YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haşim Kılıç çok kötü final yapıyor
Haşim Kılıç çok kötü final yapıyor
03 Aralık 2014 07:28
Yıldıray Oğur, Haşim Kılıç'ın demokrasiye en büyük kötülüğünü açıklarken, iyi hatırlanabilirdi ama çok kötü final yapıyor. Anayasa Mahkemesi kariyerini daha iyi bir şekilde tamamlayabilirdi." dedi.

24 TV’de Yasin Erçağlayan’ın moderatörlüğünde ‘Politik Eksen’ programına Yıldıray Oğur ile Kurtuluş Tayiz katıldı. Konuklar gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Demokrasi adına yüz karasıydı

Bürokrasinin siyasete müdahalesinin önceden de yaşandığını belirten Kurtuluş Tayiz, Haşim Kılıç'ın açıklamalarını bürokrasinin siyasete yönelik müdahale olduğu şeklinde yorumladı. Tayiz, buna da mecliste sahip çıkan Kılıçdaroğlu ve Demirtaş olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Bürokrasi içinden siyaset kurumuna bir müdahaledir. Geçmişte 360 krizi bir keşifle çıktı. Mecliste çoğunluk olmazsa Cumhurbaşkanı seçimi sayılmazdı. O hukukçuların keşfettiği, yakaladığı bir boşluktu. Bu ülkede Cumhurbaşkanı’nın seçilmesine müdahale edildi mesela, bir hukukçunun keşfi üzerine. Daha doğrusu bir hukukçunun ortaya attığı ve diğer siyasilerin sahiplendiği bir olaydı.

Bugün de bir hukukçu ortaya bir teori attı, grup konuşmalarına bakıyoruz; mecliste demokrasi adına yüz karaydı. Haşim Kılıç'ın seçim barajı açıklamasına Kılıçdaroğlu ile Demirtaş atladı. Bu bürokrasiden siyasete yönelik bir müdahaledir ve siz bunu mecliste sahiplendiniz. Böyle bir şey olabilir mi? Siz demokrasi adına milletin yetkisini darbe ürünü bir kuruma teslim ediyorsunuz. Yargı demokrasisine teslim ediyorsunuz."
 
Yargının işi değildir
 
"Yargı bürokrasisi şunu diyor ki; “ben sizin çıkardığınız yasaları, kanunları iptal etme hakkına sahibim.” Bir siyasetçinin mecliste bir parti liderinin asla kabul edebileceği, demokrasinin A,B,C’sidir. Yargı bir kanunu bireysel hak ihlali tespiti yaptıktan sonra bir de üzerine iptal edemez. O meclisin işidir. Bireysel hak tespitinde bulunsun ama düzeltme işi meclisindir."
 
Haşim Kılıç kötü final yapıyor
 
Yıldıray Oğur, Haşim Kılıç’ın 2010 referandumundan sonra ıslah edilen Anayasa Mahkemesi’ni başka gruba teslim ederek ayrılmasını demokrasiye yaptığı en büyük kötülük olduğunu, kötü bir final yaptığını belirtti.
 
"Haşim Kılıç çok iyi hatırlanabilirdi. Anayasa Mahkemesi kariyerini daha iyi bir şekilde tamamlayabilirdi. Fakat çok kötü bir final yapıyor ve bence en kötüsü de şu; demokrasiden bahsediyor, “anayasa yapılmadı, kandırılmış gibi hissettim” diyor. Böyle bir demokrat birisi olarak görünüyor ama demokrasiye yaptığı en büyük kötülük; 2010 referandumundan sonra ıslah edilen Anayasa Mahkemesi’ni başka bir gruba teslim ederek ayrılmasıdır."

14:20
 // Yeter
milletin aleyhıne çalışan kurumlar kesinlikle kapatılmalı. Bu milletin çektiği nedir Allah Aşkın'a seçim olur halkın seçtiği Hükümet'i beğenmezler Askerle yarğıyla terbiye etmeye çalışırlar. Hükümet'in eline koluna bağlarlar çalışamaz hale ğetirirler. Biz bu oyunları 40-50 senedir yaşıyoruz. Bıktık artık....
03 Aralık 2014 14:20
08:08
 // Muammer MUTLU
T.B.M.M'nin üzerinde hiç bir güç, mevki, makam,kişi ve kurum olmadığı nazara alındığında, Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisi değiştirilmeli, inceleme,denetleme ve tavsiye biçimine dönüştürülmelidir....
03 Aralık 2014 08:08
08:04
 // Muammer MUTLU
Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisi "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesine aykırılık değilde nedir......
03 Aralık 2014 08:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler