına tepki gösterdi...
Hem CHP hem AKP tepki gösterdi
06 Aralık 2010 / 15:56 Güncelleme: 06 Aralık 2010 / 15:56

İktidar ve muhalefet milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi(DTK)'nın 'öz savunma gücü kurulması' kararı aldığına ilişkin iddialara tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, bu durumun anayasaya açıkça aykırı olduğuna dikkat çekerken CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Bu görüşte olan parti, vakıf, dernek hiçbirini muhatap almamak lazım." dedi.

Basında yer alan PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın talimatıyla DTK öncülüğünde sosyal, siyasal, ekonomik ve sağlık alanında 'öz savunma gücü kurulması' yönündeki haber tepki topladı. AK Partili Canikli, Türkiye'de görevli kurum, kuruluş ve kişilerin belli olduğuna işaret ederek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde hem sınırları hem de iç asayişi temin etmekle görevli kurum, kuruluş ve kişiler bellidir. O amaçla kimse bir yapı oluşturamaz." diye konuştu. Canikli, böyle bir düşüncenin bile anayasaya aykırı olduğunu hatırlatarak, "Anayasanın nizamına aykırılık teşkil eder. Bertaraf edilmesi için de yetkililer ve ilgililer gerekeni yapar." ifadesini kullandı.

CHP'li Muharrem İnce ise Demokratik Toplum Kongresi'nin bu kararını muhatap almadığını ifade etti. "Türkiye'de Barış ve Demokrasi Partisi kendisini çözüm merkezi olarak görmez. 'Muhatap ben değilim' diyor." diyen İnce, "Bütün siyasi partilerin amacı iktidar olmaktır. Ama bu siyaset tarihinde bir ilktir. Bütün siyasi partiler terörü kınar. Bir siyasi parti, topluluk, dernek, vakıf eğer terörü kınıyorsa, çözüm olarak öneri ortaya koyuyorsa bunları ciddiye alıp konuşmak lazım. Ama bunun haricindeki görüşü olan parti, vakıf, dernek hiçbirini muhatap almamak lazım. Önemli olan bu noktadır." değerlendirmesini yaptı.

CHP İzmir Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ahmet Ersin, DTK'yı Türkiye'nin hassas olduğu konularda toplumu tahrik etmekle suçladı. (CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler