YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HDP binalarına konulan patlayıcıların tipi belirlendi
HDP binalarına konulan patlayıcıların tipi belirlendi
20 Mayıs 2015 16:39
Adana ve Mersin’de HDP binalarında eş zamanlı meydana gelen patlamalarda, C4 ve TNT tipi patlayıcılar kullanıldığı ortaya çıktı.

Adana ve Mersin’de 18 Mayıs’ta HDP binalarında meydana gelen patlamaların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Adana ve Mersin’de patlamadan 1 gün önce, aynı kişinin taksiyle gelerek saksı içinde çiçek getirdiği ve binadan ayrıldığı tespit edildi.

Şahsın getirdiği çiçeklerin saksı bölümüne bomba düzeneği yerleştirildiği, düzenekte ise C4 ve TNT patlayıcıları bulunduğu, ayrıca patlamada daha fazla kişinin zarar görmesi için bombanın içine çivi, vida, somun ve tornavida da koyulduğu belirlendi. Şahsın, çiçekleri verdikten bir gün sonra ise sabah saatlerinde cep telefonuyla önce Adana’daki bombayı, 15 saniye sonra ise Mersin’dekini patlattığı öğrenildi.

Bombalı çiçeği alan çaycı konuştu

Partide 10 yıldır çalışan ve aynı zamanda yönetimde olan çaycı Cemil Yağız, patlamadan bir gün önce binada kimse yokken kapının çaldığını ve kendisinin açtığını belirterek, "Uzun boylu, Türkçesi iyi, giyimi de düzgün olan kısa saçlı biri kapıda duruyordu, elinde çiçek vardı. Mısır Çarşısı esnafının çiçek gönderdiğini söyledi. Çiçeğin altında saksısı, üzerinde sarı bir kağıt vardı ama bir şey yazmıyordu. Ben de çiçeği aldım, başkanın odasına götürüp daha önce içinde televizyon olan vitrinin içine koydum" dedi.

Yağız, ertesi sabah, 10 yıldır yaptığı gibi yine parti binasına geldiğini, çay demleyip işlerini yaparken, il binası katındaki toplantıdan sonra partililerin dağılmasının ardından yüksek sesle patlama olduğunu kaydetti. Patlamanın etkisiyle hafif yaralandığını belirten Yağız, "Binanın her yeri zarar gördü. Seyhan ilçe başkanımız ve diğer arkadaşlar yaralandı. Binada yangın çıktı. Ne olduğunu anlamadım. Bina ana baba günü oldu. Patlamanın etkisiyle duvarlar çöktü. Bizi çiçeğin pencereden tarafta olması kurtarmış" diye konuştu.

Cemil Yağız artık çiçek geldiği zaman almayacaklarını, saksısını kontrol edeceklerini de kaydetti.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler