YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haydarpaşa Garı kapatılacak mı?
Haydarpaşa Garı kapatılacak mı?
19 Haziran 2013 13:13
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haydarpaşa Garı’nın kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, banliyö hatlarının yenilendiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde katıldığı “Türkiye Offshore Enerji Konferansı”nın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün büyük projelere Hacı Bektaş-ı Veli ya da Pir Sultan Abdal isminin verilebileceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Hükümetimiz de, Sayın Başbakanımız da bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızla bir değerlendirme yapmıştır. Dolayısıyla Hacı Bektaş-ı Veli de, Pir Sultan Abdal da, Mevlana da, Yavuz Sultan Selim de, Sultan Fatih Mehmet de, Yıldırım Beyazıt da, Yunus Emre de, Karacaoğlan da bizim. Bizim bunlar kültürümüzdür, değerimizdir, tarihimizdir. Bunlar arasında ayrım yapmak ve buradan bir fitne alanı oluşturmak bu ülkeye yapılacak hiçbir iyilik değildir, kötülüktür. Dolayısıyla mümkündür. Başka projelerde de bu isimler değerlendirilecektir” dedi.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine ise Haydarpaşa Garı’nın kapatılmayacağını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmekte fayda var. 29 Ekim’de Marmaray’ı İstanbulluların hizmetine veriyoruz. Söğütlüçeşme’nin yanından Kazlıçeşme’ye kadar deniz altı ve yeraltından giden 15 kilometrelik gidiş-geliş raylı sistemini açıyoruz. Ancak Söğütlüçeşme’den Gebze’ye, Avrupa yakasında Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar olan banliyö tren hatları da yenilenecek. Hattın trafiğe kapatılması bugün yapıldı. 2 yıl kadar kapalı kalacak. Haydarpaşa Garı orada duruyor ama sefer yapılmayacak. Haydarpaşa Garı’nın kapatılması diye bir şey söz konusu değil, 3 hatta çıkacak. Ankara-İstanbul hızlı tren hattı gelecek. Bu sene sonundan itibaren Pendik’e gelmiş oluyor. Daha sonra Kartal-Kadıköy hattına transfer olacak, oradan Marmaray’a, oradan da istediği yere gidecek. Proje Marmaray projesi değil, banliyö hatlarının yenilenme projesidir. Banliyö hatlarına üçüncü hat ilave etme projesidir” şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler