YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava Kuvvetleri'nde şok gelişme
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) perşembe günü başlayacak toplantısı öncesinde Hava Kuvvetleri'nde biri korgeneral diğeri tümgeneral rütbesinde iki komutanın emeklilik dilekçelerini vererek TSK'dan ayrılmak istedikleri iddiası gündeme düştü.
Hava Kuvvetleri'nde şok gelişme
30 Temmuz 2013 / 01:30 Güncelleme: 30 Temmuz 2013 / 01:33

Uludere olayında adı gündeme gelen Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ile Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'nun istifa dilekçelerini verdikleri ileri sürüldü. İki komutanın ayrılmak istemesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı'nın devreye girdiği ve istifa dilekçelerinin bekletildiği kaydedildi.

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı'nın adı, Uludere'de PKK'lı grup sanılarak kaçaktan dönen 35 sivil vatandaşın jetler tarafından bombalanarak öldürüldüğü olay sonrasında gündemde öne çıkmıştı. Perşembe günü yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısında, komutanların terfi ve atama işlemleri değerlendirilecek. İki sene önce korgeneral olan Damcı'nın da, yeni bir göreve atanma durumu ihtimal dahilindeydi. Damcı'nın, şura ve yeni atamaların yapılacağı dönem öncesinde emeklilik dilekçesini verdiği ileri sürüldü. İddialar karşısında Genelkurmay Başkanlığı'nın bugün sessiz kalması ve bir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Kulislerde; Genelkurmay Başkanlığı'nın devreye girdiği ve komutanın istifa dilekçesinin bekletildiği dile getirildi. Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'nun da aynı şekilde, emeklilik dilekçesini makama sunduğu ileri sürüldü.

2013 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda önemli bölümü pilot olan 170 dolayında subay istifa etti. Pilotların isitfasında özel sektördeki maaşların yüksek olması etkili oldu. Ancak Balyoz ve casusluk gibi bazı davalarda yargılanan subayların durumu da, komutanlık içinde rahatsızlığa neden olduğu dile getirildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'in bu yıl Yüksek Askeri Şura toplantılarının ardından görev süresinin uzatılması bekleniyor.

Milliyet

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler