YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç'ın sözleri bir kaosun habercisi mi?
Darbe girişimi için kullanılan hesapları mahkeme kararına rağmen kapatmayan Twitter’ı erişime açan AYM’'nin Başkanı Kılıç’'tan tartışılacak bir açıklama daha geldi. Kılıç, kararlarına itiraz yolu kapalı YSK için de başvuru alabileceklerini söyledi.
Haşim Kılıç'ın sözleri bir kaosun habercisi mi?
08 Nisan 2014 / 08:50 Güncelleme: 08 Nisan 2014 / 08:58

17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından hükümete yönelik kampanyanın merkezi haline gelen bazı Twitter hesaplarını, mahkeme kararlarına rağmen kapatmayan Twitter’'a erişimin durdurulması kararını kaldıran Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç’'tan ilginç açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Star Gazetesi'nin haberine göre Haşim Kılıç, Twitter kararını 25 Aralık’'ta almalarına rağmen aynı gün İdare Mahkemesi’'nin de karar aldığını, 30 Mart'’a kadar mahkeme kararının uygulanmasını bekledikten sonra kendi kararlarını açıkladıklarını söyledi.

Haşim Kılıç, açıkladığı kararlara karşı itiraz yolu kapalı olan Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili şikayetlere de bakabileceklerini belirtti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Askeri Yargıtay’'ın 100'’üncü kuruluş yılı dolayısıyla düzenlenen “Uluslararası Askeri Yargı Sempozyumu”'nun açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AYM’'nin Twitter'’a erişimin durdurulması için iç hukuk yollarının tükenmesini neden beklemediğinin sorulması üzerine Kılıç, Anayasa’'ya göre, bazı özel durumlarda gerek Anayasa Mahkemesi gerek AİHM’'nin bu sürecin bitmesini beklemeyebileceğini, bunun da normal olduğunu ifade etti.

Telafisi imkansız zararlar!

Bu iddiasına dayanak olarak sınır dışı edilmek üzere olan bir mültecinin başvuru hakkını gösteren Kılıç, benzer durumlarda ‘telafisi imkansız zararları’ önlemek için Anayasa Mahkemesi ve AİHM’'nin bu tür davaları kabul edebildiğini söyledi. Kılıç, Twitter mevzusunda da iletişim özgürlüğü açısından böyle bir durum yaşandığını iddia etti.

AYM, kararını 25 Mart’'ta aldı

Twitter konusunda AYM’'nin 25 Mart’'ta karar için toplandığını ve o gün karar çıktığını anlatan Kılıç, AYM toplantısının arasında Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına hükmettiği kararını öğrendiklerini söyledi.

Kılıç, bunun üzerine mahkeme kararının uygulanıp uygulanmayacağını görmek için 30 Mart'’a kadar beklediklerini ve Yüksek Mahkeme’nin kararını o gün açıkladıklarını da söyledi.

YSK için değerlendirme yaparız

Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazlar yapıldığının, buralardan sonuç alınamaması durumunda AYM’'ye başvuruda bulunulacağına dair açıklamalar olduğunun belirtilmesi üzerine Kılıç, başvuru olması durumunda gerekli çalışmanın yapılacağını dile getirdi.

Kılıç, “Benim o kurumun başkanı olarak bugünden ‘şöyle bir karar verilir, böyle bir karar verilir’ şeklinde bir değerlendirme yapmam doğru da değil, mümkün de değil. Arkadaşlarımız bu konuda gereği neyse yerine getirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“(YSK) kararının üzerine karar yetkimiz yok) diyor musunuz” sorusuna da Kılıç, “"Başvuru olduğunda bunu mahkememiz ve heyetimiz değerlendirecektir"” yanıtını verdi.

YSK’nın kararını görüşmek Anayasa ihlali olur

AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın YSK için başvuruları değerlendirebilecekleri açıklamasına hukukçulardan tepki geldi. Hukukçular  YSK kararlarını değerlendirmenin Anayasa ihlali olduğuna dikkat çekiyor.

Kanun uygulayıcı da yasa dışına çıkamaz

AK Parti MKYK üyesi AYM eski Raportörü Prof. Dr. Osman Can: “Anayasa’'nın 149 maddesinde YSK'’nın kararları aleyhinde bir mercie başvurulamaz yazdığı halde "‘Önümüze gelir bakarız"’ demek çok mümkün değil.  AYM yasal olarak kritik konularda karar veriyor. Bu da AYM'’nin saygınlığı, temel hak ve özgürlüğü konusunda tartışma yaratıyor. Tehlikeli kapıdan geçmeye ısrar ediyor. Kanun uygulayıcılar yasal sınırların dışına çıkmamalı. Yargıçların yargısal atkivistlikten uzak durması lazım.”

AYM 'dava seçme' içtihadı oluşturdu

KTÜ Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez: “YSK ile ilgili konuyu nasıl ele alacak AYM?  Anayasada açık hüküm var YSK kararlarına karşı yargıya gidilemez diye hukuk fakültesinde öğretiyoruz. Twitter ya da Youtube, ifade hürriyeti tamam da yıllarca süren tutukluluklar, bitmeyen davalar var. AYM bunlara ne yapacak. AYM şimdi seçici davranıp istediği başvuruyu kabul etme içtihadını oluşturdu. AYM bu kadar işin içine girerse, diğer mahkemeler çok fazla anlam ifade etmez. AYM bir süper mahkeme haline gelir.”

Yanlış AYM kararının yeri yüce divan olur

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Anayasa Bölümü Başkanı Prof. Dr. Servet Armağan: “AYM, Twitter başvurusunda yanlış karar verdi. İç hukuk yollarının tüketilmesi önemli bir tabirdir. AİHM’'de de önemli aşamadır. Anayasa düzenlemesini şahsi yorumlarla yok saymak anayasaya aykırıdır. AYM ve üyeleri anayasayı ihlal edebilir. O zaman görev suçundan Yüce Divan’da yargılanırlar. YSK kararlarına ilişkin anayasa düzenlemesine göre bir yere başvurulamaz. Ümit ederim AYM bir başvuru olsa bile YSK kararı vermez.”

YSK da seçim dönemi yüksek mahkemesidir

İstanbul Aydın Üniv. Hukuk Fak. Dekanı Anayasa Prof. Enver Bozkurt: “Anayasa’nın 148'’inci maddesi AYM’'nin görev ve yetkilerini açıkça belirtir. Bu hükümler belirtilen yetkilerin dışında yetki kullanması, AYM’'nin yetki gaspıdır. YSK bizde üst seçim yargısı yolu olarak kabul edilir. Seçimler yargı organlarının genel denetimi altında yapılır.  Bunun için Hakimlerden oluşan bir yapı öngörülmüştür. Bu da üst mahkemedir. YSK üst mahkeme ise AYM tarafından denetleme anayasada yoktur.”

sürpriz
 // depakın
evet arkadaşlar adam çıkmış diyor ki paralel yapı ve chp nin işi daha bitmedi ben varım daha diyor açıklama bana bunu anlatıyor daha ben burdayım diyor.Böyle birşey varmı ya ülkeyi fitne fesat ve karışıklığa sokmak için bir anayasa mahkemesi başkanı bu açıklamayı nasıl yapar ya kendini ne sanıyor bu adam galiba bunun da paralel yapının elinde kaseti var en güzelinden yoksa böyle bir açıklamayı yapmak için ya vatan haini yada deli olmak gerekir kararı size bırakıyorum artık siz karar verin.......
08 Nisan 2014 Salı 14:17
11:57
 // Umutsuz
Her geçengün bu milletin önüne konan bariyerler artıyor. Anlaşılan bu vatanda kaos hiç eksik olmayacak işte bir asır boyu bu gibi olaylarla türkiye zaman kaybettirildi bir arpa boyu ilerleme katidilemedi. batı ülkeleri hızla büyüdü gelişti türkiye ise ayagına vurulan sayısız prangalarla oldugu yerde boguştu durdu....
08 Nisan 2014 11:57
Yorum2
 // Hercai
Haberde de geçiyor.Ysk kararları için yargı yolu kapalı olmasına rağmen başvuru olursa gerekli çalışmanın yapılacağı belirtiliyor.O zaman ysk'nın karar vermesine gerek yok ki.Doğru veya yanlış kanunda yargı yolu kapalı diyor. Bir anayasa mahkemesi kanun içerisinde kalmak suretiyle görevini icra eder.Kanun maddesinin içeriğine aykırı bir uygulama hayata geçiriliyor.Bu, aynı kanunlardan hayat bulan mahkemenin kendini inkar etmesi gibi birşey.İmam kusur işlerse cemaat ne yapar siz takdir ediniz.....
08 Nisan 2014 Salı 10:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler