YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastanede yolsuzluk operasyonu
Hastanede yolsuzluk operasyonu
16 Şubat 2010 14:39
Üniversite hastanesinde yolsuzluk operasyonu: 70 kişi gözlatına alındı...

Polis, Kırklareli, İstanbul ve Zonguldak'ta eş zamanlı olarak akaryakıt yolsuzluğu yapıldığı gerekçesiyle operasyon yaptı. Operasyonun Zonguldak ayağında üniversite hastanesinde görevli kişilerinde aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alınırken, 3 ilde toplam gözaltına alınan sayısının 50 kişiye ulaştığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde ısınmak için mazot veren bir şirketin, Kırklareli polisi tarafından verdiği akaryakıtlarda yolsuzluk yaptığı tespit edildi. Çalışma başlatan Kırklareli Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi, yolsuzluğun, Zonguldak ve İstanbul ayaklarının da bulunduğunu belirlemesi üzerine buradaki polis ekipleri ile eş zamanlı operasyon başlattı. Binlerce ton mazotun daha yüksek kaliteden fatura edilmesine rağmen, düşük kaliteden teslim edildiği ve eksik mazot verdiği gerekçesiyle çalışmalarını yürüten polis ekipleri, 3 ilde yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldı. Zonguldak polisi ise aralarında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli çoğu teknisyen olduğu belirtilen 14 kişiyi ifadelerini almak üzere gözaltına aldı. Mazotlardan numune alan polis ekipleri, numunelerin analiz edilmesi için Tübitak'a gönderdiği öğrenilirken, polisin aldığı numune sonuçları ile hastanenin elindeki sonuçların da tutmadığı kaydedildi.

Tankerle gelen yakıtların tartılarak, tutanaklar karşılığında teslim alınması ve tekrar boş tankerin de tartılıp, yine tutanaklarla tespit edilmesi gerektiği ve alınan mazotların ise anlaşmalı kuruma analiz için gönderilmesi gerektiği belirtiliyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hastanesi'nin de ise herhangi bir tutanak tutmadığı, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden onaylı tahlil sonuçlarının bulunduğu ileri sürülüyor. Ayrıca Üniversitesi Hastanesi'nin yıllık ihtiyacı olan 1 milyon tonu aşkın mazotun daha kalitelisi olan 4 numara için anlaşıldığı, teslim alınan mazotunun ise daha düşük kaliteli olan 6 numara olduğu ve istenilen miktardan eksik teslim edildiği iddiası üzerinde soruşturma sürüyor. Operasyon devam ederken polis soruşturmayı derinleştirerek, geriye dönük fatura ve evraklar ile ilgili de çalışma başlattığı bildirildi.

İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler