YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'lilerin Kobani şovu deşifre oldu!
Kürtlere destek için Suriye'ye geçenler 1-2 saat kalıp dönüyor. Sığınmacıların bir kısmı da IŞİD'den değil PYD'den kaçıyor!
HDP'lilerin Kobani şovu deşifre oldu!
01 Ekim 2014 / 10:43 Güncelleme: 01 Ekim 2014 / 10:59

Sınır dışından gelen yüzbinlerce sığınmacı için zor şartlar altında imkânlarını seferber eden Türkiye bir yandan da içerideki provokatörlerle karşı mücadele veriyor. 

Sığınmacı akınlarının başladığı günden bu yana Suriye sınırında gerilim çıkaran HDP'lilerin algı operasyonu yaptığı belirlendi.

İşte üç kollu manüpilasyon harekâtı:

Savaşma sıvış

Bölge halkını tehdit ve baskı ile sindiren PKK yandaşları esnafı 'gidin savaşın dükkanınızı açarsanız yakarız' diyerek tehdit etti.

Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre, sınır tel örgülerini aşarak IŞİD tehdidine karşı destek için karşı tarafa geçen HDP'liler, bölgede sadece bir-iki saat kalıp geri dönüyor. “Bu kadar kısa sürede mi savaşıyorlar? Çay içip geliyorlar” diyen yetkililer, yapılanların tümüyle “provokasyon” olduğunun altını çiziyor.

Yetkililer, buna en güzel örneğin geçtiğimiz günlerde Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki Atmanek Köyü çevresindeki sınır tellerini yıkarak karşı tarafa geçen ancak bir saat sonra geri dönen HDP'lilerin olduğunu söyledi.

Kobani değil Ayn El Arap

Kamuoyunda Kobani olarak yerleştirilmek istenen bölgenin adının Ayn El Arap olduğunu da dile getiren yetkililer, 11 yerleşim biriminden oluşan bu bölgenin 3'ünün Kürt, 3'ünün Türkmen ve 5'inin de Arap olduğunu bildirdi.

Kürtlerin sadece 11'de 3 oranında bölgede var olduğunu belirten kaynaklar kamuoyundaki algının yönlendirildiğini vurguluyor.

IŞİD değil PYD

Sınıra gelen Suriyelilerin çoğunun IŞİD tehdidinden kaçtığını hatırlatan yetkililer geçtiğimiz haftalarda yaşanan göç akınında PYD'nin etkili olduğunun altını çizdi.

Sığınmacıların PYD'nin zoru ile göç etmek zorunda kaldığı bilgisini aktardığını da sözlerine eklediler.

Manipülasyonda sınır yok

Hakkari, Şırnak gibi illerden gelip Kobani'ye geçmek isteyenler polisle çatışmış, ardından sınırdaki telleri kesip Suriye tarafına geçmişti.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

sen hayvanmisin
 // miçe
bunlarin insan olup olmadigina karar verme yetkisini kendinde pek ala goruyorsun gibi. bende sana soruyorum insanligida gec sen hayvan olabildinmi acaba...
01 Ekim 2014 19:57
bunlar insanmı..
 // atiker
hükümet geçmişe dönülmesin kan dursun diye elinden gelen iyiliği özveriyi gösteriyor bunlarda ellerinden geldiğince süreci terörize ediyorlar saldırganlık iliklerine işlemiş bunların yaptığını hayvanlar aleminde bile bulamazsınız ne anlıyorlar acama akıllarınca bölgede oldu bittiyle kürdistan kuracaklar tabi peyk olacak batının bölgedeki yeni israili ama kusura bakmayın yedirmezler oturun adam gibi yaşayın....
01 Ekim 2014 Çarşamba 11:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler