YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP bombacısının ıslak sırrı!
HDP bombacısının ıslak sırrı!
24 Mayıs 2015 08:28
Soruşturma kapsamında polis, HDP bombacısına Adana’da kaldığı süre içinde yardım eden kişi ya da kişilerin peşine düştü.

7 Haziran seçimleri öncesinde HDP’nin iki önemli kentteki il başkanlıklarına yapılan bombalı saldırılarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

HDP’nin Adana ve Mersin il başkanlıklarında yaşanan bombalı saldırılarla ilgili olay yerinde yapılan incelemeler sonrasında her iki bombanın da cep telefonunun saat alarmı sistemine uyumlu olarak hazırlandığı ve saatli bomba olarak kurgulandığı belirlendi. Bombaların, kurumaya duyarlı olması ve sürekli ıslak olması gerektiği için eylemcinin düzenekleri çiçek saksısına yerleştirdiği kaydedildi.

 Islak-kuru sistem
 
Olay yerinde bomba uzmanlarınca yapılan araştırmalar ele geçirilen delillerin incelenmesinden her iki kentteki bomba düzeneklerinin aynı olduğu anlaşıldı. Bomba düzeneklerinin hazırlandığı ve saksı içine yerleştirildiği ancak cep telefonuna ait zaman ayar sisteminin kullanılarak özel saatli bomba imal edildiği saptandı. Her iki bomba düzeneğinin eylemci Savaş Y. tarafından hazırlanma olasılığı da kuvvetlendi. DHKP-C’den tutuklanıp serbest bırakılmasının ardından Suriye’ye gittiği değerlendirilen Savaş Y.’nin, hazırladığı bomba düzeneğinin nemli ortama duyarlı olduğu, düzeneğin kuruması halinde patlama özelliğinin bulunduğu, bu nedenle zanlının beraberinde taşıdığı düzeneğin sürekli nemli kalmasını sağlamak amacıyla çiçek saksısına yerleştirdiği değerlendirmesi yapıldı. Bu nedenle güvenlik birimlerinde eylemcinin standart dışı, el yapımı bir bomba düzeneği hazırlayarak gerçekte profesyonel olduğu görüşü oluştu.

Trenle Mersin’e gitti
 

Bombacının her iki kentteki kamera kayıtlarını inceleyen polis, zanlının önce Adana’daki il başkanlığına gittiği burada ilk çiçek saksısını bıraktıktan sonra trenle Mersin’e geçtiği anlaşıldı. Zanlının, kendisinin yanı sıra eşi, çocuğu ve kardeşinin de Suriye’de olduğu yönünde istihbaratlara ulaşıldığı öğrenildi. Ayrıca, Savaş Y.’nin olayın hemen ardından yasa dışı biçimde ülkeyi terk edip Suriye’ye geçtiği bilgisine ulaşıldı. Güvenlik birimlerinin bu tespitlere rağmen zanlının ve ailesinin Suriye’nin hangi bölgesinde olduğu yönünde kesin bir bilgi elde edilemedi.
 
Polis, ‘badi’ peşinde
 
Soruşturma kapsamında polis, zanlıya Adana’da kaldığı süre içinde yardım eden kişi ya da kişilerin peşine düştü. Bir emniyet yetkilisi, “eylemci kenti zaten iyi biliyor. Burada yaşamış. Ancak, yine de ‘badi’si (askerde birbirlerinden sorumlu olunan en yakın arkadaş) olduğunu düşünüyoruz. Adana ve Mersin’deki ekipler bunu ortaya çıkarmaya çalışıyor” dedi.
 
Milliyet’e bilgi veren üst düzey bir emniyet yetkilisi, olayın standart bir IŞİD eylemi olmadığına dikkati çekti. Aynı yetkili, “bombanın imali ve kullanımına bakıldığında profesyonel bir bombacı ile karşı karşıyayız. Daha önce DHKP-C içinde yeralmış ve tutuklanmış bir kişinin daha sonra Suriye’ye giderek IŞİD kadroları içinde yer alması fazlasıyla dikkat çekici. Yine de bu işin arkasında bir üst akıl aramak gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

MİLLİYET

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler