YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hatay'a 4 top mermisi düştü
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından Türkiye-Suriye sınırına havan topu mermisi gelmeye başladı.
Hatay'a 4 top mermisi düştü
06 Ekim 2012 / 16:06 Güncelleme: 06 Ekim 2012 / 16:16

Türkiye'nin cevap verdiği Akçakale saldırısının ardından Hatay'ın Suriye ile sınır hattında silah sesleri yükseliyor. Suriye'de yaşanan iç karışıklığın şiddetlendiği günlerde Hatay'ın Suriye ile Reyhanlı, Altınözü, Yayladağı, Kırıkhan, Hassa ve Samandağ ilçelerinin sınır hattındaki köylerinden "Kırsal alana havan topu mermisi düştü" ihbarları yoğun bir şekilde geliyor.

 Son 24 saatte Hatay'a 4 havan topu mermisi isabet etti. Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinin ardından Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi ve Aşağıpulluyazı köylülerine 4 adet havan mermisi düştü. Suriye tarafından atılan havan mermilerine Türk tarafından 6 kez karşılık verildi.

 Hatay Valisi Celalettin Lekesiz yaptığı açıklamada, Hatay sınırlarından kimisi 50 metre, kimisi yaklaşık bin metre kadar içeriye 4 tane top veya havan topu mermisinin düştüğünü söyledi. Havan topu veya top mermisinin düştüğü yerlerin il ve ilçe merkezleriyle ilgisinin olmadığını aktaran Vali Lekesiz, top veya havan mermilerin düştüğü alanların tamamen sınır noktasındaki kırsal bölgeler olduğunu kaydetti. Vali Lekesiz, yerleşim yerlerine uzak kırsal kesime ve sınır noktasında düşen top mermilerinin sosyal, yazılı ve görsel medyada ''Hatay'a bir top mermisi daha düştü'' şeklinde verilmesinin sakıncalı olduğuna dikkati çekti. Son olarak saat 11.30 sıralarında Suriye topraklarından atılan top mermisinin Türkiye'ye düştüğünü bildirildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler