YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hazmede hazmede ilerliyoruz
Erdoğan Princeton Üniversitesi'nde konuşma yaptı. Ermenistan ve Kürt açılımında önemli mesajlar verdi.
Hazmede hazmede ilerliyoruz
24 Eylül 2009 / 08:38 Güncelleme: 24 Eylül 2009 / 08:41

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde yaptığı açıklamalarda, 'demoratik açılım'la ilgili olarak "Biz sorun alanlarını çözmek istiyoruz. Ya da Azami çözümle bu sorun alanlarını asgariye indirmek istiyoruz" dedi.

BM Genel Kurul’u için gittiği ABD’de, Princeton Üniversitesi’nde konferans veren Erdoğan, "Kararlılıkla attığmız adımı başarıyla sonuçlandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

HEPSİ BİR  ANDA OLMAZ

Erdoğan, Kürt sorununa yönelik sorular üzerine, 'demokratik açılım'ın sadece Kürt sorununa indirgenmemesi gerektiğini, bunun içinde terör, azınlık gibi konuların da olduğunu belirtti. "Tüm sorunlara eşit mesafedeyiz" diyen Erdoğan, "Kürt meselesi de bunlardan biri. Tüm sorunların üzerine kararlıkla gideceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan, "Açılımın hepsi bir anda olmaz. Hazmade hazmade, hazmettire hamzmettire ilerlememiz gerekliyor" ifadelerini kullandı.

"PARAF EDİLİRSE 10-11 EKİM"
Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin normalleşme dönemine girdiğini, bununla ilgili paraflar atıldığını ve çalışmaların devam ettiğini hatırlatarak, "Bu konu iç siyasete malzeme edilmezse, bu noktada adımlar atılmazsa, paraf edildiği takdirde anlaşma zabıtı 10-11 Ekim'de Meclis'e getirilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan-Türkiye maçına gittiğini belirten ve Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın da Türkiye'ye gelmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı rahatlıkla gidebiliyorsa siz de gelebilirsiniz. 'Şunu yaparsan gelirim' demek, uluslararası diplomaside çöpe atılmış düşüncelerdir" şeklinde konuştu.

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ
AB'ye yönelik olarak da mesajlar veren Başbakan, "'Biz sizi alımıyoruz' diyene kadar çalışmalara devam edeceğiz. Ticari kriterlere İstanbul, siyasi kriterlere de Ankara kriteri diyerek yolumuza devam ederiz” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler