YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP'de kazan kaynıyor
HDP, Kobani olaylarını bahane ederek halkı sokağa çağırdıktan sonra olayların önünü alamayınca çözüm sürecine zarar verdi. Bunun üzerine HDP, aralarında yöneticilerin de bulunduğu 282 ismi partiden uzaklaştırma kararı aldı.
HDP'de kazan kaynıyor
19 Kasım 2014 / 05:50 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 05:30

Çözüm sürecine sekte vuran 6-7 Ekim Kobani olaylarından sonra HDP parti içinde araştırma başlattı.

Eylemleri çığırından çıkarak yağmalama ve kan dökülmeye kadar tırmanmasında hatalı davranan partililer tek tek tespit edilmeye başlandı. Şu ana kadar 282 isim belirlendi ve bu kişilerin partiden uzaklaştırılması yönünde karar alındığı öğrenildi. HDP yönetiminin Kobani operasyonunda bazı illerin yöneticilerinin de değiştirilmesi gündemde. IŞİD’in Kobani’yi kuşatmasını bahane edilerek Türkiye’nin birçok ilinde 6-7 Ekim’de çıkan olaylarda işyerleri yağmalandı, birçok kamu binası okul yakıldı 50 kişi öldü.

Çözüm süreci zarar gördü

Kobani olayları büyük emek verilen çözüm sürecinin zarar görmesine neden oldu. Olayların ardından Demirtaş “Sokağa çıkın çağrısı yaparken olayların buralara geleceğini öngöremedik. Bazı eksiklikler oldu” açıklamasında bulunarak özeleştiri yaptı. Olaylarının arkasından parti içinde tırmanmasında hatalı davranan isimlerle ilgili inceleme başlattı.

Partiden uzaklaştırılacaklar

Kobani olayları sonrası akan kandan ve yaşananlardan ötürü en ufak hatası olan parti yöneticilerinin partiden uzaklaştırılacağı bilgisi alındı. Görevden alınacaklar arasında bazı il ve ilçe başkanlarının da bulunduğu öğrenildi. Kritik illerde görev yapacak parti yöneticilerinin çözüm sürecinde daha hassas davranacak isimlerden oluşması planlanıyor.

İncelemede 282 kişi belirlendi

Partide aralarında yöneticiler ve parti üyelerini de bulunduğu 282 ismin belirlendiği belirtildi. Yakın bir tarihte bu kişiler partiden uzaklaştırılacak. Görev değişikliğinin en çok olacağı ilin ise Diyarbakır olacağı ifade ediliyor. Bu isimlerin belirlenmesindeki etken ise Kobani eylemleri sırasında krizi yönetememe olacak.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler