YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, mahkemenin 52. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşma yaptı.
Haşim Kılıç'tan çarpıcı açıklamalar
25 Nisan 2014 / 10:56 Güncelleme: 25 Nisan 2014 / 12:00

Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümü nedeniyle Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bazı milletvekillleri ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu de katıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç şu açıklamaları yaptı:

Paralel suçlamasıyla yargı ayakta kalamaz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, "Yargı, milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir, olmamalıdır. Son dönemde yargı, bu konuyla ilgili 'paralel devlet' ya da 'çete' diye nitelendirilen çok vahim, çok ciddi ve çok ağır suçlamayla karşı karşıyadır. Bu suçlama üzerinde yapışık kaldığı sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir." dedi.

Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

"İddia edilen kayıt dışı yapılanma yargı mensupları arasında korku, endişe ve gelecekle ilgili belirsizliklerin doğmasına, aralarında olması gereken mesleki ilişkinin çok olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Görevi, maddi gerçekleri ortaya çıkarak olan yargının karşı karşıya kaldığı bu iddianın adı vicdan yolsuzluğudur. Bunun için yapılması gereken açıktır. Hukuk devletine yakışan yöntemler uygulamak, gerçekliğinin ispat edilmesi halinde, faillerine bir saniye bile beklenmeden gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır."

Bireysel başvuru hakkında

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: "Anayasa Mahkemesinin son günlerde verdiği bireysel başvuru kararlarına yapılan ölçülü eleştirileri saygı ile karşılarken, verilen kararlarımızın arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyorum"

Hukuk devletinde mahkemeler...

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: "Hukuk devletinde mahkemeler, emir ve talimatla çalışmadığı gibi, dostluk ve düşmanlık duyguları ile de yönlendirilemez"

Cumhurbaşkanlığı'na aday olacak mı?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı sorusu üzerine, "Ben şu anda Anayasa Mahkemesi Başkanıyım ve bu görevimi sürdürüyorum. Bunun dışında, dışarda olandan bitenden ne haberimiz ne bir yönlendirmemiz ne de bir bilgimiz var" dedi.

Haşim Kılıç, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: 

- Biz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve hukukun evrensel ilkelerine göre hareket ediyoruz. Bu alan dostluk ve düşmanlıklara kapalıdır.

- Evrensel değerleri yüceltmek ve onları tehditler karşısında savunmak en temel görevdir. Anayasa Mahkemesi'nin varlık nedeni insanoğlunun ortak paydasına sahip olan herkesin onurunu korumaktır. Bu görevin yüceltilmesi de bağımız yargıçlarla mümkünndür.

- Hukukun üstünlüğü ve demokraitk değerlerle beslenen devletin yolu her zaman aydınlıktır. 

- Avrupa'nın geldiği seviye bizlere önemli mesajlar vermektedir. Dini, etnik ve sınıf savaşları yaşayan Avrupa, totaliter rejimlerden hukuk devleti mücadelesle kurtulmuştur.

Haşim misin, HAŞİN MİSİN be HADSİZ !
 // Mühr-ü Süleyman
Devletin Makamında borazan kolaydır Haşin çocuk,..öttür bakalım 10 ayın kaldı ya !
Andropoz'a yaklaştığını hisseden erkeklerdeki 18'lik hanım çılgınlığı gibi bi' şey bu. Nasıl olsa elden gidiyor "bari son dönemimde çılgınlaşayım" çılgınlığı,.. ama haşin çocuk, sana söylüyorum, sonu hüsrandır bu çılgınlıkların, çıldırmaların
Hem olmayan geleceğin hayallerin adına hem de iyisi kötüsüyle geçmişin adına sana hiç bir şey kazandırmayacak !
ARTIK YOK HÜKMÜNDESİN BE ADAM, GEÇMİŞTEDE, GELECEKTEDE...
26 Nisan 2014 Cumartesi 00:19
22:10
 // şadi vatansever
Haşim Kılıç'ın da suyu ısındı.Allah böyle şaşırtır adamı.Kendi kendini deşifre ett işşbirlijçi hain
Bu açıklamaları bence çok iyi oldu....
25 Nisan 2014 22:10
12:16
 // BU HAŞHAŞİ NE DİYOR!?
Ne demek 'suçlama'! Bir hukukçu ağzına yakışmayan laf öbekleri bunlar. 'Suçlama' yerine, neden 'iddia' tabirini kullanmıyor? Paralel çeteyi canhıraş bir şekilde savunmak neyin nesi Haşim?...
25 Nisan 2014 12:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler