YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastane yangını kimin kellesini götürdü?
Hastanedeki yangın faciasında 8 kişi ölmüştü
Hastane yangını kimin kellesini götürdü?
18 Temmuz 2009 / 14:08 Güncelleme: 18 Temmuz 2009 / 00:00

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde çıkan yangınla ilgili Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulunca hazırlanan raporda, Hastane Başhekimi, Hastane Müdürü ve müdür yardımcılarının ihmallerini bulunduğu belirtilerek görevlerinden alınmalarının uygun olacağı ifade edildi.


Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bursa Şevket Yılmaz Hastanesinde 26 Mayısta saat 02.00 civarında çıkan ve 8 vatandaşın yaşamını yitirdiği yangınla ilgili Bakanlık inceleme ve soruşturmasının tamamlandığı bildirildi.


Açıklamaya göre, Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Muhammet Gedik ve ilgili müfettişlerce sürdürülen, bilirkişiler ve bilim adamlarının desteğiyle sonuçlandırılan soruşturma raporunda, hastane başhekimi ve yöneticileriyle ilgili şu değerlendirme yer aldı:


''Hastanenin kablo bacasında bulunan elektrik kablolarının halojen free kablolara dönüştürülmemesi ve katlar arasında duman yayılımını engelleyici düzenlemelerin 2002 tarihli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin bu konudaki hükümlerine rağmen yapılmaması, öte yandan Burtom firmasının, ecza deposunu görüntüleme merkezine dönüştürme işlemindeki eksiklik ve aksaklıklarının denetlenip görülmemesi ve düzelttirilmemesi nedenleriyle Hastane Başhekimi Osman Naci Çelik, Hastane Müdürü Salim Özdağ, Müdür Yardımcıları Mehmet Genç ve Yakup Güler ile Elektrik Mühendisi Süleyman Karapınar'ın Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde belirtilen görevlerini, 'gerektiği gibi yapmakta ihmallerinin olduğu' anlaşılmıştır. Bu itibarla adı geçenler hakkında adli yönden işlem yapılmak üzere tevdi raporu düzenlenmiştir.''
Haberin devamı ↓reklam


Hastanede yangın faciası: 8 ölü


Çelik ve Özdağ'ın, hastane genelinde kullanılan yangın alarm sisteminin revize edilerek aktif hale getirilmesinde ihmalleri olduğu sonucuna da varıldı. Bu nedenlerle bu kişiler hakkında adli yönden işlem yapılmak üzere tevdi raporu düzenlendi. Disiplin yönünden ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125/ C-a maddesine göre ''aylıktan kesme'' cezası ile tecziye edilmeleri önerildi.


Çelik, Özdağ, Genç ve Güler'in belirtilen ihmalleri nedeniyle, görevlerinden alınarak Bakanlığın başka kurum veya kuruluşlarında görevlendirilmelerinin uygun olacağı da ifade edildi.


Akdağ: Dumandan etkilendikleri anlaşılıyor


Ayrıca, yangının çıktığı bu yerin, 1 Eylül 2005 tarihinde yapılan Görüntüleme Merkezi ihalesini kazanan Burtom Özel Sağlık Tesisleri Limited Şirketinin kontrolünde ve kullanımında bulunduğu belirlendi. Firma tarafından yapılan kablolamalarda, 2002 yılında yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre halojen free ve yanmaz kablo kullanılması gerektiği ifade edilen raporda, firmanın yaptığı kablolamaların yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı kaydedildi.


Firmanın sorumluluğu dolayısıyla firma sahibi ve aynı zamanda şirket müdürü olan Erol Kılıç'ın da adli yönden sorumluluğu bulunduğu kanaatine varılarak hakkında suç duyurusu raporu düzenlendi.


Bursa Tabip Odası Başkanı Bülent Aslanhan Sağlık Bakanlığı'nın raporunun yangından 52 gün sonra çıktığını hatırlatarak "Bursa’daki meslek örgütlerinin görüşleriyle uyumlu bir rapor olduğu görünüyor. Biz ön raporumuzda 18 ana başlıkta eksikleri tespit etmiştik.  Sağlık Bakanlığı görevden alma işlemini soruşturma süresinde yapmalıydı. Bundan sonra Sağlık Bakanlığı'nın gereğini yerine getirmesi gerekir." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler