YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Hayır' çıksa da bu anayasa değişecek
Başbakan Erdoğan'ı konuk eden Kral FM, bu kez de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na söz verdi. Gezegen Mehmet'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:
'Hayır' çıksa da bu anayasa değişecek
04 Eylül 2010 / 07:49 Güncelleme: 04 Eylül 2010 / 07:51

- Evet çıkarsa artık kimse kamu yararı dolayısıyla mahkemeye başvuramayacak. Bir Allah'ın kulu çıkıp da 12 Eylül'ün şu izini sildik desin. YÖK duruyor, dokunulmazlıklar duruyor. Geçici 15. maddeyi kaldırdınız ne oldu? Yargılanacaklar mı, hayır. 

- Askere karşı çıkacağız diye yargının bağımsızlığını da yok
etmeyelim. Yargı bağımsızlığımızın güvencesidir. Yargının sorunu var.
Elbette düzelsin, itirazımız yok. Ama eğer yargı siyasallaşırsa çok ağır bedelleri var.

TANKIN ÖNÜNE ÇIKARIM
- Hukuku egemen kılarsanız, topluma hak ve özgürlüğü getirirseniz, üniversiteler özgür ve özerk olursa, kurumlar çok iyi çalışırsa darbe niye olsun? Kim darbe girişimi yaparsa o tankın önüne ilk ben çıkacağım. 

- 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözü Atatürk'ün sözüdür. Milletin iradesi yetkili organlar tarafından kullanılır, TBMM yasama organı, hükümet yürütme organı, yargı yasama organıdır. Hakim karar verirken 'Yaz kızım, Türk milleti adına' der. Yürütme yani Sayın Başbakan milletin iradesiyle oraya gelmiştir. Asker bu denklemin içerisinde yoktur. 

- Macun tüpten çıktı, bu anayasanın değişmesi yönünde yüzde 100 bir görüş birliği var. 'Hayır' çıksa bile referandumda yine de değişecek. Bu değişim isteğini uzlaşmayla taçlandıralım, toplumun bütün kesimlerinin bir araya geldiği bir değişiklik olsun.

Diyarbakır mitingi 2011'e kaldı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun referandum öncesi yapmayı düşündüğü Diyarbakır mitingi, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçim öncesine kaldı. Kılıçdaroğlu, referandumun yapılacağı 12 Eylül tarihine kadar 74 ile gitmiş olacağını, aralarında Diyarbakır'ın da bulunduğu Doğu ve Güneydoğu'daki 7 ili ise genel seçimden önce ziyaret ederek miting düzenleyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu'nun, bölge gezisi için partide oluşturulan komisyonun, 'Bölgenin sorunları ve yapılabilecekler' konusunda hazırlayacağı raporun bitmesini beklediği belirtiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler