YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastanede çıkan yangında ölenlerin İSİMLERİ
Vali Harput: Her hangi bir kusur ya da ihmal varsa gereken yapılacak
Hastanede çıkan yangında ölenlerin İSİMLERİ
26 Mayıs 2009 / 13:52 Güncelleme: 26 Mayıs 2009 / 00:00

Bursa'nın Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde çıkan yangında ölen 8 hastanın kimlikleri belirlendi.


Alınan bilgiye göre, Mimar Sinan Mahallesi'ndeki hastanenin ikinci bodrum katındaki radyoloji bölümünde çıkan yangında hayatını kaybeden ve cesetleri Bursa Adli Tıp Kurumuna kaldırılan 8 kişinin isimleri şöyle:


Muhlis Karaağaç (79), Aliye Aktop, İbrahim Turgut, Fatma Yalçındağ , İsmail Uysal, Gülbey Şahin (29), Hakkı Özdoğan, İnciser Bulut.


YARALANAN 44 KİŞİ 10 AYRI HASTANEDE TEDAVİ ALTINDA


Bursa Valisi Şahabettin Harput, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeki yangınla ilgili 10 ayrı hastanede tedavi altına alınan 3'ü kadın, 8 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.


Yangının meydana geldiği Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Vali Harput, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanenin tomografi bölümünde muhtemelen elektrik kontağından çıktığı değerlendirilen yangının anında müdahaleyle söndürüldüğünü söyledi.


Ancak yangının söndürülmesiyle beraber hastanenin havalandırma bölümünden yayılması önlenemeyen dumanın ciddi etki gösterdiğine değinen Harput, ''Bu bölgede yatan hastaların emniyeti bakımından süratle tahliye işlemine başlanmış. Bunların başında yoğun bakım ve çocuk ünitesi geliyor. Yoğum bakım servisinden 16 olmak üzere diğer ünitelerdeki toplam 44 hasta tahliye işlemine tabi tutulmuş'' dedi.


Harput, bu hastalardan kentteki 10 ayrı hastaneye sevk edildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:


''Yoğun bakım ünitesindeki hastalarımızın durumlarının ağır olduğunu sizde taktir edersiniz. Bu ağır vaka durumdaki hastalarımızdan maalesef 8 vatandaşımız eks (ölü) durumdalar. Tabii bunların dumandan mı zehirlendikleri, elektrik kesilmesiyle fişe bağlı olduklarından mı kaynaklandı henüz bilmiyoruz ama maalesef 8 vatandaşımız, 3'ü bayan, 5'i erkek hayatlarını kaybetmişler. Onlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz, taziye diliyoruz. Başka hastanelere sevk edilen diğer hastaların durumunda herhangi endişe edilecek durum söz konusu değil. Risk bittiği için hastanedeki tahliye işlemi durduruldu. Havalandırma işlemi devam ediyor. Diğer hastaların da dumandan etkilenmemesi için gerekli önlemler alınmış durumda. Şu an itibariyle hastanede yatan hastalar ve yakınları için herhangi bir risk söz konusu değil. Olayla ilgili elbette adli ve idari bakımdan gereken yapılmaktadır. Yapılacak incelemeler, araştırmaların sonunda konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapılacak''


Gazetecilerin, hasta yakınlarının yangına geç müdahale edildiğine ilişkin iddiasına yönelik sorusu üzerine Harput, geç müdahalenin söz konusu olmadığını, itfaiyenin gerekli müdahaleyi zamanında yaptığını bildirdi.


Vali Harput, ''4 yıl önce yine aynı hastanede yangın çıkmıştı. Yangın aynı üniteden mi meydana geldi?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:


''Hastanede bir yangın 4 yıl önce değil, 4 gün önce de çıkabilir. Yani her olayı bağlantı kurmak yanlış. Ama bu tomografi bölgesinde çıkan şu anda elektrik kablolarından olduğu sanılan, tahmin edilen, değerlendirilen bu olayın gerçekten bir teknik hata mı, bir dikkatsizlik mi, yoksa bir başka nedenden mi çıktığı bilinmiyor. Şu anda şöyleydi, böyleydi demek yanlış olur. Bu noktada her hangi bir ihmali, kusuru, hatası, sorumluluğu görülen kim varsa gereken yapılacaktır''


Bursa Valisi Şahabettin Harput, Zübeyde Hanım Hastanesinde 4, Bahar Hastanesinde 3, Çekirge Devlet Hastanesinde 4, Muradiye Devlet Hastanesinde 3, Doruk Hastanesinde 1, Yüksek İhtisas Hastanesinde 11, Acıbadem Hastanesinde 1, Vatan Hastanesinde 1, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 1 ve Dörtçelik Çocuk Hastanesinde 13 kişinin tedavilerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.


DUMANIN ETKİSİYLE HAYATLARINI KAYBETTİLER


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bursa Şevket Yılmaz Hastanesindeki yangına zamanında müdahale edildiğini, ancak yoğun bakımdaki 8 hastanın yerleri değiştirilirken dumanın da etkisiyle hayatını kaybettiğini söyledi.


Atalay, Vilayetler Hizmet Birliğinin olağan meclis toplantısına girerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bursa Şevket Yılmaz Hastanesinde çıkan yangında 8 kişinin öldüğünü hatırlatan Atalay, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.


Yangının hastanenin alt katlarında, gece saat 02.10-02.15 sıralarında çıktığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olaydan hemen haberdar edildiğini belirten Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da sabah saatlerinde Bursa'ya gittiğini, soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.


Atalay, ''Şunu ifade edeyim, itfaiye kısa sürede olay yerine ulaştı. Bursa Valisi ve bütün kamu yetkilileri orada. Gereken bütün kurtarma, yangın söndürme çalışmaları zamanında yapılmış. Ama yoğun bakımdaki 8 hasta, yerleri değiştirilirken biraz da dumanın etkisiyle hayatını kaybetti'' dedi.


Bakan Atalay, DTP milletvekillerinin ifade vermeye çağrılmasıyla ilgili bir soru üzerine de ''Ben söyleyeceğimi söyledim. Meclis Başkanımız gerekeni yapıyor. Herkesi sağduyulu davranmaya çağırıyoruz'' yanıtını verdi.

26.05.2009


Bursa'da devlet hastanesinde yangın: 8 ÖLÜ


Detay


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler