YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Helallik istemiş
Helallik istemiş
25 Temmuz 2011 08:42
Mardin'in Ömerli ilçesinde teröristlerin kurduğu alçak pusuda 3 asker şehit oldu. Şehitlerden başçavuş Erhan Gül, Tokat'a tayini çıktığı için köy halkından helallik istemiş.

Terör örgütü PKK, hain yüzünü bu kez Mardin'in Ömerli ilçesinde gösterdi. Teröristlerin kurduğu hain pusu sonucu 2 astsubay ile 1 uzman çavuş şehit oldu. Şehitlerden Astsubay Başçavuş Erhan Gül, Tokat'a tayini çıktığı için önceki gün karakolun olduğu köyün halkından helallik istemişti. Üç gün önce de Gaziantep'teki babasını arayarak helalleşen şehit Gül'ün, 5 yaşında bir kız çocuğu olduğu öğrenildi.

Mardin'in Ömerli ilçesi İkipınar köyünde korucubaşını ziyarete giden Astsubay Erhan Gül, Astsubay Sadık Güllü ve Uzman Çavuş Ali Öztürk, evden karakola dönüşte PKK'lı teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Şehit düşen Erhan Gül'ün tayininin Tokat'a çıktığı, dün itibarıyla Mardin'den ayrılmaya hazırlandığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre saldırıdan bir gün önce köylülerle helalleşen Gül, ev eşyalarını da yeni görev yerine taşımıştı. Eşi ve 5 yaşındaki çocuğunu ise Gaziantep Nurdağı'ndaki ailesinin yanına göndermişti. Dün Ömerli'den ayrılarak babaevine gitmeyi planlayan Erhan Gül'ün kendisinden önce şehit haberi geldi.

Mardin'in Ömerli ilçesindeki saldırı şöyle gelişti: İkipınar köyünde önceki gece korucubaşına ziyarete giden Astsubay Başçavuş Erhan Gül (G.Antep), Astsubay Başçavuş Sadık Güllü (Kırıkkale) ve Uzman Çavuş Ali Öztürk (G.Antep), evden karakola dönüşte PKK'lı teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Gece saat 23.30 sularında köyün yanındaki karakola 200 metre kala meydana gelen saldırıda 3 asker de şehit oldu. Yaklaşık 15 dakika süren çatışma sonrası gece karanlığından faydalanan teröristler, olay yerinden kaçtı. Komando birlikleri bölgede teröristlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı.

Saldırıda şehit düşen Astsubay Başçavuş Erhan Gül'ün tayininin Tokat'a çıktığı için köyden ayrılmadan önce köy halkından helallik almak üzere köye indiği öğrenildi. Dün Mardin'den ayrılmaya hazırlanan Gül'ün eşi ve 5 yaşındaki çocuğunu Gaziantep Nurdağı'ndaki ailesinin yanına gönderdiği belirtildi. 38 yaşında şehit olan Erhan Gül'ün diğer 2 erkek kardeşinin de asker olduğu kaydedildi. Sabah askerî yetkililer tarafından, oğullarının şehit olduğu haberi iletilen aile, büyük bir şok yaşadı. Baba Duran ve anne Beşire Gül gözyaşlarına hâkim olamazken, şehidin yakınları ailenin evine akın etti. Baba, yaptığı açıklamada, "2 gün önce telefonda görüştük. Tedbirini almasını istedim. 'Bana dua et' ediyordu. 'Baba hakkını helal et' dedi. Ben de 'Oğlum ne biçim konuşuyorsun?' dedim. 3 kere söyledi. Ben de 'Helali hoş olsun' dedim." şeklinde konuştu.

Saldırının olduğu köye giriş çıkışlar yasaklandı. Üç tepe arasında kurulan köyde güvenliğin köy korucuları ve askerler tarafından sağlandığı, olayın köyün en üst tepesinde bulunan karakol ile köy arasındaki 300 metrelik bir alanda meydana geldiği bildirildi. Ömerli ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki köyde 50 hane bulunuyor. Olaydan sonra savcı, pusunun yaşandığı bölgede inceleme başlattı. Olayın yaşandığı köye 3 km uzaklıktaki Pınarcık köyünde PKK ilk katliamını gerçekleştirmişti. 20 Haziran 1987'de yaşanan saldırıda, askeri karakol bulunan köyde 16'sı çocuk 30 savunmasız vatandaş hayatını kaybetmişti.

Şehit olan 3 asker için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tören düzenlendi. Basın mensuplarının alınmadığı tören yaklaşık 20 dakika sürdü. Törene Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'ın yanı sıra askeri erkan katıldı.

3 gün önce Çanakkale'den tayin oldu

Hain pusuda şehit olan Astsubay Başçavuş Sadık Güllü'nün Kırıkkale'deki baba ocağına ateş düştü. 2 çocuk babası şehidin Çanakkale'den 3 gün önce Mardin'e tayininin çıktığı öğrenildi. Çanakkale'de oturan şehidin eşi Huriye Güllü'ye acı haber telefonda bildirildi. Kırıkkale'nin Bağlarbaşı Mahallesi'nde oturan şehidin babası Ali Güllü ve annesi Zeynep Güllü, durumu Ankara'daki oğullarından öğrendi. Anne Zeynep Güllü, "Ben seni yokluklar içinde büyüttüm oğlum." diyerek ağıtlar yaktı. Şehidin akrabası Ağrılı Ayşegül Güllü, "Yıllardır Türkler ve Kürkler birbirine düşürülmek isteniyor. Ben Ağrılıyım ve bu teröristler bizi temsil etmiyor. Bunlar Türk ve Kürt halkını birbirine düşürmek istiyor." dedi.

Öztürk'ün tayini Balıkesir'e çıkmıştı

Mardin'in Ömerli ilçesinde şehit olan askerlerden Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün Gaziantep'teki ailesi yasa boğuldu. İlk görev yeri olan Ömerli'de 4 yıldır görev yapan Öztürk'ün tayininin Balıkesir İl Jandarma Alay Komutanlığı'na çıktığı öğrenildi. Ali Öztürk'ün Oğuzeli ilçesine bağlı Aşağı Yeniyapan köyünde yaşayan ailesine acı haber sabah erken saatlerde, askerî yetkililer tarafından iletildi. Acılı baba Muzaffer Öztürk, terörün bitmesini isteyerek, "Bin kere söylüyorum, vatan sağ olsun ama sahip olsun, öyle sağ olsun." ifadelerini kullandı. Özel askeri uçakla Diyarbakır'dan Gaziantep'e getirilen Öztürk'ün cenazesi Aşağı Yeniyapan köyündeki törenin ardından köy mezarlığına defnedildi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler