YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef: Çözüm Süreci!
Çözüm sürecinde yeni aşamaya geçilirken, kaos lobilerinin sahaya sürdüğü terör örgütü yandaşları barışı baltalamak için eylemlerini arttırdı.
Hedef: Çözüm Süreci!
05 Haziran 2014 / 10:42 Güncelleme: 05 Haziran 2014 / 11:17

Lice'de kapatılan yolu açmak isteyen güvenlik güçleri saldırıya uğradı. Saldırıda 5 güvenlik görevlisi yaralandı. Dağa götürülen çocukların aileleri hakkında BDP ve HDP'den gelen açıklamalar ise bölgede gerilimin daha da artmasına neden oldu. 

Gezi eylemleri ve 17 Aralık darbesi sonuç vermeyince kaos lobileri bu kez 'çözüm süreci'ni hedef aldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın 'çözüm süreci'nin en zorlu bariyeri olarak tanımlanan '2.aşama'ya geçişin başlatılacağını açıklamasının ardından paniğe kapılan barış karşıtı lobiler, bölgeyi yeniden kaşımaya başladı.

Söz konusu çevrelerin sahaya sürdüğü PKK, karakol inşaatlarını bahane ederek bölgede gerilimi tırmandırdı. Son olarak Lice'de kapatılan yolu açmak isteyen güvenlik güçleri saldırıya uğradı. Saldırıda 5 güvenlik görevlisi yaralandı.

Sabote girişimleri

Lice'deki eylem örgütün çözüme yönelik ilk sabote girişimi değil. Son dönemde yaşanan eylemler şöyle:

24 Mayıs'ta Diyarbakır-Bingöl karayolunda eylem yapan terör yandaşlarına güvenlik güçleri tarafından şafak operasyonu düzenledi. Operasyonda, eylemciler güvenlik kuvvetlerine el yapımı bomba, molotofkokteylli, havai fişek ve silahlı saldırılarda bulundu, 5 asker yaralandı.

Uzun namluluyla ateş

300-400 kişilik bir grup tarafından, Muş-Varto Leylek köyü bölgesinde, 40-50 araç durdurularak, kara yolu trafiğe kapattı.

Diyarbakır-Lice ilçesi Kıralan Mahallesi'nde bulunan Bingöl Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı'na bağlı üç jandarma özel harekat timine, uzun namlulu silahlarla 700-800 metre mesafeden taciz ateşi açıldı. Lice yolunda ise yol açılmasın diye çadır kuruldu.

Eylemci bir grup tarafından, Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait bir pikap aracı yakıldı. Lice'nin Kayacık köyünde de bir GSM şirketine ait baz istasyonu yakıldı.

Şırnak'ta 3 kişi kaçırıldı

Şırnak Beytüşşebap Çığlıca Köyü Emekli Mahallesi bölgesinde Mezra Karakolunda konuşlu 2'nci Jandama Komando Tabur Komutanlığı hizmet binası inşaatına mermer taşıyan üç çekici araç, mermerleri karakola boşaltmayı müteakip, dönüş yolunda bir grup tarafından yakıldı. Üç şoför örgütü mensupları tarafından kaçırıldı.

PKK - Hizbullah gerilimi isteniyor 

Çözüm sürecinin 1. aşamasında geri çekilmeyi yarıda bırakan örgütün şimdi de bölgede gerilimi tırmandırması çözüm noktasında samimi olmadığını bir defa açığa çıkardı. Örgütün, Hüda-Par Dicle İlçe Başkanı Ercan Alpaslan'ı 4 gün alıkoyup bırakması da bölgede Hizbullah-PKK gerilimi çıkarılmasının hedeflendiğini ortaya koydu.

BDP ve HDP sağduyuyu kaybetti

Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerin eylemlerine karşı BDP'nin takındığı tavır da rahatsızlığı arttırdı. BDP ve HDP'li yöneticiler, çocukları kaçırılan annelere yönelik ithamları gerilime neden oldu.

Teröriste canlı kalkan olmayın

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde göstericilerin hendekler kazarak kapatıp eylemi sürdürdüğü Diyarbakır- Bingöl karayolunu yeniden ulaşıma açma çalışmaları başladı. Güvenlik güçleri bölgede silahlı grupların görülmesi üzerine göstericilere silahlı gruplardan uzaklaşması anonsu yaptı. Anonslarda, şöyle denildi: 'Teröristlere ayak uydurmayın. Onların ayak oyunlarına gelmeyin. Onlar sizi kalkan olarak kullanıyor' anonsuyla uyardı.

Yem olarak kullanıyorlar

Grubun bölgeyi terk etmesi istenen anonsta, şöyle denildi: 'Teröristelere ayak uydurmayın. Onların ayak oyunlarına gelmeyin. Onlar sizi kalkan olarak kullanıyor. Sizlerin arkasından ateş edecekler. Meşru müdafa kapsamında teröristleri tespit ettiğimiz anda karşılık verilecek. Sizi yem olarak kullanıyorlar. Sevgili vatandaşlar lütfen burayı terk edin. Sizi canlı kalkan olarak kullanıyorlar. Barış diyorsunuz ama savaşı bu teröristler çıkarıyor.'

Zarar vermeyeceğiz

Açılan hendeklerin iş makineleri ile kapatılmasına başlanırken, çevrede sıkı güvenlik önlemler alındı. Lice'nin Çağıl Mevkii'nde çadır kurup burada bekleyenlere askerler, uyarı anonsları yaptı. Güvenlik güçleri göstericilere ayrıca, 'Size zarar vermeyeceğiz. Sizden sakin olmanızı istiyoruz' anonsları da yapıldı.

5 asker yaralı

Yolu açmaya çalışan güvenlik güçlerine terör örgütü yandaşları el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırıda bulunuldu. Atılan ses bombası ve havai fişeklerden 5 asker yaralandı. Yaralı askerler hastaneye sevk edilirken, güvenlik güçleri de saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale bulunuldu.Müdahale sonrası eylemcilerin terk ettiği çadırlarda ise yangın çıktı. 

 

YENİ ŞAFAK

VUR EMRİ VERİN
 // metin2735
ASKERE BU VATAN HAİNLERİ İÇİN VUR EMRİ VERİLMELİ.BUNLAR PKK KARDEŞİM PKK VURUN BUNLARI BUNLAR HUZUR İSTEMEYEN ŞEREFSİZLER....
05 Haziran 2014 Perşembe 14:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler