YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'li Yüksekdağ saldırıyı değerlendirdi
HDP'li Yüksekdağ saldırıyı değerlendirdi
04 Kasım 2014 18:28
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Parti Meclisi Üyesi Ahmet Karataş'ın uğradığı bıçaklı saldırıya ilişkin, "Güne alçakça bir saldırıyla uyandık. Geliyorum diyen bir saldırıydı. Partimizi hedefleyen linç kampanyasından ayrı değildir" dedi.

 

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında partililere seslendi. Güne alçakça bir saldırıyla uyandıklarını belirten Yüksekdağ, "Geliyorum diyen bir saldırıydı. Partimizi hedefleyen linç kampanyasından ayrı değildir. Öfkeli bir şahsın yaptığı herhangi bir saldırı değildir.

Partimiz üzerinde ısrarla oluşturulan basıncın sonuçlarından biridir. Saldırıyı gerçekleştiren, sadece o maşa, o piyon değildir. Saldırıların organize edildiği merkez siyasi iktidardır.

Bu siyasetin başı günlerdir bir savaş, bir kışkırtma diliyle konuşuyor. Yandaş medya halkların gözünün içine baka baka partimizi hedef haline getirdi, bugün umdukları şey gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

"Partimizi hedef gösterenler, bu saldırıyı beklemediklerini söylemesinler" diyen Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Sokağa çıkma eleştirisi yapanlar, karanlık güçlerin şiddetini bizzat örgütlemiştir. Davutoğlu 'HDP siyasi parti gibi davransın' diyor. Bize ders vermeye başlamadan önce siz bir hükümet gibi davranmaya başlayın. Bir hükümet, şiddet ve savaş dilini kendi yemini haline getirebilir mi?

Yatıp kalkıp HDP ile uğraşmayı temel kabine görevi haline getirmişler. Sizin göreviniz bu değil. Siz önce bir hükümet gibi davranın, sonra bizi sorgulayın. HDP sizin yüklenmediğiniz yükleri sırtlanıyor.

Siz tek işinizi HDP olarak ilan ederken, bu ülkede çözüm süreci askıda bekletiliyor, işçilerin başına maden göçüyor, o işçileri günlerdir çıkartamıyorsunuz. Bu ülkenin iç siyaseti de, dış siyaseti de yarattığınız enkazın altında kalıyor."

Birileri sürecin ruhuna El Fatiha okuyor

HDP'nin bir siyasi parti olarak görevlerini büyük bir sabırla en ileri düzeyde yürütmeye çalıştığını dile getiren Yüksekdağ, "Birileri sürecin ruhuna el Fatiha okumaya çalışırken, biz barışı sonuna kadar savunacağımızı ilan ediyoruz. Peki hükümet ne yapıyor? Masayı sallamakla tehdit ediyor. Elinizde tek bir dal var, çözüm süreci. Onu kırmaya çalışıyorsunuz" dedi.

Keskin sirke küpüne zarar

Yüksekdağ, "1 Kasım, Dünya Kobani Günü ilan edildi. 39 ülkedeki gibi biz de çağrı yaptık. Onlarca dünya kentinde sokağa çıkıldı. Ne oldu? Halkımız sokağa çıktı, demokratik direnişçi tavrını ortaya koydu, asker polis müdahalesi olmadığı için de bir şey olmadı. Demek ki siz militarist enstrümanları devreye koymadığınızda bu halk barış içinde eylem yapmayı çok iyi biliyor.

1 Kasım eylemlerini provoke etmeye çalışan iktidar, söylediklerinin boşa çıkmasından sonra 'Yanlış öngördük, özür dileriz' demeliydi. Ama fıtratlarında özür dilemek, biz de yanlış yapabiliriz demek yok. 57 ilde baskı ve kısıtlamalara rağmen yüz binler olup alanlara akanlar, en değerli duruşu göstermiştir.

Kobani'ye en güzel selamdır. Hükümetin bundan ders almasını dilerdim ama Davutoğlu’nun bugünkü konuşmasına bakınca. Keskin sirke küpüne zarar. Bu keskin yaklaşımlar, sizin üzerinizde durduğunuz zemini gün be gün çatırdatacak" diye konuştu.

Bugün Kerbela zulmü Kobani'dedir

"Bu yolda acı da vardı, katliam da, ihanet de. Bugün Kerbela zulmü Kobani'dedir" diyen Yüksekdağ, "Kerbela'da katliam yapanlar da Müslümanlık adına yola çıkmışlardı, bugün Şengal'de katliam yapanlar da. Bugün farklı kılıkta Yezid orduları karşımızda. Ama dün teslim olmayanlar, bugün de teslim olmamak için direniyorlar. Kobani işte bu direniş yolunu izliyor.

Direniş bu kadar büyük bir erdemle yola çıktığı içindir ki, erdemsizliğin taşıyıcıları karşısına çıkıyor. Kobani direnişi sürüyor ama hala kör, sağır ve dilsizi oynayan bir anlayış var. Kobani'nin anlamını hala çözememişler. Diyorlar dertleri Kobani değil. Derdimiz Kobani, davamız Kobani.

Asıl sizin derdiniz neden Kobani değil, cevap vermeniz gerekiyor. Aradan aylar geçtikten sonra 'Suruç ile Kobani'yi ayrı tutmuyoruz' demeniz anlamsız" ifadelerini kullandı.

Safınızı netleştirin

"Safınızı netleştirin" diyen Yüksekdağ, "IŞİD'e yeni terör örgütü demeye başladınız. Öte yandan, 'PYD de terör örgütüdür' dediniz. Gözünüz Muaviye ve Yezit'ten konuşuyor. Bakın, Kobani direnişinden sonra suskunluk, görmezden gelme ve Kobani'nin düşmesini bekleme ortadan kalktı.

Halklarımızın kazandığı mevzileri sömürücülere terk etmedik, etmeyiz. Devlet Kobani'den gelenlere karşı görevini yapmıyor. İddiaları ispatlanmaya muhtaçtır. Hükümete sorsanız gani gani yardım akıyor. Ama Suruç'a gidip çıplak gözle bakarsanız iki AFAD kampından başka bir şey yok.,

Gözümüze mi inanalım, hükümetin raporlarına mı? Şengal ve Rojava'dan gelen 3 kampta toplam 9 bin kişi var. Geriye kalan 150 bin kişiye belediyelerin kıt olanaklarıyla, halkımızın dişinden tırnağından arttırdıklarıyla yardım ediliyor. Başta başmüzakereci Abdullah Öcalan olmak üzere Kürt siyasi tarafı ve bizler parti olarak sürece katkı sunduk, kendimizi barışın bir tarafı olarak gördük" dedi.

Kobani, süreci sakıya alma bahanesi olarak kullanıldı

Yaklaşık iki yıl boyunca hükümet tarafından resmi müzakere başlatılmamışken büyük çaba gösterdiklerini savunan Yüksekdağ, "Görevdir. Kriz çıkar, çözülür. Bu sorumluluk anlayışımızın gereğidir ama hükümetin sorumluluk anlayışı yok. Erteleme politikalarını otomatiğe bağladılar. İpe un serme politikası devrede. Kobani, süreci askıya alma bahanesi olarak kullanıldı" diye konuştu.

Yüksekdağ, "Dört bir tarafımız kuşatılmışken, Genel Merkezimizde Parti Meclisi üyemiz bıçaklanırken, onlarca insanımız kurşunlanırken hala barış diyoruz. Süreç sizin tapulu malınız değil. Çözüm ve barış rehineniz değil. Barış halkların barışıdır, herkes sahip çıkmak zorundadır" dedi.  

 

İHA

Yalanlarınızla halkı ne zamana kadar kandıracaksınız?!!!
 // Muhafız
Kendi elemanlarınıza saldırı olunca hükümet aleyhine fütursuzca açıklama yapıyorsunuzda neden 6-7 Ekim olaylarında 42 insanın hunharca öldürülmesine sebep olduğunuz olaylarla ilgili olarak suçunuzu kabul ederek açıklama yapamıyorsunuz?, 6-7 Ekim olaylarında yaptığınız açıklamalarla halkı sokaklara dökerek kaos ortamı yaratarak 42 insanın hunharca öldürülmesinde sizlerin birinci derecede sorumluluğunuz ve katkınız var, bunu sakın sinsice kandırarak başka kişilerin üzerine atarak halkı kandırmayın...
04 Kasım 2014 Salı 22:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler