YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP Perşmerge'den rahatsız
HDP Perşmerge'den rahatsız
29 Ekim 2014 19:40
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) kentine gönderdiği ağır silahlı Peşmergelerin Türkiye üzerinden geçişi sürüyor.

Sevgi gösterileri

Mardin ve ilçelerinden geçişleri esnasında yol kenarında bulunan insanlar Peşmergelere sevgi gösterisinde bulundu.

PKK medyası peşmergeyi görmedi

PKK'lı haber ajansları, internet siteleri ve gazetelerin Peşmergenin Kobani'ye yürüyüşüne yer vermediği görüldü.

Mardin'de Kobani'ye giden peşmergelere sevgi gösterisi İZLE

HDP rahatsız

Ayrıca Peşmergelerin geçişi için hazırlanan karşılama noktalarında vatandaşların yanında HDP'nin heyet göndermediği dikkat çekti.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda HDP, IŞİD'i protesto etmek ve Kobani'ye destek olmak için 'sokağa çıkma, alan tutma ve harekete geçme' çağrısında bulunmuş, yurt genelinde sokaklar adeta savaş alanına dönmüştü.

Tezkereye hayır demişlerdi

Meclis'teki HDP grubu, içinde Kobani'ye yardım için yabancı askerlerin Türkiye'den geçişine izin verilmesi ve Suriye'ye operasyon gibi başlıkların yer aldığı tezkereye hayır demişti.

"Koridor açılmıyor" diyen HDP koridordan geçen peşmergeyi karşılamadı

Ardından Kobani'nin IŞİD kuşatması altında olmasına rağmen Türkiye'nin hiçbir şey yapmadığı gerekçesiyle hemen hemen bütün şehirlerde olaylar çıkarılmıştı. Türkiye bir süre sonra işi icraate döktü ve Kobani'ye Kuzey Irak'tan bir koridor açtı, peşmergeler Türkiye üzerinden Kobani'ye geçiş yaptı. Şimdi ise "Türkiye koridor açmıyor" diye ortalığı ateşe veren HDP, koridordan ilk geçiş yapan peşmergeleri karşılamaya bile gitmedi.

PKK/PYD/HDP peşmergeyi neden istemiyor?

HDP'nin peşmergeleri karşılamamasının en önemli nedeni kuşkusuz Kobani'de PKK/PYD'nin kurduğu özerk bölge...

Suriye'nin 3 bölgesinde PKK/PYD tabanlı Kürtler 3 kanton bölge oluşturmuştu. Kobani de bu 3 kantondan biriydi. IŞİD'in saldırısı altındaki Kobani'ye yardım için Türkiye üzerinden geçiş yapan ilk askeri grup peşmergeler oldu.

PKK/PYD kanadı şimdi Kobani'de kurtuğu kantonun egemenliğinden çıkarak Barzani'nin peşmergelerine geçebileceği korkusuyla peşmergeye mesafeli duruyor. Çünkü Barzani yönetimi, Kürtler'in sahip olduğu özerk yönetimler arasında "bağımsız ülke" olmaya en yakın aday konumunda..

Peşmerge Kobani'de hak iddia ederse?

Peşmergeler, IŞİD izlerinin Kobani'den tamamen silinmesinden sonra bu şehirde hak iddia ederse, PKK/PYD yönetimindeki Kobani her an Irak Kürdistanı'nın yönetimi altına girebilir.

HDP tabanıyla çelişti

HDP tabanındaki Kürtler ise, PKK/Peşmerge arasındaki bu egemenlik mücadelesinden habersiz bir şekilde peşmergeleri sınırda karşılamaya gitti. HDP yönetimi de, kendi tabanına rağmen açıktan açığa bir tepki gösteremediği için şimdilik karşılamaya gitmemekle yetindi.

20:25
 // Rasim DUMAN
Takke dustu, kel gorundu. HDP-PKK-PYD-HPG hepsi de Marksist - ve tabiati ile "sekuler" - yapilari sebebiyle, dindar Pesmerge ve OSO Kuvvetlerinin Kobani'ye gelmelerini istemiyorlar. Bu son yasanan hadiseler Kuzey İrak Kurt Yonetimi ile Turkiye arasindaki baglari daha da kuvvetlendirdi. Bu durum onumuzdeki senelerde cok muhim ve guzel meyveler verecek insallah....
29 Ekim 2014 20:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler