YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatip Dicle’den hükümetin çabasına destek
Eski DEP Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Hatip Dicle, hükümetin Kobani'ye yönelik yardımlarını görmezden gelmenin vicdansızlık olduğunu söyledi.
Hatip Dicle’den hükümetin çabasına destek
16 Ekim 2014 / 19:20 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 19:54

Kobani eylemlerinden sonra gündeme gelen PKK-Hizbullah çatışması ile ilgili de Dicle, "Bugün paralel devlet denen bu mekanizma, bölgede bir PKK-Hizbullah çatışması adı altında karanlık eylemler tezgahlamak istiyor" dedi.

Hükümet insani yardım gönderdi

Dicle, "İnsani yardımlar konusunda hükümetin yardımları oldu, yaralıları alıp tedavi etti, insani yardım gönderdi ve sınırlarını açtı. Hükümetin yaptığı insani yardımları gizleyerek vicdansızlık yapmıyoruz.

Ama sonuç şu. Gerek PYD eş başkanı, gerek Güney Kürdistan yönetimi açıklamalarda bulundu. Silahların gönderilmesi için koridor açılmasını istediler. YPG'nin elindeki hafif silahlar ile ve uluslar arası koalisyonun havadan bir iki tankı vurması ile ilerleyiş durdurulamazdı.

Kobani'nin bir tek penceresi ve nefes borucu Türkiye kalmıştı. Bu nedenle ısrar ile koridor açılmasını istiyorlardı. Türkiye'den beklenen şuydu. Biz bir çözüm süreci yürütüyor. Biz geniş bir Türk-Kürt ittifakı ile Ortadoğu'da en azından bu badireler içinde birlikte hareket etmek istiyoruz" diye konuştu.

Çözüm sürecinin devam edeceğini ifade eden Dicle, "Son sözü söyleyenler Devlette sayın Cumhurbaşkanı Kürt tarafından Sayın Öcalan, son sözü hala barış umudu yönünde söylüyorsa bu süreç devam edecektir. Onun için bence insanların tedirgin olmasına gerek yok" şeklinde konuştu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler