YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Havalimanı gelecek,cepler dolacak
''Havalimanı gelecek,cepler dolacak
01 Kasım 2012 12:14
İstanbul'a 3. havalimanı haberi, Terkos Gölü civarında yaşayan köylülerde büyük sevinç ve heyecan uyandırdı.

İstanbul'un 3. havalimanının, Terkos Gölü civarına inşa edilecek olması yöre halkında büyük sevinç ve heyecan uyandırdı. Havalimanının inşa edileceği bölgenin çevresindeki Yeniköy, Karaburun, Tayakadın, Baklalı, İnsaniye, Akpınar köylerinde yaşayanlar, bölgenin gelişmesini ve projenin istihdam oluşturmasını dört gözle bekliyor.

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı, çevresindeki köylerin de kaderini değiştirecek. Geçimlerini genellikle çiftçilik ve hayvancılıkla sağlayan köylüler için bir anda altın fırsata dönüşen havalimanı projesi, çevresindeki Yeniköy, Karaburun, Tayakadın, Baklalı, İnsaniye ve Akpınar köylerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak.

Gelişmeleri basılı ve görsel medyadan yakından takip eden köylüler, ileride 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek havalimanının bölgede yaratacağı sosyal ve ekonomik hareketliliği olumlu karşılıyor.

Düşük nüfuslu köylerinde, doğa ve denizle iç içe yaşayan köylüler, öncelikle bölgenin gelişmesini, ekonomik yönden kalkınmasını ve başta gençler olmak üzere işsizlere iş imkanı sağlanmasını istiyor. Havalimanının yerinin netleşmesiyle birlikte arsaları yüzde 100 değer kazanan köylüler, satışa başlamak için ihalenin bir an önce yapılmasını bekliyor.


-''Arsa alan karlı çıkıyor''-


Arnavutköy ilçesine bağlı Karaburun Köyü Muhtarı Durgut Doğru, yaptığı açıklamada, açıklanan güzergaha göre havalimanının kendi köylerinden geçmeyeceğini ancak yine de olumlu yönde etkileneceklerini belirtti.

Dünyanın en büyük havalimanlarından birinin bölgelerine inşa edilecek olmasından dolayı yöre halkının mutluluk duyduğunu anlatan Doğru, ''Geçen yıldan bugüne emlak fiyatlarında yüzde 100 artış var. Köyümüzde tarla çok yok, genellikle imarlı arsa var. Bu dönemde arsa alan karlı çıkıyor. İmar dışı arsaların fiyatları 150-200 bin lira, imarlı arsalar ise 400-500 bin lira arasında değişiyor'' dedi.

Köylerinin İstanbul'a yakın olmasından dolayı çok tercih edildiğini belirten Doğru, ''Köyümüz denize ve Terkos Gölü'ne yakın. Ormanla iç içe bir doğaya sahip. Büyük şehrin temposundan yorulan insanlara köyümüz cazip geliyor. Bu nedenle arsa almayı talep ediyorlar'' diye konuştu.


-40 yıldır çözülmeyen arsa sorunu-


Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Yeniköy sakinleri ise, öncelikle Çevre ve Orman Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı arasında 40 yıldır devam eden davanın, bir an önce çözülmesini istiyor.

Havalimanının köylerine çok yakın olan kömür işletmesindeki arazi üzerine yapılacak olmasından büyük sevinç duyan köylüler, arazi sorunlarının çözülmesi için yetkililerden destek bekliyor.

Öte yandan Yeniköy'de de arsa fiyatları, Karaburun Köyü'ndeki gibi yüzde 100 arttı. Ancak köylülerin hiçbiri, ihalesinin ardından daha da değerleneceği düşüncesiyle arsasını satmıyor.

Köyün eski muhtarı Bayram Erol, havalimanının hem köyleri hem de bölge için hayırlı olacağına inandıklarını, devletin aldığı karara sonsuz saygı duyduklarını dile getirdi.

Köylülerin uzun yıllardır arazi sorunu yaşadığını anlatan Erol, ''Orman ve Hazine arasında devam eden dava uzun yıllardır çözülmedi. Köylüye ait 101 adet tapu hala muallakta. Bu tapulara ait arsalar, havalimanı inşasından etkilenecek yerler. Bu dava çözülmeden köylünün hak iddia edebilmesi mümkün değil'' dedi.

Köy halkından Namık Şafak da havalimanı projesinin bölgenin gelişmesi adına çok önemli bir proje olduğunu, bölgenin kalkınacağını söyledi.

Köylülerin çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağladığını, havalimanının ardından artık çiftçilik ve hayvancılığın eskisi kadar yapılmayacağını düşündüklerini dile getiren Şafak, inşaat çalışmalarının başlamasıyla birlikte işsiz gençlere yeni iş sahalarının açılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Şafak, bugüne kadar hiçbir yetkilinin, resmi bir kurumun köylerine gelmediğini ve gelişmelere ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini anlattı.

Hayrettin Dayılar da arsa sorunu nedeniyle bir taraftan tedirginlik içinde olduklarını, diğer taraftan da Yeniköy ve çevre köylerin kalkınacak olmasından memnun olduklarını ifade etti. aa

Dayılar, köylülerin hak kaybına uğramak istemediğini bu nedenle yetkililerin yaşadıkları sıkıntıları, havalimanının inşaat çalışmaları başlamadan gidermesini istediklerini söyledi. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler