YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP kongresinde Öcalan'ın mesajı!
Halkların Demokratik Partisi 1. Olağanüstü Kongresi’nde Abdullah Öcalan’dan gelen mesaj da okundu.
HDP kongresinde Öcalan'ın mesajı!
27 Ekim 2013 / 16:18 Güncelleme: 27 Ekim 2013 / 21:53

Öcalan mesajında, “71 devrimciliği devlete isyan devrimciliğiydi. 40 yıllık isyandan sonra devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadeleler ancak nitelikli bir müzakere süreci ile kalıcı bir şekle dönüşebilir” dedi.

“Bu daha başlangıç” sloganıyla yola çıkan HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda devam ediyor. Kongrede Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mesaj da okundu. Bu sırada Öcalan'ın fotoğrafları da kongre salonunda bulunan ekranlardan yansıtıldı. Mesajı okuyan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, şunları kaydetti:“Değerli kongre bileşenleri öncelikle hepinizi selamlıyor sarf ettiğiniz emeğin demokratik Türkiye'nin inşasında yüksek bir değer oluşturduğunu bilmenizi istiyorum.

Kürt özgürlük hareketinin mücadelesiyle ilgili bütün değerlendirmelerim onun başlangıç ve devamındaki temel ilhamını Mahir'lerden almış olmasına ve onların isyanını devam ettirdiğine vurgu yapıyorum. Kürt özgürlük hareketi Türk ve Kürt halkı ile birlikte diğer bütün halkların birlikte mücadele özlemini Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nde bile inatla dile getirmiştir. Halkların birlikte ve bir arada ortak mücadelesini geliştirerek özgürlüğe varacağını savunan Türkiyeli yoldaşlarımız Kemal Pir, Hayri Durmuş ve Mazlum Doğan'ın anılarının bu kongrede yaşam bulacağına inanıyorum.

HDP ortak demokrasi mücadelemizde önemli bir tarihsel sapağı işaret etmektedir. Yürüttüğümüz mücadelede yılların birikim ve deneyiminin kaçınılmaz olarak radikal demokrasiye evirileceği elitist ve konformist siyaset anlayışının terk edilerek, tabanı ve halkı esas alarak ortak örgütlenmeyi ikame edecek birikim ve enerjiyi kendinde görmelidir. 71 devrimciliği devlete isyan devrimciliğiydi.

40 yıllık isyandan sonra devletle müzakere önemlidir. Zira devrimci mücadeleler ancak nitelikli bir müzakere süreci ile kalıcı bir şekle dönüşebilir. Söz yetki ve karar mekanizmalarının sokak, mahalle ve kent meclislerine evirileceği yeni bir deneyimi yaygınlaştırmak Türkiye gerçekliğinde büyük rol üstleneceği aşikardır. Bu itibarla hep omuzlarımda hissettiğim bu tarihsel emaneti yeni bir anlayış ile sizlerin üstlenmesi ve yükseklere taşıması dileğiyle kongrenizi kutluyor üstün başarı dileklerimle devrimci selamlarımı gönderiyorum.”

HDP Eşbaşkanlığı'na Tuncel ve Kürkçü önerildi

Halkların Demokratik Partisi 1. Olağanüstü Kongresi'nde eşbaşkanlık için, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü isimleri önerildi.

“Bu daha başlangıç” sloganıyla yola çıkan HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda devam ediyor. Kongre’de PM ve eşbaşkanlık önerileri alındı. Eşbaşkanlık için sadece İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü önerildi. Önerilerin alınmasının ardından İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bir konuşma yaptı.

Tuncel, “HDP başarmıştır. Artık halkların yeni umududur. Biz umudun gerçek adıyız. Bize marjinal dediklerine bakmayın biz aslında bir avuç egemen dışında herkesi temsil ediyoruz” dedi.

“HDP olarak yeni döneme güçlü bir şekilde giriyoruz” diyen Tuncel, şunları kaydetti:

“Kadınlarla birlikte siyaset yapacağız. Ezilenler adına siyaset yapmayacağız zaten ezilenlerin kendisi burada. Ezilenler HDP'de siyaset yapacaklar. Biz Kürtler adına siyaset yapmayacağız. Kürtlerin zaten kendisi buradalar.”

Tuncel, Türkiye'yi demokratikleştirecek ve özgürleştirecek bir sorumluluğu üstlendiklerini belirterek, “Demokratik Türkiye için yol alıyoruz. Bunu birlikte başaracağız. Asıl iktidar halkın iktidarı olacak. Bu daha başlangıç, yolumuz uzun” şeklinde konuştu.

Tuncel’in ardından bur konuşma yapan Ertuğrul Kürkçü ise “Yoldaş Öcalan'a selam olsun. Bilerek yoldaş diyorum, çünkü burada bize gönderdiği mesaj ile Sayın Öcalan, sevgili yoldaşımız bir gerçeği hepimize yeniden hatırlattı. 40 yıl önce Türkiye’nin batısında başlayan mücadele doğuda hız kazandı. Şimdi orada olgunlaşan mücadele yeniden batıya taşınıyor.

Öcalan, 'emaneti size teslim ediyorum' derken sadece bir edebiyat yapmıyor. İki halkın ortak mücadele çağının yeniden geldiğine işaret ediyor. İşte bu parti o mücadeleyi taşıyacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yıl boyunca tarihinin en önemli rejim kavgalarına tanık olduğunu, AK Parti’nin 10 yılda devletleştiğini ve yoksulların sırtında olduğunu, onlardan beslendiğini öne süren Kürkçü, “Geçmişte Cumhuriyet destekçilerinin marşlar eşliğinde yaptığını şimdi onlar dualar eşliğinde yapıyorlar.

Aradaki tek fark budur. AK Parti eski devleti devraldı ve onun üzerinde hükümet icra ediyor. Türkiye halkları ne 1930'ların tek partisine ne Osmanlı sultanlarına yüzlerini dönecektir. İkisini de istemiyoruz. Biz kendi yolumuzdan yürüyeceğiz. Ezilenler için mücadele etmeyen emeğin hakkı için mücadele edemez” diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler