YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Helikopter neden bulunamadı?
Helikopter neden bulunamadı?
31 Ağustos 2010 11:17
Merhum genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili raporda şok tespitlerde bulunuldu.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre ELT cihazına yanlış kod numarası girilmiş

BBP’nin eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüne neden olan helikopter kazasıyla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda çarpıcı tespitlere yer verildi.

Buna göre acil durumda yer bildiren ELT (Emergency Locater Transmıtter) cihazına yanlış kod numarası yüklenmiş. Helikopterdeki cihaz yanlış sinyal verdiği için de uydular tarafından tanınmamış. Helikopter kazasını araştıran TBMM Meclis Araştırma Komisyonu tarafından yapılan talep üzerine Kaptan Pilot Feyzi Altkunbulak tarafından hazırlanan 22 Mayıs 2010 tarihli raporda; “ELT cihazı MED AİR firması tarafından Avival Wheel and Brake Services firmasına gönderilerek ELT tanıtım kodunun ELT cihazına kod girilmesi işlemi yapılmıştır. Burada çok önemli bir husus dikkat çekmektedir. Cihaza girilen kod bilinmeyen bir koddur. MED AİR tarafından bu firmaya yazılmış olan ELT kodunun işlenmesi talebine dair yazı ortada yoktur” ifadesi yer aldı ELT cihazında, hangi hava aracına ait olduğu belli olmayan ve uyduya tanıtımı yapılmamış bir kod olduğunun belirtildiği raporda, “Bu durumda Cospas-Sarsat uyduları ELT cihazını tanımayacağı için cihaz tarafından gönderilen sinyalleri alarak yer tespiti yapabilmesi de mümkün değildir” denildi.

ELT’Yİ YETKİLİ TAKMAMIŞ

ELT cihazını helikoptere MED AİR’de görevli teknisyen Mehmet Aytar’ın taktığı ancak Aytar’ın bu cihazı helikoptere takacak yetkili kişi olmadığı da raporda ortaya çıktı. Olayla ilgili savunması istenen Aytar ise bir sayfalık yazılı savunmasında “Cihazın montesiyle ilgili Türkiye’de yetkili bakım kuruluşu olmadığından ve Sivil Havacılık’ın takılmasıyla ilgili talimatı olduğundan, minor wodifikasyon yetkisi, yetkili bakım kuruluşu tarafından verilmiştir, monte tarihi 23.01.2009’dur” dedi.

Habertürk
 

Bu ülke için kim çalışdıysa hep öldü !
 // Serkan Ermiş
Bu millet için çalışmayacaksın. Hala paradan sıfır atılmasına rağmen milyon diyen bir millt profili var. Adil bilmem kimin yaptığı ankette %44 Hayır %45.2 Evet %10.8 kararsız bir oran söz konusuymuş. Gelde delirme ! Hepsini anladımda bu kararsızlar yaşayan bir ölümü ki karasız yoksa bu ülkde yaşamıyor mu ? Ben Başbakan Sn. Tayyip Erdoğan'nın yerinde olsam siyaseti bırakırım çünkü bu millet herşeye müstahak !!! Adnan Menderes bu %10 'a ne derdi acaba ! Alla...
31 Ağustos 2010 13:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler