YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar
DTP'yi kapatan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuştu...
Haşim Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar
14 Aralık 2009 / 10:16 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 10:16

Haşim Kılıç siyasi yasak getirilen Leyla Zana hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Skandal yasak için topu başsavclığın üzerine attı.

Anayasa Mahkemesi'nin sadece iddianamede olup bitinleri karara bağlamak gibi bir görevinin olduğunu Milliyet'ten Fikret Bila'ya anlatan Kılıç, iddianamede Zana parti üyesi görünüyordu dedi ve ekledi.

-Başsavcılığa sorduk üye olduğu bilgisi geldi...

Zana'nın siyasi yasağı Başsavcının başını yakacak gibi görünüyor. Daha önce AK Parti'yi kapatma iddianamesinde google taramasında çıkan bazı asılsız haberleri mahkemenin gündemine taşıyan  başsavcının Zana konusuna ne diyeceği merakla bekleniyor.

İşte Haşim Kılıç'ın konu hakkındaki çarpıcı açıklaması..

KARARA CEMİL ÇİÇEK Mİ YÖN VERDİ?

Efendim, karara Cemil Çiçek önceden AİHM’nin Herri Batasuna kararını hatırlatarak mahkemenize yön vermiş... Kararın amacı ‘açılım’ı sabote etmekmiş... Böyle yorumlar var.

Başkan Kılıç bu iddiaları “çirkin” olarak niteliyor, reddediyor, ama “bir yargıç olarak polemiğe girmiyor.”

Ancak Herri Batasuna konusuna açıklık getiriyor:
- TV kayıtları ortada. Ben açıklamamda AİHM’nin Herri Batasuna kararından bahsetmedim. Bir gazeteci bunu sorunca AİHM’nin bütün kararlarını, o arada Batasuna kararını da incelediğimizi söyledim. Biz her konuda AİHM içtihatlarına önem veriyoruz. Yoksa, Batasuna kararının bizim kararımıza özel ve doğrudan bir etkisi olmadı. Anayasa Mahkemesi olarak vicdanımızla karar verdik.

LEYLA ZANA'YA SİYASİ YASAK HATA MIYDI?

Kılı kırk yardınız da, DTP’nin üyesi bile olsa Leyla Zana’ya niye yasak koydunuz? DTP’liler de bu konuyu sizin acele ve keyfi karar verdiğinizin örneği olarak gösteriyor.

- Bir kimsenin bir partiyle üye olup olmadığını Anayasa Mahkemesi nasıl araştırır? Başsavcılığa sorarak... Çünkü kayıtlar oradadır. Başsavcılığın iddianamesinde Leyla Zana üye olarak görülüyordu. Mahkememizin raportörleri bununla yetinmedi, Başsavcılık’tan yeniden sordular, iddianamede ismi geçen 221 kişinin tamamı üye mi diye... Başsavcılığın gönderdiği yeni listede iki kişinin üye olmadığı, bir kişinin de öldüğü anlaşıldı; bunları çıkardık. İşte bu ikinci listede de Leyla Zana yine üye olarak görülüyordu. Bu durumda mahkeme, iddianame ve Başsavcılık verileri çerçevesinde karar veriyor tabii...

PEKİ YA ZAMANLAMA? AÇILIMI SABOTE ETMEK İÇİN MİYDİ?

Peki, kararın ‘zamanlaması’ da eleştiriliyor, açılımı sabote etmek için aceleye getirmişsiniz!
- İnsaf; başka ne diyebilirim! Dava iki yıl önce açılmış! Raportör arkadaşlar belirttiğim gibi üye listelerini yeniden isteyecek kadar ayrıntılı inceleme yapmışlar. Heyet olarak her delili ayrıntılarıyla incelemişiz, bütün CD’leri, metinleri sonuna kadar incelemişiz. Karar, evet haftaya kalabilirdi. Ama inceleme tamamlanınca kararın açıklamasını haftaya bırakmanın anlamı yoktu ve ne fark ederdi?..

ILIMLILAR YASAKLANDI, AŞIRILAR KURTULDU

Basında ortak bir eleştiri var; ben de katılıyorum: Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk gibi ılımlılar yasaklandı, Emine Ayna gibi aşırılar, hatta ‘azgınlar’ kurtuldu!
Kılıç’ın cevabı:
- Mahkeme iddianame ile sınırlı davranmak zorundadır. İddianamede hakkında yaptırım uygulanması istenen isimler arasında bahsettiğiniz isimler yoktu. 8 vekilin yasaklanması istendiği halde, çok titiz davranarak sadece Türk ve Tuğluk hakkında yaptırım kararı verdi. O sırada ‘eşbaşkan’ oldukları için değil, ‘eşbaşkan’ olarak eylemleri daha önemli olduğu için.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler