YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hedef Hakan Fidan değil, Erdoğan ve ..."
Önce Wall Street Journal, ardından David İgnatius’un MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik kara propagandasını Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş değerlendirdi.
"Hedef Hakan Fidan değil, Erdoğan ve ..."
20 Ekim 2013 / 00:14 Güncelleme: 20 Ekim 2013 / 01:07

Öneş” Hedef Fidan değil hükümetin dış politikaları. Cenevre konferansı öncesi Türkiye’nin rezervlerini kırma girişmi” dedi.

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ABD basınında özellikle Kudüs mahreçli haberlerde MİT Müsteşarı Hakan’a yönelik karalama kampanyasının ardında, daha strateijik bir siyasetin yattığını belirterek, “Hedef Fidan değil Başbakan Erdoğan ve hükümetin dış politikaları. Türkiye’nin Esadsız bir Cenevre konferansı konusundaki ısrarı gibi konulardaki rezervlerini kırma gayretidir” dedi.

 Öneş makaleleri şöyle yorumladı: “Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’na getiriliş döneminde de özellikle İsrail kaynaklı haberlerden oluşan bir eleştiri ortamı yaratılma gayretleri vardı. Tabiî ki doğrudan hedefin Hakan Fidan olmadığını anlamak kolay. Sorun Hakan Fidan’dan ziyade özellikle hükümetin, sayın başbakanın bazı dış politika yaklaşımları, batı merkezli politika üretimlerinden bağımsız harekete etme gerçekleridir. Hakan Fidan üzerinden sayın Başbakan ve hükümete yönelik dikkat çekme gayretleri olduğunu ifade ediyorum. Bu da Türkiye’nin Ortadoğu politikası içindeki yeri, özellikle Suriye konusunda yaklaşımları dikkate alındığında Cenevre konferansı öncesi Türkiye’nin bazı rezervlerini kırma, bu rezervler üzerinde bir baskı yaratma gayreti olarak görüyorum. Fidan Başbakan’a bağlı. Onun üzerinden eleştiri yapılması daha kolay geliyor. Maksat onun üzerinden Sayın Başbakan ve hükümet politikalarıdır.”STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler