YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'den CHP'ye ittifak çağrısı
HDP'den CHP'ye ittifak çağrısı
02 Aralık 2013 11:30
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel CHP yerel seçimlerde yapılabilecek ittifak ile ilgili konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yerel seçimlere dair Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuştu. Tuncel, HDP ile CHP arasındaki yerel seçim ittifakı söylentisinin arka planını anlattı.

CHP ile ittifak yapabiliriz

- CHP ile yerel seçim ittifakına açık mısınız, değil misiniz?

Seçime giden hiçbir parti 'Biz ittifaka karşıyız' demez. Ama nasıl ittifak yapacaksınız?  Yerel yönetim anlayışımız ortaklaşmazsa bu iş zor. Kürtlerin hak ve özgürlük mücadelesine anlam vermeden bir ittifak kurabilir misiniz? Yani olur da daha önce SHP ile yaptığımız ittifakın sonucu ortada. Parti Meclisimizde bir kısım kesinlikle CHP ile ittifaka karşı, bir kısım da bunun nasıl olabileceğinin üzerinde duruyor. Bu eşbaşkan olarak sadece benim değil, HDP'nin bileşenlerinin vereceği karar. Bir teklif gelmiş değil, bizim böyle bir görüşme talebimiz de yok. Karşı taraftan gelirse değerlendiririz. Ama bunun açık ve şeffaf olması bizim açımızdan önemli. Gizli saklı yapılacak bir görüşmeyi kabul etmeyiz. İttifakın gizlisi olmaz.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler