YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP özür diledi: Sayıyı yanlış vermişiz
HDP, Ankara'da resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin verilen '128 kişinin öldüğü' bilgisinin hatalı olduğunu açıklayarak, kamuoyundan özür diledi.
HDP özür diledi: Sayıyı yanlış vermişiz
13 Ekim 2015 / 17:15 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 17:41

HDP Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durumun tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırdığı belirtilerek "11 Ekim Pazar günü Kriz Masamızın verilerine dayanarak paylaştığımız bilgi notunda, Barış Mitingi Katliamı'nda 128 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği bilgisini vermiştik.

Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan Kriz Masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp'taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Kamuoyunu yanıltan açıklama için HDP, Sağlık Bakanlığı ve hastane başhekimlerini suçladı. Kamuoyunu her an bilgilendiren Sağlık Bakanlığı'nı HDP kendilerine bilgi vermemekle suçladı.

HDP, Ankara'da resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin verilen '128 kişinin öldüğü' bilgisinin hatalı olduğunu açıklayarak, kamuoyundan özür diledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'da Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısının gerçekleştiği Sıhhiye Meydanı'nda yaptığı açıklamada saldırıda hayatını kaybedenlerin sayının 128 olduğunu iddia etmişti.

gl-001.jpg

...
 // Yahya RAMİ
İyi de Resmi makamlar o konuda kamuoyunu bilgilendirmekte iken HDP'den başka bu hususta işgüzarlık yapıp "bilgilendirme" yapan oldu mu?...
13 Ekim 2015 18:21
 // Murat Erdem
Aslında bunlarda şeref haysiyet namus olsa söyledikleri yalanlar yüzünden öncelikle biz Kürtlerden dileyecekleri o kadar çok özür varki...
13 Ekim 2015 17:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler