YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hava Kuvvetleri Komutanı Süleyman Şah'a uçtu
Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, F-16 ile Akıncı'dan kalkış yaparak hava fotoğraf görevini uçarak denetledi.
Hava Kuvvetleri Komutanı Süleyman Şah'a uçtu
17 Nisan 2015 / 21:16 Güncelleme: 17 Nisan 2015 / 21:19

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, 27 Mart 2015 tarihinde TARP podu yüklenmiş F-16 ile Akıncı'dan kalkış yaparak hava fotoğraf görevini uçarak denetledi.

Söz konusu keşif görev uçuşu kapsamında; bir gün öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte ziyaret ettiği Süleyman Şah Türbesi TARP podu ile başarıyla görüntülendi.

Uçak yere inmeden fotoğraflar geldi

Orgeneral Öztürk’ün denetlediği bir buçuk saat süren keşif görevi kapsamında; Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep ve Urfa bölgelerinde, 30-110 kilometre mesafelerden keşif fotoğrafları çekildi. TARP podunun sahip olduğu güvenli veri bağı (data link) kullanılarak çekilen görüntüler, meydana belli bir mesafeden yer istasyonuna aktarıldı. Böylece uçak yere inmeden, elde edilen görüntülerin kıymetlendirme işlemlerine başlandı.

1-837.jpg

Tarp podu ile yüksek kalitede görüntü

Bu sayede Orgeneral Öztürk, çekilen görüntüleri uçuşun hemen ardından inceleyebilme imkanı buldu. TARP podu, harekât alanına girmesine gerek kalmadan uzun mesafe ve yüksek irtifadan, çok yüksek kalitede görüntü alma kabiliyetine sahip.

2-399.jpg

Tek uçuşta çok sayıda fotoğraf alabiliyor

Daha önce bir RF-4E uçağı tarafından 10 keşif görev uçuşunda çekilebilen görüntü, şimdi tek bir uçuşta elde edilebilme imkanı sağlandı. Dijital çekim yapan TARP podu sayesinde, önceden günler sürebilen ıslak tabanlı görüntülerin dijital ortama aktarılması ihtiyacı ortadan kalktı.

3-218.jpg

Üç boyutlu çekim yapıyor

Üç boyutlu çekim yapabilme kabiliyetine sahip TARP podu, F-16 uçaklarının manevra ve silah taşıma kapasitesine kısıtlama getirmiyor. Bu sayede kendi öz savunmalarını yapabilen uçaklar ile keşif faaliyetleri daha emniyetli, etkin, kolay ve hızlı icra edilebilir hale geldi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler