YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'nin içinde 'Paralel Yapı' mı var?
IŞİD'in Kobani saldırıları sonrasında halkı sokağa çağırarak isyana davet eden HDP'de taşlar yerinden oynuyor.
HDP'nin içinde 'Paralel Yapı' mı var?
15 Ekim 2014 / 06:10 Güncelleme: 15 Ekim 2014 / 07:53

IŞİD'in Kobani'ye saldırmasıyla birlikte sokaklardaki eylemlerin bir anda ülkenin dört bir yanına sıçraması beraberinde bazı soru ve tespitleri de akla getirdi.

Akşam'ın haberine göre; IŞİD saldırıları nedeniyle halka eylem çağrısında bulunan Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) taşlar yerinden oynuyor. Türkiye geneline yayılan yakıp yıkma ve yağmalama olaylarında kan dökülmesi çözüm sürecine zarar verdi. Çözüm sürecine darbe girişimine dönüşen Kobani eylemleri Kürt siyasetini yeni bir boyuta soktu. Eylemlerdeki paralel yapı izi ise İmralı’nın çözüm sürecindeki yol haritasını yeniden değerlendirmesine neden oldu.

Demirtaş'ın yerine Dicle

HDP içinde çözüme karşı ‘şahin grup’ tarafından sokak eylemlerinin körüklendiği bilgisi üzerine bazı isimlerin Paralel Yapı'yla irtibatlı olduğu saptandı. Öcalan’ın talimatıyla derin yapıya destek verenler için ‘temizlik’ kararı alındı. Bu görevin ise geçen haziran ayında tahliye olan ve DTK Eş Başkanlığı görevine seçilen Hatip Dicle’ye verileceği öğrenildi. Dicle’nin önümüzdeki süreçte Selahattin Demirtaş’ın yerine Genel Başkanlığa getirileceği ifade ediliyor. Çözüm süreci için Dicle’nin yeni yol haritası çizeceği de gelen bilgiler arasında. HDP, çözüm sürecini sonlandırıp kesin baharı sağlamaya yönelik yeni adımlar atacak. Sağduyu çağrılarıyla Kürt halkının çözüme desteği istenecek.

Gülen, 'Süreci savunanı itibarsızlaştırın' diyor

Hatip Dicle yeni süreçle ilgili ilk sinyalleri A Haber’de katıldığı programda verdi: Sabote etmek isteyenler var ama çözüm süreci kazanacak. Gülen'in sesinden dinletilen kasette, 'Doğu ve Güneydoğu'daki kürtlerin kurumlarına girin. Halka yakın olanları, sürecine destek verenleri itibarsızlaştırın' diyor. Bunu açık şekilde şahsen dinledim. Paraleli bölgeden çıkarmadan çözüm mayınlı alanda gider.

 

AKŞAM

günaydın demek lazım..
 // atiker
parelel yapının kimlerle iş ortağı olduğunu gören türkiyeye düşman olan dış ve iş düşmanların hepsinin bir arada ve ortak çalıştığını anlar paralel yapının sızmadığı yer yoktur acizane aylar önce bir çok sitede hatta aktif sitedede belki alt tabaka uyanır diye yazdım bu adamlar pkk nında kck nında kandilinde devletin tüm organlarında mevcutlar türkiye bağırsaklarını çok etkili biçimde boşaltmalı ve temizlemelidir yoksa bu yaşanan ortamlardan kurtulamayız....
15 Ekim 2014 Çarşamba 09:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler