YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hastaneye yürüyerek gelmişti"
"Hastaneye yürüyerek gelmişti"
29 Ekim 2009 07:45
Beşire Bozkurt’a virüsün doğum için geldiği hastanede bulaştığı ileri sürüldü.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne erken doğum teşhisi ile yatırılan 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, domuz gribinden yaşamını yitirdi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 4 gün önce erken doğum teşhisiyle götürülen 34 yaşındaki Beşire Bozkurt, Domuz gribi virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi. İddiaya göre, doğum sancıları tutan Bozkurt, 4 gün önce Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne yatırıldı. Burada iki gün kalan Bozkurt, daha sonra fenalaşınca Yoğun Bakın Ünitesi’ne alındı.

Burada yapılan kontrollerde Beşire Bozkurt’un domuz gribine yakalandığı belirlendi. Beşire Bozkurt, yapılan tüm müdahaleye rağmen, bugün yaşamını yitirdi.  Bozkurt'un bebeği de kurtarılamadı.

Hastaneye yürüyerek geldi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakütltesi Hastanesi'ne erken doğum teşhisi ile yatırılan sezeryanla ölü bir bebek dünyaya getirdikten sonra aşırı kan kaybı nedeniyle yoğun bakıma alınan ve domuz gribi virüsünden yaşamını kaybettiği açıklanan Beşire Bozkurt'un yakınları isyan etti. Bozkurt'a domuz gribinin hastaneden bulaştığını öne süren yakınları konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından domuz gribi virüsünden yaşamını yitirdiği açıklanan Beşire Bozkurt'un cenazesi bu akşam saatlerinde yakınları tarafından alındı. Bozkurt'un amcası Ahmet Çiçek, yeğeninin bir hafta kadar önce yürüyerek hastaneye geldiğini belirterek, "Burada doğmunun yaklaştığını söyleyip hastaneye yatırdılar. Hiçbir şeyi yoktu. Bize öldükten sonra domuz gribi olduğunu söylediler. Eğer domuz gribi olmuşsa kesinlikle hastanede bulaşmıştır. Biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Yasal yolara başvuracağız, bu durumun sorumlulalarının cezalandırılmasını istiyoruz" dedi,

Bozkurt'un cenazesi yakınları tarafından alınıp toprağa verilmek üzere Diyarbakır'ın Eğil İlçesi Balık Köyü'ne götürüldü

 
1411 kişi Domuz gribi

Domuz gribinden ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre domuz gribi virüsü taşıyanların sayısı 1411 oldu. Bu vakaların 12'si ciddi, 3'ü yoğun bakımda bulunuyor.

Hamileler daha hassas

Uzmanlar hamilelerin domuz gribi virüsüne karşı diğer insanlara göre daha hassas olduklarını belirtti.  Yapılan araştırmalara göre domuz gribi virüsü hamileleri daha çok etkiliyor.

ABD'de Ağustos sonunda virüs sebebiyle yoğun bakıma alınan hamile sayısının 100, hayatını kaybeden hamile hasta sayısının ise 28 olduğu belirtildi. Özellikle hamileleri domuz gribi virüsüne karşı uyardı. ABD’li uzmanlar, doğum uzmanı ve ebeleri de hastalarına en kısa sürede domuz gribi aşısı yapmalarını tembihledi.

 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler