YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç fena yakalandı!
Süleyman Demirel’in yüzde 10’luk seçim barajıyla ilgili başvurusunda Haşim Kılıç yazdığı karşı oy yazısında istikrarı ve barajı savunmuş.
Haşim Kılıç fena yakalandı!
02 Aralık 2014 / 07:50 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 11:38

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüzde 10 olan seçim barajına ilişkin olarak yapılan hak ihlali başvuru için AYM’nin kararını 2-3 hafta içinde vereceği ve hak ihlali yönünde karar çıkarsa hemen uygulanmasına ilişkin sözleri karıştırdı.

Vesayet tartışmalarını alevlendiren Kılıç'ın sözlerini Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında değerlendirdi.

AK Parti'ye çelme atma adına çıkış yaptığını savunan yazar, Kılıç'ı siyasi mühendislik yapmakla suçladı. Selvi AYM'nin daha önce aldığı kararları köşesine taşıdı:
"...
Anayasa Mahkemesi’nin 1961 Anayasası'yla ilgili iki kararı var.

Biri Adalet Partisi Cumhuriyet Senatosu Grubu'nun başvurusu üzerine alınan 13.1.1966 tarihli karar. İkincisi ise Türkiye İşçi Partisi’nin müracaatı üzerine alınan 6 Mayıs 1968 tarihli karar.

1982 Anayasası'na göre alınan karar sayısı ise üç.

1.3.1984 tarihli karar Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp’in, 18.11.1995 tarihli karar Mümtaz Soysal ve Bülent Ecevit’in,  1.12.1995 tarihli karar ise Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başvurusu üzerine alınmış.

Ecevit ile Soysal başvurusunda, Türkiye milletvekilliği olarak bilinen ve 100 milletvekili olarak öngörülen düzenlemenin ve bölge barajının iptalini talep ediyorlar. Mahkeme başvuruyu yerinde bulup, iptal kararı veriyor. Haşim Kılıç ise iptal kararına karşı çıkıyor.

İstikrarı savunmuştu

Karşı oy yazısında istikrarı savunuyor.

“Bu nedenle yasa koyucunun istikrar unsuru yönünde takdir ettiği seçim bölgesi barajlarının Anayasa’ya aykırı olmadığı düşüncesiyle çoğunluk görüşüne katılmadım” diye yazıyor.

Süleyman Demirel’in yüzde 10’luk seçim barajıyla ilgili başvurusu üzerine Sacit Adalı ve Haşim Kılıç yazdıkları karşı oy yazısında da istikrarı ve barajları savunuyorlar.

O gün bırakın yüzde 10 ülke barajını, bölge barajının dahi iptaline karşı çıkan Haşim Kılıç bugün ise yüzde 10 barajına karşı çıkan özgürlük savaşçısı Haşim Kılıç...

Yüzde 10 barajına başından beri karşı çıkan biri olarak sormak hakkım olsa gerek. Hangi Haşim Kılıç gerçek Haşim Kılıç..."

21:21
 // Rasim DUMAN
1. AB'ye girmenin sartlarindan biri, AİHM kararlarini kabul etmekti. Bir digeri, Gumruk Birligi'ne dahil olmakti. Biz her iki sarti da "tam uye" olmadan kabul ettik. Belki o zamanin sartlari bu tavizleri vermemizi icbar ediyor idi. Bu sebeple, "hikmet-i hukumet" dedik ve sustuk. Fakat 60 senedir devam eden bu macera bize kesin olarak sunu ogretti ki, Avrupa Birligi' nin butun kurumlari, verdikleri butun kararlarda Turkiye'ye haksizlik yaptilar. Biz artik bu riyakar Bati dunyasinin kurumlari ile entegre olma hulyasindan vazgecmeliyiz.

2. Hasim KİLİC kendisini 2019'un "cati adayligina" hazirliyor. Goz kirptigi cevrelere, "dun dundur, bugun bugundur" familyasindan oldugunu her hal ve tavri ile ihsas, ima ve hatta bazen hizini alamayip "ifsa" ediyor.

Hamis : "Familya" ile neyi ve kimi kasdettigimi bugunun gencleri muhtemelen anlamamislardir. E herseyi de bizden beklemeyin canim, TV karsisina gecip mac seyredeceginize, biraz da buyuklerinizle hasbihal edin. :) Hadi gene acidim, kisa yoldan ogrenmek isteyenler icin Tlf : 0543.966 16 17...
02 Aralık 2014 21:21
13:18
 // Boşuna
Siyasete , millete operasyon hiç bitmiyor bu seferde AYM yi deniyorlar. Sonumuz hayrola. Ama ne yaparlarsa yapsınlar içerideki ve dışarıdaki zalimlere kafa tutan TAYYIP ERDOGANI zayiflatamayacaklar itibarsızlaştıramayacaklar. Çünkü AKP ve millet bütünleşmiş halkı akp den ayıramayacaklar....
02 Aralık 2014 13:18
Dün dündür bu gün bu gündür...
 // Ömer
Bakın bireysel başvuru yapabilmenin ilk şartı: iç hukuk yolları tüketilmeden yapılan başvurular ret edilir. Peki bile bile bu tür başvuruyu kabul etmek ne demek? 18.000 ne yakın başvuru, 18.000X206 tl. üstelik prosedüre uygun olarak yapılan başvurunun tüm mahkeme aşamaları tamamlanmış ve hazır dosya olarak başvuruluyor. 13 ay- 2 yıla yakın sonuç yok. 200 kişilik bir kadro ile.artık alışmalıyız emekliliği yaklaşan üst bürokratların saltanat bitişini kabullenemediklerine.merhaba yeni Türkiye......
02 Aralık 2014 Salı 11:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler