YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP Meclis'te MHP’nin yerini kaptı
TBMM İdare Amiri Salim Uslu, “HDP ile MHP yer değişecek ve muhtemelen HDP, MHP’nin yerine geçecek” diye konuştu.
HDP Meclis'te MHP’nin yerini kaptı
07 Kasım 2015 / 12:30 Güncelleme: 07 Kasım 2015 / 13:21

1 Kasım seçim sonuçları, Meclis’teki oturma planında da değişikliğe yol açacak.

AK Parti Çorum Milletvekilli ve TBMM  İdare Amiri Salim Uslu, Meclis’teki oturma düzenine ilişkin, bir toplantı yapmadıklarını ancak teamüllerin ve kurumsal bir işleyişin var olduğunu, bunların dışına çıkılamayacağını söyledi.

Uslu şöyle konuştu:

“En büyük grup olarak AK Parti mevcut yerine ilave sıraları kullanacak diye düşünüyorum. Arkasından CHP gelecek. HDP ile MHP yer değişecek ve muhtemelen  HDP, MHP’nin yerine geçecek. Hem milletvekili sayısıyla  hem oy sayısıyla mütenasip bir yerleşme durumu olacak. Bu yerleşme düzeni Meclis bürokrasisi adına ayarlanıyor, düzenleniyor.”

VEKİL SAYISI BELİRLİYOR

Meclis Divanı’nın oluşumunda, partilere ayrılan kontenjanların kullanılmasında milletvekili sayısının dikkate alındığını dile getiren Uslu, “eski köye yeni adet getirmenin” söz konusu olamayacağını söyledi.

Uslu şöyle devam etti: “Meclis’te yerleşme düzeni, milletvekillerinin  Başkanlık Divanı’nda temsil oranları, komisyonlardaki temsil oranları konusunda  vekil sayısı dikkate alınır. Geçen  dönemde RTÜK üyesinin belirlenmesinde benzer sorun yaşanmıştı, nitekim Genel  Kurul bir karar verdi. Vekil sayısı belirleyici oluyor.”

 // ar
Fark eden ne ki? Alayı paralelin, paralel de yabancıların güdümünde. Fark yok sadece yüzlere maske edilen türkçülük adında türkiyeye zarar potansiyeli. Bıyık bırak gözüne kahverenkli lens tak al sana....
07 Kasım 2015 14:00
mhp öbür seçimde yok
 // A.SAĞ
mhp gittikçe sona yaklaşıyor, Kendini bitiriyor.
Bu seçimde son sırada ve öbür seçimde dışarda, meclis dışında......
07 Kasım 2015 Cumartesi 09:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler