YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedefteki isim Başbuğ
Devletin kritik kurumlarına sızan askeri casusluk çetesi, TSK, TÜBİTAK ve Havelsan’daki 5 bin kişiyi fişleyip şantaj tuzağı kurdu...
Hedefteki isim Başbuğ
24 Şubat 2011 / 07:32 Güncelleme: 24 Şubat 2011 / 08:04

"Askeri Casusluk ve Şantaj" iddianamesindeki belge ve bilgiler, ülkeye yapriambüyük ihaneti gözler önüne serdi. TSK'daki birçok birlik, GES Komutanlığı, TÜBİTAK ve Havelsan gibi devletin çok önemli kurumlarına sızan casusluk çetesinin 160 bin gizli belgeyi ele geçirdiği, 5 bin kişiyi fişlediği ortaya çıktı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Askeri Casusluk ve Şantaj Soruşturması iddianamesi, devletin birçok 'gizli' proje ve belgesinin sanıklardan ele geçirildiğini ortaya koydu. Savcılar, şüphelilerden ele geçirilen yaklaşık 160 bin gizli belgenin içeriğini, bu hususta örgütün talimatları ve belgelere ilişkin tutulan notları tek tek sıraladı. Değerlendirme kısmında ise örgüt mensuplarının devletin stratejik kurumlarına sızdığı vurgulanarak; GES, TÜBİTAK ve Havelsan'dan elde edilen 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgelerin' örgüt yöneticilerine ulaştırıldığı belirtildi. Bu belgeyi getiren ancak örgüt üyesi olmayan kişilere de ücret ödendiği belirtilerek, "Projeleri durdurmaya, yavaşlatmaya veya engellemeye çalıştıkları, casusluk faaliyeti kapsamında elde ettikleri bazı belge veya projeleri yabancı ülkelere pazarlamayı planladıkları, eylem ve faaliyetlerine devam etmek amacıyla çalıştıkları kuruma alınacak elemanlar arasına örgüt mensuplarını veya örgüte yakın kişileri yerleştirmeye çalıştıkları" tespit edilmiştir denildi.

Binlerce kişiyi fişlemişler

Askeri casusluk ve şantaj soruşturması iddianamesi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 250 sayfalık iddianamede aralarında Tuğamiraller Şafak Yürekli ve Fahri Can Yıldırım ile emekli Albay İbrahim Sezer'in de olduğu 16'sı tutuklu toplam 56 sanık ve 68 müşteki yer aldı. Şüphelilerin "Haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak ve örgüte yardım ve yataklık etmek, devletin güvenliğine, iç ve dış yararlarına ilişkin belgeleri yok etmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, siyasal veya askeri casusluk" suçlarından cezalandırılması isteniyor. İddianamede sanıkların yaklaşık 5000 kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı olarak kaydedittikleri ve bu verileri sakladıkları vurgulanıyor. Tek tek bütün delilleri sıralayan savcılar, belgelerin inceleme sonuçlarına da yer verdi. Ayrıca Genelkurmay ve TÜBİTAK'ın belgeler hakkında verdiği cevaplar da iddianameye yansıdı. Her iki kurumun da belgeler için 'gizli' nitelendirmesi yaptığı vurgulandı.

Teröre karşı zaaf oluşturur

Ayrıca şüphelilerden toplam 43 adet 'çok gizli' doküman ele geçirildi. İşte o gizli belgelerin içeriği: "Askeri birlik ve üslere ait gizli kamera ile çekilmiş görüntü ve fotoğraflar. Birlikler içerisinde yer alan kameralara ait noktaları belirtir krokiler. Askeri gemilere ve helikopterlere ait gizli bir şekilde çekilmiş görüntüler. Uçak hangarı ve bakım yerlerine ait gizli şekilde çekilmiş görüntüler. Askeri birliğe ait fiziki emniyet (nöbet, kamera vb. mevkileri) tedbirlerini gösteren vaziyet planları. Askeri birliklere ait servis araçlarının güvenlik protokolü ve askeri birliklere ait fiziki emniyet planlarını gösterir dokümanlar." Şüphelilerden ele geçilen bu gizli belgelerle ilgili Genelkurmay Başkanlığının cevabi yazıları da iddianamede yer aldı. Genelkurmay, belgelerle ilgili gizlilik derecelerinin yanı sıra, 'yabancı bir devletin eline geçmesi durumunda yabancı devlete yarar sağlayacak bilgilerden olduğunu' belirtti. Ayrıca ele geçirilen bazı fotoğraf ve videolarla ilgili olarak "radara düzenlenebilecek saldırı ve sabotajlara yönelik keşif bilgisi sağlayacak nitelikte olduğu" bildirildiği vurgulandı. TÜBİTAK'tan gelen cevabi yazıda ise gizlilik derecelerinin yanı sıra, "Bu belgelerin şüphelide bulunmaması gerekmekte olup, açıklanmaları güvenlik güçlerimizin terör örgütlerine karşı verdikleri mücadelede zafiyet yaratacaktır" şeklinde bir açıklamaya yer verildiği aktarıldı.

Böcek almayı planlamışlar

Şüpheli Emrah Küçükakça'dan ele geçirilen 78 nolu CD içerisindeki "ileti.txt" isimli metin belgesi şüphelilerin çalışma sistematiğini de ortaya koydu. Çetenin başvurması gereken yöntemler bir bir şu şekilde sıralandı:

Projeler yavaşlatılacak

"Kritik proje listesinin çıkarılması, müşterilerle face2face görüşme ayarlanabilir. Projelerin listelerinin detaylanması, çalışan sayısı, müşteri bilgisi, karşı taratan irtibat kim, Proje çalışanlarının detaylandı-rılması, cv leri, adres, telefon numaraları, okul bilgileri, tecrübeler vb., Proje takviminin çıkarılması, yukarıdan bir gözün projeleri takip etmesi, bilgisayar yazılım desteği, Havelsan, Aselsan ve diğer sanlarla aylık toplantı konusu, yavaşlatılacak projeler bize paslanacak, projelerin belirlenmesi, eleman alımı, Kadın zaafı olan yöneticilerin tespiti. O...Y...fe göre birisi var mı, psikolojik tahlil, Eleman alımı konusu ciddi tutul- malı, Merdan Metin sorumlu, ciddi eleman eksiğimiz var. Alt kadroyu doldura-mıyoruz. Alt önemli... Gerekirse Harp Okuluna gitmesin, mühendis olsun. Deniz Kuv. Tuzla hattındaki evlerin genç mühen-dislerce de kullanılması ve kız konusunda dernekten yardım istiyoruz. Projelerden sonuç alınamıyorsa ve elimizde tutamadıklarımızı yapabiliyorsak imha edelim. Eleman ve durum tespiti çok önemlidir. Yürüyen davalarla ilgili bilirkişilik önemli. Bizim çocuklardan yönlendirilmesi şart. Yönlendirebileceğimiz arkadaşların sertifi-kalandırılması için acilen planlama yapılmalı, ilgili kurslara gönderilmesi. Bizim kontrolümüz dışında gerçekleşem ve istemediğimiz şekilde sonuçlanan bilirkişi faaliyetlerinin engellenmesi veya yıpratılmasın. Özellikle TSK ile ilgili bilirkişilikler için A...Ç... ve Merdan Metin'e iletilmesi. DzKK'daki arkadaşlara bu isimleri acilen iletelim. İlgili arkadaşlara kriptolu telefon verilmesi. 10 adet böcek alımı."

DAĞ KADROSU İÇİN TEHLİKELİ

78 NOLU CD içerisinde bulunan"prj.list" isimli excel belgesi terörle mücadeleye karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) projelerinin dahi engellenme planlarını ortaya çıkardı. TSK'nın ülke güvenliği ve terörle mücadele amaçlı birçok proje ve sistemlerini içeren bilgilerin yanı sıra çeşitli değerlendirmelerin de yer aldığı belirtilen belgeler için, "Özellikle ülkemizin güvenliği ve terörle mücadelenin daha etkin yapılmasını amaçlayan proje ve sistemlerin durdurulması, engellenmesi ya da yavaşlatılması gerektiğine dair notların yazılı olduğu görülmüştür" ifadesi kullanıldı. Örnek olarak ise şöyle denildi:

"Kodları ele geçirmeliyiz"

■ "MILSEC-3 (KY - 58 Ses Emniyet Cihazı) isimli TSK'da güvenli telsiz haberleşmesini sağlamayı amaçlayan proje" ile ilgili: "Dağ kadrosu için tehlikeli, hava yer haberleşmesi kriptolu olacak, durduralım, hiç olmazsa yavaşlatalım, kripto kodlarını ele geçirmeliyiz."

■ "Modsim-sgks c4ısrmos (Sınır Gözetleme ve Kontrol Sistemi (SGKS) Kontrol, Muhabere, Bilgisayar, istihbarat. Gözetleme ve Keşif (C4ISR) Faaliyetleri Modelleme ve Simülasyon Sistemi) isimli proje" ile ilgili: "Kesinlikle sekteye uğratılması gereken bir proje, geçişler sekteye uğrayabilir, trafik ve taşımacılığa dikkat... dağ kadrosu sert çıkıyor."

Şok Heron emri!

■ "Haberleşme/Gözetleme Uydusu Uplinkve Dovvnlink Sinyallerinin Elektromanyetik Koruması (AYSEK)' isimli proje" ile ilgili: "Durdurulması gereken bir proje."

■ "insansız Hava Aracı (İHA) isimli proje" ile ilgili: "Yavaşlatılması talimatı var."

■ "Güvenli telefon-GSM-Data 2 isimli proje" ile ilgili: "Yavaşlat."

■ "E-devlet çalışması isimli proje" ile ilgili: "içinde olmalıyız."

■ "KAPAS (Kripta Algoritma ve Protokolleri Analiz sistemi) Projesi" ile ilgili: "Önemli yurtdışı istek var."

İyi casuslara ödül vermişler

Örgütün fuhuş faaliyetleri ile ilgili çeşitli notların da bulunduğu dosyalar içerisinde bulunan "genel değerlendirme" isimli word dosyasında İrticay-la Mücadele Eylem Planı'nda da ifade veren tutuklu sanık Albay Tamer Zorlubaş'ın adı geçiyor.

"Motivasyon olur"

Zorlubaş tarafından davanın 1 numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer'e yazılan bir not dikkat çekti: "Yunus Projesinin tüm detayları, Denizaltı Projesi, Milgem Sonar ve Milpas Projeleri Necmi Yıldırım tarafından organize edilerek başarılı bir şekilde pazarlanmıştı. Necmi Yıldırım için yapılacak bir ek ödüllendirmenin diğer personel tarafından da olumlu bir motivasyon olarak algılanacağı değerlendirilmektedir. 20.000 TL'lik bir miktar bu motivasyon için Necmi Yıldırıma ödenebilir.

1048 kişiyi fişlemişler

Askeri casusluk ve şantaj iddianamesi, TÜBİTAK'ta hazırlanan gizli projelerin bir kısmının bu kurumda görevli Yücel Çipli tarafından örgütün üst kademesine gönderildiğini ortaya koydu. Çipli'nin kontrolündeki ekipte yer alan sanıklardan Üsteğmen Mehmet Deniz Irak ile Emrah Küçükakça'dan ele geçirilen 78 nolu CD içerisindeki "Prj Sav San" isimli klasör dikkat çekti. İddianamenin sanığı olan TÜBİTAK görevlileri Aysam Akses, Cüneyt Hakan Bağcıoğulları ve Merdan Me-tin'in ekip lideri Çipli'ye verdikleri gizli projelerin yer aldığı "Prj Sav San" adlı klasörde "Cüneyt Hakan Bağcıoğlu" ve "Merdan Metin" isimli dosyalarda ilginç notlar yer aldı.

Sayıştay denetimden muaf

"Cüneyt Hakan Bağcıoğlu" isimli dosyada gizli projeler ile ilgili kısa açıklamaların yanında Bağcıoğulu için "Tuzla Lions Klubü üyesi. Çok zengin. Ekibe dahil oldu" ifadeleri yer alırken, "Merdan Metin" isimli klasörde "ARGE 98 kapsamında yapılan proje örnekleri", "Sayıştay denetimi muaf. İsteklere kapımız açık. Her türlü proje olabilir", "Diğer klasörlerde pasif dinleme örnekleri var. Operatör desteği olmadan bir laptop ile dinleme yapılabiliyor" şeklinde notların bulunduğu görüldü. "Prj Sav San" isimli klasörde Yücel Çipli tarafından hazırlandığı belirtilen "2007-2009-projeleri" isimli excel belgesinde de TÜBİTAK'a bağlı kritik birimlerde görevli 1048 şahıs hakkında kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedildiği tespit edildi. Fişlenen TÜBİTAK personelinin karşısına şu notların düşüldü: "Merdan'ın ekibinden ise girmesini biz sağladık. Merdan'ın ekibinden, yükseltelim. Eşcinsel eğilimleri var. Elimizde görüntüleri var, gerekirse kullanabilir, korkak, zaafları var. ADD üyesi. Kardeşi uyuşturucu kaçakçısı. Ateist, kendisini saklasın çok işimize yarıyor. Alevi bizi dinler. Yahudi. Sabetay, Kadın zaafı var. Romanya fotoğrafları elimizde kullanabiliriz."

Paşanın referansı var

Aynı dosyada sanık Metin'in isminin karşısına da, "İyi iş çıkarır, çalışkandır. Köylüleri sağlam ve işe yarar. Ataman'ın önerisi ile geldi. Çok gizli ve önemli projelerimizi takip ediyor. Paşanın referansı var. İşci Partisinde aktif. Personeli iyi izler" diye yazılmış. Aynı belgede Savunma Sanayi Müsteşarlı-ğı'nda görevli 3063 kişinin de fişlendiği, şahısların karşılarına da, "Sabetaycı olarak bilinmesi risk oluşturabilir. Eşi MİT mensubu bizimle koordineli. Tarikatçıları tespit uygulamasına devam etsin" notları düşülmüş. Yücel Çipli'nin oluşturduğu "Prj list" isimli dosyada ise gizli projeler ve karşısına düşülen notlarlar yer aldı. Güvenli Telefon-GSM-Data2, Kriptolu GSM ve Sayısal Çok Kanallı Haberleşmeleri Dinleme Sistemi Projesi (Sckd) gibi çok önemli ve gizli projelerin karşısına "yavaşlat"

Terfi edecek subaya takip

Askeri Casusluk ve Şantaj iddianamesinde sanıkların terfi edecek subaylara yönelik çalışma yürüttükleri de tespit edildi. İbrahim Sezer'den ele geçirilen 4 gb'lık flaş bellek içerisinde bulunan 'yapilacaklar.doc' isimli word dosyasında örgütün terfi sırası gelen subay ve generallere yönelik izleyeceği yöntemler tek tek anlatıldı. Buna göre şebeke üyelerinden şu konulara dikkat etmeleri istendi: "2010 Yaş'ta terfi edebilecek tüm albay, tuğ, tümlerin listesi çıkarılacak. Bu şahıslar hakkında form düzenlenecek. Ailesi problemli olanlar ile yakınlarından ve emir subaylarından bilgi alınacak. Sex ve eğlence eğilimleri tespit edilecek. Teklif yapılabilecek personel teklif edilecek. Lüx ve kontrolü elimizde olacak yerler ayarlanacak. Kameraların kalitesine dikkat edilecek. Hiçbir masraftan kaçınılmayacak. Elde edilen her bir görüntünün fiyatı ve pazarlanmasına ait durumlar tekrar görüşülecek."

General aileleri mağdur

Aralarında amiral eşleri ve çocuklarının da olduğu çok sayıda kişiye ait gizli görüntü ve fotoğrafları temin eden çete üyelerinin bu isimlere şantaj yaptıkları da iddianamede yer aldı. Deniz Harp Okulu eski Komutanı emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit'in kızı ve damadı ile Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Tuma-miral Fikret Güneş'in kızı ve eşi Manolya Güneş İstanbul Adliyesi'ne giderek soruşturma kapsamında mağdur sıfatıyla ifade vermişti. Türker Ertürk ve Manolya Güneş iddianamede müşteki olarak yer aldı.

Öğütçü'den Başbuğ'a şok suçlama


Kuzey Deniz Saha eski Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün yargılandığı Kafes davasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral ilker Başbuğ'a şok bir suçlama yönelttiği ortaya çıktı. 12 Ocak 2011 'deki duruşmada savunma yapan Öğütçü'nün Albay Dursun Çiçek'in altında ıslak imzasının olduğu ilticayla Mücadele Eylem Planı'nın Deniz Kuvvetleri'yle değil Genelkurmayla ilgisini olduğunu söyledi.

Genelkurmayda kuruldu

Öğütçü, savunmasında ilk olarak Poyrazköy iddinamesi'nde geçen "28 şubat döneminde Deniz Kuvvetleri bünyesinde Batı Çalışma Grubu adıyla faaliyet yürüten ve yasal bir dayanağı olmayan illegal yapılanmanın faaliyetlerine son vermediği ve günümüzde irtica ile Mücadele Eylem Planı ardından da Kafes Eylem Planı çerçevesi altında yasa dışı eylem ve faaliyetlerine devam ettiği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Yasa dışı bu planlamanın illegal eylem ve faaliyetleri ancak bazı kamu görevlilerinin ihbarı ve yürütülen soruşturmalarla açığa çıkarılıp deşifre edilmiştir" ifadesine atıf yaptı. Savcıların bu tespitine karşı çıkan Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komu-tanlığı'nda 2000-2005 yılları arasında 5 yıl görev yaptığını belirterek, "Ben görevdeyken Deniz Kuvvetleri'nde Batı Çalışma Grubu'nu hiç duymadım, artı benim bildiğim kadarıyla bunun Genelkurmay Başkanlığı'nda böyle bir grubun kurulduğunu biliyorum. Bununda bir de sivil kanadı var. Biliyorsunuz son zamanlarda Başbakanlık takip kurulu diye bir kurul iptal edildi. Tamamen Batı Çalışma Grubu'nun Deniz kuvvetleri ile hiçbir ilgisi yoktur" dedi.

Islak imza itirafı

Bu açıklamanın ardından Öğütçü sözü emekli Orgeneral ilker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı döneminde ortaya çıkan ilticayla Mücadele Eylem Planı'na getirdi. Öğütçü'nün, "Yine irtica ile Mücadele Eylem Planı'na geleceğim evet bir deniz piyade kurmay albay hazırlamıştır. Ama bu arkadaşımız Genel-kurmay'da görevlidir, Deniz kuvvetleri ile i hiçbir ilgisi yoktur bu arkadaşımızın" açıklaması dikkat çekti.

Askeri üslerin krokilerini sattılar

Sanıkların yabancı devletlere satılmak üzere, gemi seyir çizelgeleri ile hava ve deniz komutanlıklarının fotoğraflarını ve görüntülerini çekerek çeteye ulaştırdıkları tespit edildi.

Donanma Komutanlığına 6 Aralık 2010'da yapılan baskında ele geçirilen 9 çuval belge ile ilgili olarak tutuklanan Donanma Komutanlığı İstihbarat ve İKK Şube Müdürü Binbaşı Kemalettin Yakarla ilgili şok not da iddianameye girdi. Sanıklardan ele geçirilen "\yankı alb.den\istekler" isimli word dosyasının içeriğinde "1-Kemalettin Yakardan: Verilecek gemi seyir çizelgesinin alınması. (dikkat edilecek. Yabancı birileri görmeyecek.) 2-a.d.'den: m. b.' e gelen ziyaretçi listesinin alınması. 3-Donanma içerisinden gelen çekimlerin arşivlenmesi-" şeklinde notlar yer aldı.

Genelkurmay 'gizli' dedi

Dosyanın içeriğinde, bir gemiye ait, Boğaz geçiş ve liman ziyaret tarihlerinin bulunduğu tespit edilirken, bu dosyalarla ilgili Genelkurmay Başkanlığından savcılara gönderilen yazıda belgenin Türk Ceza Kanunu 334. maddesi kapsamında gizli belge olduğu bildirildi. İddianamede bu verilerin tamamen casusluk amaçlı olarak ele geçirilip saklandığını, yabancı bir ülkeye verileceği belirtilen gemi seyir çizelgesinin ele geçirilmiş olmasının da bu durumu net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı. Emekli Albay İbrahim Sezer'den ele geçirilen belgeler ve arasında Erdek Mayın Filo Komutanlığında görevli tutuksuz sanık Cemhan Katar tarafından Sezer'e yazılmış bir not ele geçirildi. Bu notta, "Sezer'çiğim gönderdiğin kız çok işe yaradı teşekkür ediyorum. Ayrıca Erdek'le ilgili istediğin fotoğrafları da Ozan Astsubay'la gönderiyorum. Gerekli ödemeyi Ozan'a yapabilirsin. Bnb. A... ile ilgili kaliteli bir kız gönderirsen iyi olur. Sonra işimiz dü- şecek çünkü Cemhan" yazdığı tespit edildi. Notun yanında yer alan bir dokümanın Erdek Deniz Üs Komutanlığında mevcut 10 güvenlik kamerası ve kamera kablo hatlarının işaretlenerek gösterildiği kroki olduğu ve bir başka dokümanın ise Erdek Deniz Üs Komutanlığının nizamiyesinin ve dış çevresinin değişik açılardan çekilmiş 13 adet fotoğraf bulundu belirlendi.

Uygun görüntü alamıyorum

Şüpheli Ebru Nilhan Bozkurt adına oluşturulmuş, "Ebru NİLHAN" isimli klasör içindeki "Prensipler ve faaliyet lis" ve "Topel görüntü" isimli dosyaların davanın tutuklu sanığı Binbaşı Zeki Mesten tarafından hazırlanıp gönderilen dosyalar olduğu belirtildi. Geçtiğimiz günlerde özel izinle babasının cenazesine katılmasıyla gündeme gelen Mesten'in hazırlayıp örgüt üyelerine gönderdiği matbu olarak hazırlanmış not iddianamede dikkat çekti. "Topel görüntü" isimli klasörde 'gizli' şekilde çekildiği anlaşılan savaş uçakları, uçak hangarları ve bakım atölyelerine ait 6 adet görüntü ele geçirildi. Kanun kapsamında 'gizli kalması gerektiği' vurgulanan görüntülerin yanında "önemliii" isimli metin belgesinde ise şüpheli Bozkurt tarafından yazıldığı anlaşılan notta ise şu ifadelere yer verildi: "Görüntüler eğitim uçakları ve Topel'in fiziki görünümlerini kapsamaktadır. Cihazlar yeterli olmadığından uygun görüntüleri almakta zorlanıyorum, daha gelişmiş cihaz temin edilirse istenilen uçak ve helo iç donanım görüntülerini temin edebilirim. Ayrıca görüntüleri elemanlara aldırıyorum herhangi bir sakıncası var mı?"

'Bizim çocuklar' sanık sandalyesinde

Askeri Casusluk ve Şantaj İddianamesi'nde 3 isim dikkat çekti. Poyrazköy İddianamesinde sanıklardan ele geçirilen notlarda "Bizim çocuklar' diye adı geçen Şafak Yürekli ve Fahri Can Yıldırım ile Donanma Komutanlığı İstihbarat ve İKK Şube Müdürü Kemalettin Yakar da yeni iddianamede sanık olarak yer aldı.

Bilerek isteyerek yardım

Yürekli ve Yıldırım, hakkındaki bir çok suçlamaya rağmen geçtiğimiz yıl tuğamiralliğe terfi ettirilmişti. Askeri Casusluk ve Şantaj iddianamesinde Yürekli'ye "temin ettiği gizli belgeleri örgüt üyeler- ine vermek suretiyle örgüte bilerek ve isteyerek yardım etti" suçlaması yöneltildi. Sanıklardan Emrah Küçükakça'dan ele geçirilen 16 gb'lık flash belleğin içerisindeki "Belgelerim" isimli şifreli dosyada "Ust düzey bölge sorumlu-ları.doc" başlığı ile yer alan isimli belgede Şafak Yürekli ve 10 kişinin rütbeleriyle isimlerinin yazılı olduğu belirlendi. İsimlerin karşısında ise "üst düzey bölge sorumlusu" ibaresi yer alırken, Yürekli ve diğer isimlerin altında ise, "Haziran 2010 tayine göre tüm bölge sorumluları yapılanmasını güncelleyecektir. Bölgelerin üst kurulları merkez komitenin kararlarını koordineli olarak icra edecek. Merkez komite tarafından belirlenen stratejiler bölge üst kurullarına aktarılacak üst düzey bölge sorumluları özel durumlar hariç kesinlikle daire liderleri ve daire elemanları ile irtibatlı olmayacaktır" şeklinde talimatların yazılı olduğu tespit edildi.

Ödüllendirilmişti

Ayrıca Yürekli'nin casusluk çetesine TCK 334/1 maddesi kapsamında "Açıklanması yasaklanan ve niteliği itibariyle gizli kalması gereken" belgeler verdiği belirlendi. Poyrazköy davasının da sanığı olan Yürekli, tuğamiralliğe terfi ettiği geçen yıl Tümamiral rütbesinde bir kadroya atanarak da ödüllendirilmişti.

Çetenin aracısı Tuğamiral Yıldırım

Fahri Can Yıldırım'ın ise iddianamede, askeri okulda disiplin cezası alması öngörülen öğrencilerin ceza almaması amacıyla örgütün talimatlarına uygun olarak aracı olduğu belirtildi. Ayrıca sanıklardan çıkan ve Yıldırım'a ait olduğu belirlenen bir CD içerisinde de çok sayıda porno görüntülerin olduğu tespit edildi. Yıldırım'ın da çeteye bilerek ve isteyerek yardım ettiği belirtildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler