YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havalar nasıl olacak?
Havalar nasıl olacak?
27 Şubat 2012 09:50
Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre havalar nasıl olacak?

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülke genelinde görülacek yağışların; Marmaranın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Batı Karadeniz ile Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu, İç Anadolunun kuzeydoğusu ile öğle saatlerinden sonra Trakyada akşam saatlerinden sonra Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ile Kahramanmaraş ve Eskişehir çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte, sabah ve gece saatlerinde yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülke genelinde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimler ile zamanla batı bölgelerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ile kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğulu (50-70 km/saat) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde, yarın Ülkenin güneybatı kesimlerinde güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Marmaranın güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Batı Karadeniz ile Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, öğle saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevreleri ile akşam saatlerinden sonra bölge genelinin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çanakkale çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin güney ve doğusunda kuvvetli olması bekleyor. Rüzgarın; Bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli ve kısa süeli fırtına şeklinde (50-70 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Güney ege kıyıları ile zamanla kuzey ve kıyı kesimlerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak akşam saatlerinden sonra Kütahya çevreleri ile Gece saatlerinden sonra İç Ege'de karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra Kahramanmaraş çevrelerinin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Batı Akdeniz kıyıları ile öğle saatlerinden sonra Adana, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; yarın (Pazartesi) bölgenin batısında güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, bölge geneli yağışlı gececek. Yağışların gece saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur, sabah saatlerinde kuzeydoğusu ile gece saatlerinden sonra Eskişehir çevrelerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; yarın (Pazartesi) bölgenin batısında güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı gececek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren batısında akşam saatlerinden sonra Sinop hariç genelinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra yağun olmak üzere kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde iç kesimlerinin, zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, öğle saatlerinden sonra Bayburt çevreleri ile gece saatlerinden sonra Artvin çevrelerinin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, yarın sabah saatlerinden itibaren batısı ile zamanla bölge geneli yağışlı gececek. Yağışların Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve karlekarışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde olmak üzere öğle saatlerinden sonra Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere, buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, G.Antep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli yağışlı gececek. Yağışların öğle saatlerinden sonra G.Antep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler