YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hayrünnisa Gül'ün duygusal anları
Hayrünnisa Gül'ün duygusal anları
07 Ekim 2011 08:49
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde yürütülen 'Emekliyiz Gönüllüyüz' projesinin tanıtım toplantısında duygusal anlar yaşandı...

Seval İşli adlı öğrencinin flüt ve gitar eşliğinde okuduğu 'Sol Yanım Acıyor Anne' şiiri toplantıya katılanları ağlattı. Töreni izleyen Hayrünnisa Gül, sanatçılar Emel Sayın, Ayten Gökçer, Seren Serengil ve Arzum Onan, gözyaşlarına hakim olamadı. Hayrünnisa Gül, konuşmasında ise koruma altındaki çocukların toplumsal hayata uyum sağlayabilmeleri adına olumlu modellerle bir araya gelmelerinin önemine işaret etti. Emekli öğretmenleri de projeye destek vermeye çağırdı: Gönüllüler ordusunun bir neferi de siz olun.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün, himayesinde başlatılan 'Emekliyiz Gönüllüyüz' projesi 6 ilde yürütülüyor. Uygulama kapsamında çok sayıda öğretmen, yurt ve yuvalarda kalan çocuklarla ilgilendi, onları sınavlara hazırladı. Himayesinde 2 yıldır yürütülen projenin Çankaya Köşkü'ndeki tanıtım toplantısında konuşan Gül, projeyle 'emeklilik dönemlerinde öğretmenlerin devletin koruması altındaki çocukların eğitimlerine destek olmasını sağlamayı' hedeflediğini açıkladı. Gül, 82 gönüllü öğretmenle başlayan projenin Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Gönüllülük faaliyetlerine katılım oranının bazı ülkelerde yüzde 70, Türkiye'de ise yüzde 1,7 olduğunu belirten Gül, "Bizim gibi yardımlaşmayı, fedakarlığı kültürünün, inancının ilk sırasına koyan bir toplum için bu, üzerinde düşünülmesi gereken bir tablo." dedi.

Gönüllülük konusunda toplumun bilinçlendirmesi gerektiğine değinen Gül, öğretmenlere, "Sizlerin bir ömür biriktirdiğiniz, her geçen gün kıymetlenen bilgi ve tecrübeniz, hiçbir kitabın içine sığdırılamayacak kadar zengin. Bu zenginlikten çocuklarımızı mahrum etmeyin. Gelin, çocuklarımıza yine umut olun, ülkemizin yarınlarına bir kez daha ışık tutun. Projeye katılarak, gönüllüler ordusunun bir neferi de siz olun." diye seslendi. Kadın ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, 'hem bilen hem yapabilen' diye tanımladığı emekli öğretmenleri projeye destek vermeye çağırdı. Yetiştirme yurtlarında büyüyen kum sanatı sanatçısı Veysel Çelikdemir'in, "Eğitim bir şekilde oluyor. Anne-baba sevgisi en büyük eksiklik. Sizler, bu sevgiyi verin. Öz anneme anne diyemedim." sözleri de katılımcıları duygulandırdı. Projeye, Emel Sayın, Ayten Gökçer, Seren Serengil, Arzum Onan, Mehmet Aslantuğ, Behzat Gerçeker-Enbe orkestrası ve Mustafa Ceceli gibi ünlü sanatçılar da destek veriyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler