YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'ye oy verenlerin yüzde 35'i pişman!
ORC Araştırma Başkanı Mehmet Murat Pösteki, muhtemel bir erken seçimde HDP’nin baraj sorunu yaşayacağını söyleyerek, 3 partili bir Meclis’in ortaya çıkma ihtimali yüksek. HDP'ye oy verenlerin yüzde 35'i pişman" dedi.
HDP'ye oy verenlerin yüzde 35'i pişman!
30 Temmuz 2015 / 15:15 Güncelleme: 30 Temmuz 2015 / 17:33

Çözüm Süreci boyunca sakin olan Türkiye gündemi bir anda terör saldırıları ile adeta eski günlere döndü. DAEŞ'in saldırıları, PKK terörü başta olmak üzere var olan tehditler yeniden terör dalgasının yayılmasına ve kaos ortamına kapı araladı.

Peki terör dalgasının yeniden yayılması ve özellikle PKK eylemleri karşısında çelişkili tavır sergileyen HDP'nin olası erken seçimde durumu ne olur? 'Emanet oy' olarak tabir edilen kemik kitle dışından gelen oylar geri döner mi? Olası bir erken seçimde Meclis'in 3 partiye düşebileceğini belirten ORC Araştırma Başkanı Mehmet Murat Pösteki, önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Pösteki'nin erken seçim değerlendirmesi;

"HDP'ye oy verenlerin yüzde 35'i pişman"

Ben kesinlikle HDP'nin kemik oyları dışında CHP'den ve AK Parti'den kendilerine kayan oyların geri döneceğini düşünüyorum. Yüzde 35'lik bir seçmen kitlesinin de pişman olduğunu yaptığımız araştırmanın verileri sonucunda gördük. Bu da HDP'nin yüzde 13'lük oyundan yüzde 35'lik bir oy kayması anlamına gelir. Bu olduğunda HDP baraj sıkıntısı yaşayacaktır.

"Seçmen hayal kırıklığına uğradı"

7 Haziran öncesi ve 7 Haziran sonrasını değerlendirdiğimizde seçmen hem HDP hem de Selahattin Demirtaş açısından 7 Haziran'dan sonra ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradı. Beklentileri karşılanamadı. Böyle olacağını biliyorduk diyenler de var. Ayrıca AK Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığından dolayı olan biteni doğal karşılayanlar da var.

"Pişmanlıklarını dile getiren seçmenler var"

Çözüm Süreci açısından oy verenler veya CHP'nin içerisindeki birtakım genç seçmenler içerisinde olayların bu şekilde olacağını tahmin edemedikleri için pişman olduklarını dile getirenler var. Bunların da oranı yüzde 35'lerde. 

"Olası erken seçimde... "

Muhtemel bir seçimde barajı aşamaz demiyorum, aşar da demiyorum ama kritik bir eşikte. Her gün yeni bir şey oluyor. Tatmin eden bir açıklama yok HDP kanadından. Sıcak mesajlar olmadığı için şu anda sıkıntılı bir pozisyonda. 3 partili bir Meclis görünüyor.

 

YENİ AKİT

kaldı 8.5%
 // hakkı erdem
Bu ne demektir
13% oy - 35 % pişman oy = 8,5 % oy ve baraj altında kalınır......
30 Temmuz 2015 22:53
 // mustafa
%35 pişman ise geri kalan 65 lik kısım göbek mi atıyor....
30 Temmuz 2015 18:14
evlat olsa sevilmez
 // murat
Sazın telleri koptu , şimdi ağıt zamanı...
30 Temmuz 2015 18:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler