YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef Suriye’de PKK devleti kurmak
PYD’nin özerklik hamlesini değerlendiren uzmanlar, Suriye’de PKK devleti kurmanın hedeflendiğini belirtti. Uzmanlar “PKK için nihai hedef devlet kurmaktır. PKK için süreç falan yoktur” tespitinde bulundu.
Hedef Suriye’de PKK devleti kurmak
20 Temmuz 2013 / 00:04 Güncelleme: 20 Temmuz 2013 / 00:08

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, bugün özerklik ilanı yapmaya hazırlanırken terör örgütünün askeri kanat sorumlusu Murat Karayılan, çözüm sürecinde yaşanabilecek tıkanmanın kendilerine iletilen mektupla son bulduğunu açıkladı.

Karayılan, çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerini Kuzey Irak ve Türkiye’deki teröristlere telsizle aktardı. Suriye’de yaşanan gelişmeleri ve Karayılan’ın açıklamalarını uzmanlar  değerlendirdi.

İşte o görüşler:

Sessizlik süreçle bağlantılı

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Mehmet Akif Okur: PYD uzun zamandır Suriye’de özerklik kurulması için çalışma yürütüyor. Moskova’ya giden bir heyet, Cenevre’de masaya Kürtler’i temsilen oturacaklarının sözünü aldılar.

Uluslararası medyada PYD için propaganda yapıldı. ABD, PYD’yi  sorumlu muhatap alan bir açıklama yapmıştı. PYD, dünyanın dikkatini çekti. Şunu yapmak istiyor: ABD’nin, Suriye’ye baktığı zaman göreceği sorunlar, Nusra cephesi ve El Kaide bağlantılı gruplar.

Bu unsurlar karşısında PYD, ‘Bizim de düşmanımız’ imajı verdi. Esed askeri başarılar kazanıyor ama Suriye’nin bütününe hükmedecek kuvveti yok artık. Bu da PYD özerkliğine razı olmasını sağlayabilir. Esed düşmanını düşman bilen bir yapılanmayı desteklemeyi kabul etmiş olabilir.

Cemil Bayık, bu süreçte örgütü hazırladı ve sonra örgütün başına geçti. Türkiye’nin bu gelişmelere sessiz kalması süreçle bağlantılı. Öcalan’a PKK liderleri, ‘gerilla çekilirse, etkisizleşir’ demelerine, etkisizleşmez ‘Suriye var’ demiştir.

Güneydoğu'da devlet yapılanması

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Başkanı Dr.Atilla Sandıklı: PKK’nın uzantısı olarak görüyoruz. Kongre-Gel toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, çalışmaların hızlandırılacağına dair kararlar alınmıştı. Belirlenen hedefler doğrultusunda adım adım istenen sonuca varıyor. Kuzey Irak’tan farklı olarak, PKK’nın tam denetimi altında bir bölge oluştu.

Türkiye’nin güneydoğusunda kendine özgü bir devlet yapılanması yönünde adımlar atılıyor. Bütün bu yapılanlara bakıldığında yapılanların belirli bir strateji ile yapıldığı görülüyor.

Barış, demokrasi gibi söylemler kullanırken, bölgenin kendi kontrollerinde olduğu telkinleri yapılıyor. Geçmiş dönemlerde de PKK kendisinin rahat hareket edebilmesi için çözüm ve barış söylemleri kullanıyordu. Ama izlenen yol tamamen KCK sözleşmesinde belirtilen maddelerdir.

 Kongre-Gel’in son toplantısında da özerklikle ilgili bir geri adım atılmayacağı açıklanmıştı. Irak’ta, Suriye’de oluştu. Türkiye’de gerçekleştirilmemişti.

TSK başarısı sayesinde, dolayısıyla bunu kıra dayalı devrimci hareketle sağlamaya çalışıyorlar. O yüzden PKK silahlı unsurları yurtdışına çekmiyor, kentsel alanda örgütleniyor ve toplum üzerindeki baskılar ile bölgedeki kontrolün kendilerine geçtiğiyle ilgili yoğun telkinde bulunuyor.

Dört parçalı Kürdistan kuruluyor

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, çözüm sürecinin PKK’ya propaganda yapma ve kuvvetlenme fırsatı verdiğini belirtti. Okur şunları söyledi: “Dört parçalı Kürdistan’ın kurulmasına doğru gidiyor.

Eğer bu süreç terörü bitirme tasfiye etme süreci ise burnunuzun dibine devlet kurumasına izin vererek tasfiye edemezsiniz. Öcalan’ın daha önce devletle konuşmadığı veya konuşup da reddedilen şeyleri talep etmeye başladığı görülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük zaafı söylem stratejisi yok. Çatışmasızlık sürecinde bölge insanı devlete kazandırmak için bir söylem geliştirilmeliydi. PKK’nın stratejisi var, PKK ideolojisini tüm Türkiye’ye kabul ettirme peşinde, oluşturulmak istenen komisyonların içeriğine bakıldığında bunu istediği görülüyor.

Kendi ideolojik haklılığını komisyonlar ve tartışmalar aracılığıyla yayar. Devlet karakolun bölgede gerekli olduğunu vatandaşına anlatamayarak geri adım atacak ideolojik açıdan. 1 yıl önce Suriye’de yeni oluşuma izin vermeyiz dedi Başbakan. Şimdi bakın sesi çıkmıyor.”

Suriye'den sonra Türkiye'ye yönelecek

Uluslararası Güvenlik ve Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Sedat Laçiner: “Bir özerklik beklentisi var. Suriye’de Barzani modeliyle bir PKK devleti kurmak istiyorlar. Türkiye’den kaydırılan 1500 civarında silahlı gücü mevcut. PKK, İran ve Suriye ile anlaştı İran’a saldırmıyor. Suriye’ye yerleştikten sonra Türkiye’ye yönelmek istiyor.

PKK için nihai hedef devlet kurmaktır. PKK için süreç falan yoktur. PKK stratejik olarak bakıyor sürece. Öcalan için süreç hapishaneden çıkmak için olabilir. PKK silah bırakmamıştır ve dışarı çıkmış değildir. Bir devlet hedefi var. Ancak ve ancak silah ile ulaşabileceğini görüyor. Bu süreç bir sonraki aşama için güçlenmedir.”

Sınırda doçkalı PYD'liler dolaşıyor

Rasulayn’ı ele geçiren PYD’liler, Ceylanpınar’dan rahatlıkla görülebiliyor. PYD’liler, pikapların üzerine yerleştirdikleri doçkalarla sınır hattında dolaşıyor.

Terör örgütü PKK’nın Suriye ’de ki uzantısı PYD’ nin silahlı kolu YPG, Suriyeli muhalifler ile iki gün süren çatışmaların ardından Ceylanpınar ilçesine sınır Rasulayn kasabasını ele geçirmişti. Savaştan önce 40 binden fazla nüfusu olan kasaba yaklaşık bir yıldır muhaliflerin kontrolündeydi.

Sınırda bir yaralı daha

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD güçleri ile El Nusra cephesi arasında çatışmaların yaşandığı Suriye tarafından ateşlenen uzun namlulu tüfekten çıkan bir mermi sınırı aştı ve Ceylanpınarlı 19 yaşındaki Ali Benice’nin sırtına isabet etti.

Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne getirilen Benice, yapılan ilk müdahale sonrası Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Suriye’den gelen kurşunlar 1 kişinin ölmesine 4 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Bugün

üfürük mü
 // akın
batuhan ne yaşın ne ilmin siyaseti anlamana yetmez.hiç merak ettinmi türkiye suriyeye daha doğrusu esada müdahale edemiyor.sebebi çok basit bu ülkede 15 milyon alevi var vallahi sonra çayır çayır yakarlar bu ülkeyi örnek mi reyhanlı.batuhan gibi akp sempatizanları anlamaz.bir başbakan düşünün 10 lafının 4 ü yalan geri kalan 3 lafını sonra inkar eder bu haliyle nasıl iktidar da kalıyor anlamış değilim.Allah dan 2014 de kurtulacağız ak partiden....
20 Temmuz 2013 Cumartesi 18:31
10:48
 // aldatma
Basili basina, internet sitelerine bakiyorum harita yayinliyorlar. Haritada akdenizden irak a kadar kuzey suriye yi işaretlemişler pkk nin suriye kolu burada özerklik ilan edecek diye yaziyorlar.E bre allahtan korkmazlar acaba sizin caniniz bunu mu istiyor diyorum. Suriye gerçeğini bilmeden mi yazip çiziyorsunuz yoksa hain misiniz. Suriyede kürt nüfus kamişli ve resulayn çevresinde yaşamaktadir. Buralar kuzey irak bölgesine yakin yerlerdir. Diğer yerlerdeki kürt varliği şöyledir, türkiyede herhangi bir bati iline göç eden kürtlerin sayisi nasil yüzde birlerle binde birlerle sayiliyorsa suriyede de durum aynidir. Kuzey suriyenin orta ve bati bölgelerinde nüfusun büyük bir çoğunluğu türkmen ve araptir. Halep ten akdenize kadar olan bölgede çok yoğun türkmen nüfus vardir ve dört türkmen tugayi rejime karşi savaşmaktadir. Basinda yayinlanan haritalar bölücülere hizmet etmektedir, kimse oyuna gelmesin. Kürtler suriyede oyuna gelir ve orta ve bati kuzey suriyede hak iddia edip yanliş bir yola girerlerse birakin bu bölgeleri kuzey doğu suriyede dahi barinamazlar. Hemen havalara girmesinler resulayn sadece küçük bir kasaba orada zaten kürtler yaşiyordu, bu bir başari değildir, sonra yazik olur....
20 Temmuz 2013 10:48
DİLİN KEMİĞİ YOK ! KAHİNLİK TE YASAK DEĞİL !
 // BATUHAN
Sen kim, Başbakan kim, Davutoğlu kim ?. Sen ancak zan hakaret etmişsin, oda seni bağlar. Bü tür üfürükler basında kol geziyor....
20 Temmuz 2013 Cumartesi 09:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler