YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hedef 2071
"2023 hedefi"ni hatırlatan Başbakan Erdoğan, gençlere yeni bir hedef gösterdi.
Hedef  2071
30 Eylül 2012 / 11:30 Güncelleme: 30 Eylül 2012 / 14:03

Şehitlerimizin hatırasını yere düşürmeyeğiz

''Sınır karakollarında gözünü değil, gönlünü namlunun ucuna koyarak vatanının nöbetini tutarak genç Mehmedleri, Mehmetçikleri, askerimizi, polisimizi, özellikle selamlıyorum'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Şehitlerimizin tüm annelerine, babalarına, şehitlerimizin geride kalanlarına diyorum ki o şehitler kanlarıyla vatan toprağını sulayıncaya kadar sizlerin yavrularıydı. Onlar şimdi bizim yavrularımız. Onlar şimdi bu milletin evlatları. Buradan bir kez daha söz veriyorum, şehitlerimizin hatırasını asla yere düşürmeyeceğiz.''


Yolumuz...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim yolumuz Sultan Alparslan'ın, Melikşah'ın, Kılıçarslan'ın yoludur. Bizim yolumuz Osman Gazi'nin, Fatih Sultan Mehmed'in, Sultan Süleyman'ın, Yavuz Sultan Selim'in yoludur. Bizim yolumuz Gazi Mustafa Kemal'in, merhum Adnan Menderes'in, merhum Turgut Özal'ın, merhum Necmettin Erbakan'ın yoludur'' ifadelerini kullandı.

Hedef 2071

2023 hedefini hatırlatan Erdoğan, gençlere yeni bir hedef göstererek, şunları kaydetti:

''Ne diyoruz? 'Büyük millet, büyük güç, hedef 2023' Ama bugün buradan bir şey daha hatırlatıyorum. O günleri bizler göremeyeceğiz. Kuvvet, kudret sahibi Allah'tır. Ama 2023 hedefinden sonra inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılının dışında bir hedefimiz daha var. O da kuruluşun bininci yılı olacak. Hedef 2071. Gençler, 2071.''

Kimsenin hayat tarzına karışmadık

10 yıl boyunca hiç kimsenin hayat tarzına karışmadıklarını belirten Erdoğan, "10 yıl boyunca hiçbir dayatmanın, hiçbir baskının arkasında, yanında, tarafında olmadık. Tam tersine herkesin hayat tarzına saygı duyduk. Herkesin hayat tarzını her zaman garanti altına aldık" diye konuştu.

Oy verenlerin iktidarı değiliz

AK Parti'nin sadece oy verenlerin iktidarı olmadığının ve bundan sonra da olmayacağının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yüzde 99'la bile iktidar olsak, yüzde 1'in hakkını, hukukunu, tercihlerini korumak, bizim boynumuzun borcu olarak kalacaktır.''

Ana Muhalefet darbelerin içindedir

Erdoğan, Ana Muhalefet Partisi'nin bütün darbelerin ya fiilen da ya fikren içinde olduğunu kaydederek, ''İçinde olmadığı hiçbir darbe yoktur bu Ana Muhalefet Partisi'nin, hepsinin içindedir'' dedi.

1923 ruhunu bugüne taşıdık

AK Parti'nin 1920'deki Büyük Millet Meclisi ruhunu, 1923'teki kuruluş ruhunu, bugüne taşıyan parti olduğunu dile getiren Erdoğan, AK Parti'nin, kuruluş ruhuna tamamen aykırı şekilde otoriterleşen, militarist, vesayetçi rejimi demokrasi ile buluşturan, demokrasi ile kucaklaştıran bir parti olduğunu söyledi.

Kimse hukuku çiğneyemez

Erdoğan, ''Hiç kimse, iç düşmanlar ihdas ederek milletin hukukunu çiğneyemez. Bu ülkede artık kimse sırtını devlete dayayıp işkençe yapamaz, faili meçhullerin üzerini örtemez'' ifadelerini kullandı.

''Biz ve diğerleri''ne pirim vermedik

Hiçbir zaman 'biz ve diğerleri' anlayışına prim vermediklerini belirten Erdoğan, tam tersine her çalışmalarında 75 milyonun tamamını kucaklamak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

Erdoğan, Menderes ile başlayan, milleti, milletin değerlerini esas alan bu anlayışla siyaset yaptıklarını ifade ederek, ''Bunun için kendimize 'muhafazakar demokrat' dedik. Kendimizi böyle tanımladık'' dedi.

Müdahalelere geçit yok

Siyasetin üzerinde bir korku unsuru olarak duran, müdahalelere geçit vermediklerini, vermeyeceklerini belirten Erdoğan, ''Devletin hücrelerine kadar sirayet etmiş çetelerle mücadele ettik, mücadele ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Kimseye yaşam tarzı dayatmıyoruz

Başbakan Erdoğan, kimseye yaşam tarzı dayatmadıklarını; herkese kendi yaşam tarzını dayatanlara rağmen normalleşmeyi sağladıklarını söyledi.

Darbeler dönemi kapanmıştır

AK Parti ile Türkiye'de darbeler döneminin kapandığını belirten Erdoğan, ''İnşallah sizlerin demokrasiye sahip çıkmanızla bu ülkede darbeler dönemi geri gelmeyecektir'' dedi.

Erdoğan, gerek demokratikleşme mücadelesinde, gerek teröre karşı verdikleri mücadelede 10 yıl boyunca hep yalnız bırakıldıklarını ve türlü türlü engellerle karşılaştıklarını söyledi.

Türkiye-İsrail ilişkileri

Başbakan Erdoğan, ''İsrail'in bölgede uyguladığı devlet terörüne karşı, ilkeli ve kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. 9 Türk vatandaşını şehit eden İsrail bizden özür dilemedikçe şehitlerimize tazminat ödemedikçe, Gazze'ye uyguladığı ablukayı kaldırmadıkça İsrail'le ilişkilerimizi asla gözden geçirmeyeceğiz'' dedi.

İslamofobya bir nefret suçudur

İslamofobya'nın bir nefret suçu olduğunu kaydeden Erdoğan, ''Hele hele sevgililer sevgilisi peygamberimize hakaret etme cüretini gösteren, alçakça saldırıda bulunan bir zihniyete katlanmak asla bir özgürlüğe tahammül anlayışıyla tanımlanamaz'' şeklinde konuştu.

Suriye için çağrı

Suriye politikasıyla ilgili çağrıda bulunan Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya'ya, Çin'e bunun yanında İran'a sesleniyoruz. Lütfen şu ana kadar olan tavrınızı tekrar gözden geçirin. Bu zalim yönetimlerin yanında olanları tarih affetmeyecektir." dedi.

IMF'ye borç vereceğiz

Türkiye'nin IMF'ye şu andaki borcunun 1,3 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, ''Nisan'da inşallah sıfırlıyoruz. Yatırımlar yoğun bir şekilde devam ediyor ve şimdi IMF ile teknik müzakereleri yapıyoruz. IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz'' ifadelerini kullandı.

Büyükşehir düzenlemesi yolda

Başbakan Erdoğan, ''İnşallah 27 Ekim'de, 16 olan büyükşehir sayısını 29'a çıkaracak yasal düzenlemeyle ilgili adımı atıyoruz, atacağız'' dedi.

Yeni anayasa hazırlığı

Erdoğan, yeni anayasa hazırlanmasına ilişkin olarak da ''Hangi parti bizimle burada bu işi halletmeye varsa biz onlarla da olsa, yeni bir anayasayı oturur, konuşur, azami müşterekleri belirlemek suretiyle gerçekleştiririz'' diyerek, asla masadan çekilen, kaçan olmayacaklarını; sonuna kadar tahammülle bu yolculuğu devam ettireceklerini söyledi.

Erdoğan, ''Kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, özgürlükleri esas alan çeşitliliğe izin veren yeni bir anayasa hazırlanmasında mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz'' dedi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler