YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç’a hukuk dersi!
Avukatlar Haşim Kılıç’ın Anayasa Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümünde açıklamalar da bulunan Haşim Kılıç'a hukuk dersi verdi.
Haşim Kılıç’a hukuk dersi!
27 Nisan 2014 / 17:41 Güncelleme: 27 Nisan 2014 / 17:44

Avukat Serhat Tuğral, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümünde açıklamalar da bulunan Haşim Kılıç'ın sözleri üzerine, "Siyaseti siyasetçiye ve sivil topluma bırakmak gereklidir ki, adaleti ehil olmayanlar dağıtmaya kalkışmasın. Tepkimiz, ülkemiz ve geleceğimiz adına eski vesayetçi alışkanlıkların yeniden hortlatılmasınadır" değerlendirmesinde bulundu.

Avukat Serhat Tuğral, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın kuruluş yıl dönümünde yaptığı değerlendirmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Kılıç'a seslenen Tuğral, hukukun dinamik bir olgu olduğunu ve statik kalıpların içerisine sokularak değişmeyeceğini belirtti. "Dönüşmez dogmalar halinde anlamak temel bir yanlışın ifadesidir. Hukuk; hayat ile uyumlu olabildiği, onun ihtiyaç ve değişimlerine cevap verebildiği oranda insanların iç dünyalarında kabul görecek ve kendisine uyulma ihtiyacı hissedilecektir" diyen Tuğral, bu nedenle mevzuatın sık sık değiştirilmesi ve hukuk güvenliğinin bu yolla zedelenmesi fikrine katılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Tuğral, şunları kaydetti:

"Eğer bir hukuk kuralı hayatın ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veremiyor ise elbette ki hangi periyotlarla yapıldığına bakılmaksızın değişecek, dönüşecek ve insanların mutluluk ve refahı için en uygun hale getirilecektir. Mevzu hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak hukukun özünden uzaklaşarak salt hukuk teknisyeni olmayı ifade eder.

Sanki bu memlekette 17 Aralık ve 25 Aralık yargı darbe girişimleri hiç yaşanmamış gibi, sanki bu memlekette bazı savcılar adliye kapılarında parkalı ve kot pantolonlu üniversite öğrencilerini andırır şekilde bildiriler dağıtmamış gibi, sanki bu memlekette ağaların paralarıyla uluslararası lüks tatiller yapanlar seçilmiş başbakana ve aile fertlerine kelepçe takma ihtirasına kapılmamış gibi, sanki bu memlekette 16 aydır süren bir yolsuzluk operasyonunda tam da ilgili bakanın seçim kampanyasının başladığı gün gözaltılar yapılmamış gibi, sanki bu memlekette birbiriyle alakasız üç ayrı dosyadan yürütülen soruşturmada yerel seçimlere üç ay kala sırf yolsuzluk algısı yaratmak için bir gecede gözaltılar yapılmamış gibi, sanki bu memlekette görülmekte olan bir dava ile ilgili en üst düzeydeki yargısal idari kurul tarafından korsan bildiriler yayınlanmamış gibi, sanki bu memlekette onama mı bozma mı diye denizaşırı yerlere görüşler sorulmamış gibi, sanki bu memlekette devletin gizli operasyonlarını yürüten MİT görevlileri yaka paça yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmamış gibi, sanki bu memlekette hiçbir şeyden haberi olmayan masum insanların yatak odalarına banyolarına kameralar yerleştirilip gizli hallerine girilmemiş gibi konuşuyor ve diyorsunuz ki; eğer bir vicdan yolsuzluğu varsa bunun ispatlanması ve sorumlularının da bir saniye beklemeden cezalandırılması gerekir!

Tüm bu yapılanların hem vicdan hem de ahlak yolsuzluğu olduğu konusunda kesin bir kabul var. Bunun en önemli göstergesi de eğer olağan akışı içerisinde bırakılsaydı iktidar olmanın getirdiği doğal yıpranmayla, doğal küslükler, yetersizlikler, sıkılmışlıklar, artık yeter demeler ve memnuniyetsizliklerle oylarının düşmesi muhtemel olan partinin tüm siyasi hayata ilişkin kuralları alt üst eder biçimde oylarını arttırmasıdır. Halk, sizin eğer varsa dediğiniz şeyleri ayn-el yakin olarak var görüyor, iliklerine kadar hissediyor ve buna göre de elindeki tek imkanı kullanarak idarecilerine onay veriyor. Unutmayın ki tarih sizi de kaydediyor."

"Gömlek değiştirmek siyasetçiye hastır"

Avukat Tuğral, Haşim Kılıç'ın "yargının bağımsızlığı ve üzerindeki her türlü yükten baskıdan kurtulması gerektiğine ilişkin görüşlerine" yürekten katıldığının altını çizerek, şöyle devam etti:"Ancak yargı tarafsız değil ise ona vereceğiniz bağımsızlık kaplana kanat takmak gibi olacaktır. Kaplana kanat takılsaydı kötülüklerine bir sınır olmazdı diyor bir Çin atasözü. Onama bozma ikileminde dosyaları d enizler üstünden aşıranların bağımsız olmaları sadece irtikap ettikleri bu cürmü daha rahat işlemelerine neden olur. Tarafsızlık yok ise, hükümlerinizi rüyalarda görülen evhama göre yazıyor, mahkumiyet veya beraatlere rastgele açılan sayfalara basılan parmakların ucundaki mürekkep lekelerine göre karar veriyorsanız bağımsızlık adalete değil irtikap edilen vicdan fuhşunu la yüs'el bir hale getirmeye hizmet edecektir.

Memleketin seçilmiş idarecilerini gücün ve şartların etkisiyle gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olmakla suçlayıp kendinizi de adil olmayı kutsal sayan bir medeniyetin temsilcileri olarak konumlandırıyorsanız da bu memleketin evlatları ne yeşil otobüslere uygun adım doluşarak genel kurmay karargahında brifing almaya giden bağımsız ve tarafsız addedilen zevatı, ne kendilerine Cumhurbaşkanı seçtirmemek için atılan taklaları, ne hukuk fakültesi birinci sınıf talebesi tarafından yazılı kağıdına cevap olarak yazılsa ömrü boyunca ders geçemeyeceği muhakkak olan 367 kararına imza atanları, ne İskilipli atıf hocayı önce asıp hükmünü de sonra yazanları, ne “'sizi buraya tıkan irade böyle istiyor!' diye gürleyen Salim Başol'ları, ne yaşı tutmadığı için asılamayanların yaşlarını büyütüp astıranları, ne Kılıç Ali'leri, ne Kel Ali'leri, ne de Üç Ali'leri unutmadı. Evet, yargıçlar gömlek değiştirmiyorlar, onlar hep cübbe içerisinde kalıyorlar da hukuk ve vicdan içerisinde kalıyorlar mı buna cevap vermek sizin söylediğiniz kadar kolay değil.

 

AA

Değişmeli
 // sadık
Aym ya feshedilmeli ya da değişmelidir.....
27 Nisan 2014 Pazar 22:03
Ahmet Necdat Sezer özentisi HADSİZ HERİF !
 // Mühr-ü Süleyman
Boşuna ümitlenme HAŞİN ÇOCUK, bak adama, adam gibi adam Erdoğan'a, seni muhattap alıp cevap bile vermedi, yani seni adam yerine bile koymadı, YOK HÜKMÜNDESİN anlayacağın!
Planınsa Şeytanca, haddini aşıp RTE'yi provake edeceksin, o da sana haddini bildirecek, sana cevap hakkı doğacak, sen yeniden cevap vereceksin, farkında olmadan bir kesim de otomatik refleksle senin CB adaylığını destekleyecek, arkanda duracak (yalnız o kesim arkanda durursa sen kendini kolla bence)
ADAY DA DEĞİLSİN; ADAM D...
27 Nisan 2014 Pazar 20:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler