YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havalar nasıl olacak?
Havalar nasıl olacak?
29 Şubat 2012 10:17
Meteoroloji'den yapılan son tahminler şöyle;

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege dışında kalan ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Ülke genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Muş ve Şırnak çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç bölgelerde 8 ila 10 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Güneydoğu bölgelerde güneyli, batı bölgelerde kuzeyli yönlerden orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz kıyılarında fırtına (70-90 km/sa), Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; ; İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE TOZ TAŞINIMI UYARISI: Rüzgarın; Güneydoğu bölgelerde güneyli, batı bölgelerde kuzeyli yönlerden, Güney Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz kıyılarında fırtına (70-90 km/sa), Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi ve sabah ilk saatlerde Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Muş çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Çatı Uçması, ulaşımda aksamalar, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, görüş mesafesinde azalma vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu, bölgenin doğusununu aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor

EGE: Çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Muğla çevrelerinin karlakarışık yağmurlu, akşam saatlerine kadar bölgenin iç kesimlerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa), Güney Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, Göller Yöresi ile sabah saatlerinde Batı Akdeniz'de karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/sa), Batı Akdeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçmesi bekleniyor. Kıyılarda yağmur, iç kesimler ile zamanla bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların öğle saatlerinde Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin güney ve batısında kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sabah ilk saatlerde Muş ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere bölge genelinin aralıklı yağmurlu gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; sabah saatlerinde güney yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi ile birlikte bölgenin doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler