YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hastaları geri çağırdılar
Hastaları geri çağırdılar
24 Eylül 2010 17:51
Gerçeklerinin yerine fason tıbbi cihazların kullanıldığı 83 hastaya ulaşılarak, kontrol edilmez üzere hastanaye davet edildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği, gerçeklerinin yerine fason tıbbi cihazların kullanıldığı 83 hastaya ulaşılarak, kontrol edilmek üzere hastaneye davet edildiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğinden yapılan yazılı açıklamada, ihtiyaç duyulan malzemelerin temini aşamasında gerçekleştirilen tüm alım ve ihalelere ilişkin esas ve usullerde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine tabi olarak işlem yapıldığını ve bu alımların tüm yasal uygulama ve süreçler işletilerek temin edildiği belirtildi.

Alım usulünün belirlenmesinde ise yönetim olarak saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla, zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını, yasaların elverdiği ölçüde en kaliteli malzemelerin temininden sorumlu olunduğu bilinciyle hareket edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hastanemiz ortopedi ve travmatoloji bölümünde yapılan ameliyatlarda kullanılan söz konusu tıbbi malzemelerin temininde, 26.05.2009 tarihinde açık ihale yoluyla ihaleye çıkılmış, ihale aşamasında adı geçen ve tıbbi malzeme niteliği taşıyan travma grubuna ait malzemelerin, tüm ortopedi ve travmatoloji bölümü öğretim üyelerinin de dahil olduğu ihale komisyonu üyelerince yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, kaliteli malzemelerin tanımlandığı teknik şartname kriterleri doğrultusunda en ucuz teklifi sunan istekli üzerinde kalmış, ilgili firmayla 04.09.2009 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Ancak yüklenici tarafından sağlanan bu malzemelerin kullanıldığı ameliyatlar sırasında ortopedi ve travmatoloji bölümü öğretim elemanlarınca yaşanan sıkıntılar ve şikayetlerin hastane yönetimine bildirilmesiyle gerekli incelemelerin yapılması için bir komisyon kurulmuştur. Komisyon kararı neticesinde yüklenici tarafından getirilen malzemelerin teknik şartname ve sözleşmeye aykırılıklar içerdiği kanaatiyle, yükleniciden alımlar derhal durdurulmuş, normal şartlarda 31.05.2010 tarihinde bitmesi gereken ihale sözleşmesi idaremiz tarafından 31.12.2009 tarihinde feshedilerek, yüklenici firma tüm kamu kurum ve kuruluşların ihalelerine katılmaktan yasaklı hale getirilmiştir.''


-''SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU''-


Gerçekleşen tüm bu sürecin yasal gereklilikler çerçevesinde meydana geldiği dile getirilen açıklamada, hastane yönetimi tarafından olağan duruma aykırı bu hususla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Hastalarımıza verilen sağlık hizmetlerinde 30 yıllık tecrübemiz ile etik değerlere bağlı, hasta haklarına saygılı, uluslararası teknolojik gelişmeleri yakından izleyen, kaliteli ve ekonomik hizmetlerimizle en iyiyi sunma gayreti içerisinde hareket etmekteyiz. Bahse konu 83 hastamıza ise hastanemiz kayıtlarından ulaşılmış, bu hastalarımız kontrol edilmek üzere hastanemize davet edilmiştir. Bu anlamda hastalarımızın tedirgin olmalarını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, yaşanan bu süreçte hastanemizin konuyla ilgili tüm titizlik ve hassasiyeti göstereceği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.''


-OLAYIN GEÇMİŞİ-


SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara takılan ortopedi cihazlarının uluslararası standartlara uygun olmadığı, gerçeklerinin yerine fason cihazlar kullanıldığı iddiaları üzerine 21 Eylül'de Konya merkezli 3 ilde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda aralarında medikal firma yetkilileri ve çalışanlarının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.

Örgüt elebaşı olduğu öne sürülen SÜ Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Y, tutuklanmıştı.

Yurt dışından getirilen tıbbi cihazların, Konya'daki bir tornacıda elden geçirildiği iddia edilmişti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler