YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç'tan koruma gösterisi
Görevini hiçe sayarak siyasete bulaşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dün katıldığı kongrede korumalarıyla dikkat çekti. Sürekli koruması olan Haşim Kılıç'ın bir anda korumalarını ön plana çıkarması ise gözden kaçmadı...
Haşim Kılıç'tan koruma gösterisi
29 Nisan 2014 / 10:15 Güncelleme: 29 Nisan 2014 / 10:17

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Taksim'de bulunan Hilton Oteli'nde düzenlenen Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği İkinci Kongresi'ne evsahipliği yaptı. Takvim'de yer alan habere göre, kongrede bir de konuşma yapan Kılıç'a uygulanan sıkı koruma dikkat çekti. Diğer ülkelerden gelen mevkidaşlarının salon içinde yakın koruması bulunmazken, Haşim Kılıç'ın yakın koruması gerek Kılıç salona girerken gerek konuşmasını yaparken bir an bile yalnız bırakmadı.

Tehdit lansmanı

Daha önceki toplantı, kongre ve konuşmalarda Haşim Kılıç'ın etrafında hiç dikkat çekmeyen korumalar, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bir anda ülkenin gündemine oturmasının ardından gözler önüne çekilmesi ise tepki topladı. Cemaatin medyası ve Sözcü, Hürriyet gibi işbirlikçileri Haşim Kılıç'a yakın koruma verilmesini, hükümet tarafından bir tehdit oluşturuluyormuş gibi lanse etti.

Algı oluşturuyorlar

Gerçekte ise sürekli bu hakkı olan Haşim Kılıç'ın, korumalarını gündeme oturduktan sonra ön plana çıkarması paralel oyunun bir parçası olarak sergilendi. Hükümet aleyhinde açıklamalar yaparak cemaatin Köşk adayı olmayı garantileyen Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, korumalarını ön plana çıkartıp kendisinin tehdit altında bulunduğu algısı oluşturuldu.

Adil yargı vurgusu

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kılıç, adil olmanın önemini vurguladı. Kılıç, konuşmasında dünyada kurulu anayasa mahkemelerinin asli ve ortak görevlerinin ırk, renk, din ve inanç ayrımı yapmadan, insanlık onurunu korumak olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: "Esasen bu değeri korumak yasama ve yürütme organlarının birinci görevi olup yargı ise son tahlilde ihlali ortadan kaldıran güçtür. Adil olmak herkes için gereklidir ancak yargı için olmazsa olmaz gerekliliktir. Hakimin vicdanına emanet edilen insanlık onurunu ancak adaletle yüceltebiliriz."

Dönem başkanı Türkiye

Haşim Kılıç ikinci düzenlenen Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği Kongresi'nde dönem başkanlığını Kore Anayasa Mahkemesi'nden almıştı. Hilton Oteli'ndeki kongre sonrası Türkiye, dönem başkanlığını Endonezya'ya devretti. Türkiye döneminde birliğin 14 üye ve 15 gözlemciye çıktığı vurgulandı.

bunun adı..
 // alemci
gülen hareketinin bir parcası olmasının ifşaasıdır aym deki çizgisi iyi analiz edilirse devlet yapılanmasında cemaatin takiyecilikte ne kadar ileri gittiği anlaşılır sızmaların yapılanmanın ne kadar derin boyutlarda olduğu konusunda fikir sahibi olunur ne demek yani çok muhafazakar dindar millet adamı görüntüsü veren insanların bir gün aynaya yancıyacak kişiliği bizi hüsrana uğratabilir....
29 Nisan 2014 Salı 11:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler