YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Havada ‘Türkiye Rusya’ gerilimi!
Havada ‘Türkiye Rusya’ gerilimi!
06 Ekim 2015 07:11
Suriye’de Esad güçlerine destek veren Rusya’ya ait MİG 29 tipi savaş uçakları Türk hava sahasını iki kez ihlal etti. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün ikinci kez Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak protesto notası verildi.

Türkiye, Rus savaş uçağının cumartesi günü Türk hava sahasını ihlal etmesini, dün hafta başında uluslararası gündeme taşıdı. İhlal, Dışişleri Bakanlığı’ndan dün Sabah yapılan açıklama ile duyuruldu. Açıklamada, “Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir” denildi.

Edinilen bilgilere göre, Yayladağı bölgesinde hava sahası ihlalinde bulunan savaş uçağı, MİG 29 tipi jet. Daha önce Karadeniz’de Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal olayları yaşanmıştı. Ancak Suriye sınırında ilk kez bir Rus savaş uçağı Türk hava sahasını ihlal etti.

Uçağın Türk hava sahasına 300-500 metre gibi az bir derinlikte girdiği ve sınıra paralel uçtuğu öğrenildi. İhlal, iki dakika sürdü. İhlal sırasında havada 10 Türk savaş uçağı devriye görevi yapıyordu. İki Türk F-16’sı angajman kuralları gereği hemen Rus jetine karşılık pozisyonuna geçti. Rus uçağına önce ihlal duyurusu yapıldı. İhlal duyurusunu alan pilot süratle Suriye’ye döndü. Uçağın, ilk duyuruyu alır almaz dönmesi havada olası bir çatışmayı engelledi. Eğer Rus uçağı ihlalde direnseydi angajman kuralları gereği ateş açılması gerekiyordu. Angajman kuralları gereği, hava sahasını ihlal eden her hava aracı tehdit olarak kabul ediliyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde de dün “10 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, iki adet F-16 uçağımız, milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam beş dakika 40 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir” bilgisine yer verildi.

Bu açıklama ile Suriye sınırında cumartesi günkü ihlalin ardından pazar günü de ikinci bir kriz yaşandığı ortaya çıktı. MİG 29 tipi jetleri, Rusya’nın yanı sıra Suriye’de kullanıyor.

Kuvvetle protesto edildi

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Söz konusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden Rusya Federasyonu’nun sorumlu olacağı bildirilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u aynı gün aradığı konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarladığı ve Türkiye’nin tepkisini dile getirdiği bilgisi verildi.

Rusya’ya ikinci protesto

Dün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı 4 Ekim’de de Rus uçaklarının sınır ihlali yaptığını açıklayarak Rusya’ya ikinci kez protesto notası verdi. Pazar günü yaşanan bu gelişme nedeniyle Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün ikinci kez Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Böylece Genelkurmay açıklamasında milliyeti belirsiz olan uçağın da Rusya’ya ait olduğu ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili, Rus Büyükelçiye, pazar günkü taciz olayı için protesto notasını aktardı ve “Bu tavrınız sürerse istenmeyen olayların sebebi siz olursunuz” mesajını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler